Güncel

Elçi’ye Zeval Oldu

Barış dedi, silahlar susun dedi, hayatını kaybetti

Elçi’ye Zeval Oldu

 

Diyarbakır Sur’da düzenlenen basın açıklamasının ardından terör örgütü mensuplarınca ateş açılması sonucu çıkan çatışmada, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetti, 2 polis şehit oldu. Elçi’nin öldürülmesi, Adıyaman’da da tepkilere neden oldu. Memursen İl Başkanı Ali Deniz, Adıyaman Barosu ve Diyanet Sen yaptığı açıklamalarla olayı kınadılar.

Diyarbakır Sur’da düzenlenen basın açıklamasının ardından terör örgütü mensuplarınca ateş açılması sonucu çıkan çatışmada, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetti, 2 polis şehit oldu. Saldırıda, AA muhabiri Aziz Aslan ve polislerin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi yaralandı.

AA muhabiri Aslan, Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde, diğer yaralılar da kentteki çeşitli hastanelerde tedavi altına alındı. Çatışmada yaralanan 3 polisten ikisi kaldırıldığı hastanede şehit oldu. Çatışmada yaralanan 3 polis memurundan biri kaldırıldığı hastanede şehit oldu. 1 polis memuru ile diğer yaralıların tedavisi sürüyor.

Diyarbakır Valiliğinden yapılan yazılı açıklamada, saldırıyla ilgili Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığınca soruşturma açıldığı ve konunun detaylarının incelendiği bildirildi.

Diyarbakır Valiliğince, çatışmanın yaşandığı merkez Sur ilçesindeki 6 mahalle ve 1 caddede sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

 

4 başmüfettiş görevlendirildi

İçişleri Bakanı Efkan Ala, saldırının aydınlatılmasına yönelik ikisi mülkiye başmüfettişi, ikisi polis müfettişi olmak üzere dört müfettişin görevlendirildiğini belirterek, “Olay kesinlikle bütün yönleriyle açıklığa kavuşturulacaktır” dedi.

 

Saldırı araç içinden yapıldı

Ala, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile birlikte yaptığı açıklamada, saat 11.00 sıralarında gerçekleşen saldırıya ilişkin “bir araç içerisinden güvenlik görevlilerine silahlı saldırıda bulunuldu” bilgisini verdi.

 

Elçi’nin ön otopsi raporu tamamlandı

Diyarbakır’daki saldırıda ölen Diyarbakır Baro Başkanı Elçi’nin ön otopsi raporu tamamlandı. Raporda, Elçi’nin ensesinden giren mermi çekirdeğinin, sol kaşının üzerinden çıktığı belirtildi.

 

Baro başkanları Diyarbakır’da toplanacakElciye-Zeval-Oldu2-(2)

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, yaptığı yazılı açıklamada, baro başkanlarıyla bu kara günde toplanmak üzere yönetim kurulu üyeleriyle 16.00’da kente hareket edeceklerini bildirdi.

 

Davutoğlu: Silah teröriste ait

Başbakan Ahmet Davutoğlu Brüksel ziyareti öncesi Tahir Elçi’nin öldürülmesine ilişkin son bulguları paylaştı. Davutoğlu, “Sayın Tahir Elçi’nin cenazesinin yanında bulunan tabancada yapılan balistik incelemede, bu tabancının ondan önce ilk polisimizi şehit eden teröristin elindeki tabanca olduğu tespit edilmiştir.” dedi.

Başbakan Davutoğlu, “Tahir Elçi’nin hayatını kaybetmesi bütün Türkiye’nin kaybıdır.

Eğer Diyarbakır’ın o tarihi Sur bölgesinde hendekler kazılmamış, terör faaliyetleri yapılmamış olsaydı şu anda bu canlarımız kaybolmadığı gibi o güzelim Diyarbakır’da herkes huzur içinde yaşıyor olacaktı. Bütün bu olayların sorumlusu terör olaylarını tekrar başlatan bölücü terör örgütüdür ve ona karşı mücadelemiz de kararlı bir şekilde sürecek.

 

Tahir Elçi’nin Yanında Bulunan Silah Teröristin Silahı

Bu gece yapılan çalışmalar esnasında, Sayın Tahir Elçi’nin cenazesinin yanında bulunan tabancada yapılan balistik incelemede, bu tabancının ondan önce ilk polisimizi şehit eden teröristin elindeki tabanca olduğu tespit edilmiştir.

 

Daha olay olduğu anda hemen devleti suçlayan, dün Meclis kürsüsünde de hükümete ve devlete dönük ‘katliam’ vesaire gibi ifadeler kullanan siyasilere de dönük olarak da söylüyorum. Her olayda Ankara Garı’nda DEAŞ terör yapar, döner devlete ‘katil’ demeye kalkarsınız, Sayın Tahir Elçi hayatını kaybeder, ortada hiç bir delil yokken devlete hükümete bu işi mal etmeye kalkarsanız ve olayın hemen öncesinde şehit edilen iki polisimizin canını yok sayarsanız, onlara dönük hiç bir şey söylemeden sanki Sayın Tahir Elçi’ye dönük devletin bir provokasyonu varmış gibi bir tutum takınırsanız, bu hem ülkeye barış getirmez hem de siyasal anlamda bedeli olan bir tutumdur.”

 

Tahir Elçi Kimdir?

Uğradığı silahlı saldırıda öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, evli ve 2 çocuk babasıydı. Elçi 1966 yılında Cizre’de dünyaya gelmiş, ilk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamlamıştır. 1991 yılında D.Ü. Hukuk Fakültesinden mezun oldu. 1992 yılından beri Diyarbakır’da serbest avukatlık yaptı; mesleki faaliyetleri ceza ve insan hakları hukuku alanında yoğunlaştı.

Kamuoyu gündeminde de kalmış bir çok davada mağdurları yurt içindeki mahkemeler ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) önünde temsil etti. Almanya’da bulunan Avrupa Hukuku Akademisinde (ERA) uluslararası ceza hukuku ve ceza yargılaması eğitimi görmüş, bir çok ulusal ve uluslar arası toplantı ve konferansa konuşmacı olarak yer almış, tebliğ sunmuştur. 1998 yılından beri staj eğitimi ve meslek içi eğitimlerde ceza ve insan hakları hukuku alanında seminerler vermektedir. 1998-2006 yılları arasında Diyarbakır Barosunda yöneticilik yapmıştır. Halen Türkiye Barolar Birliği (TBB) İnsan Hakları Merkezi Bilim Danışma Kurulu üyesi de olan Elçi, Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) Kurucular Kurulu üyesi ve bir çok sivil toplum örgütünün kuruluşu ve çalışmalarında yer almıştır.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı