Son Dakika
20 Temmuz 2018 Cuma

“Eğitim Politikaları Çoğulcu Katılımla Belirlenmeli”

03 Nisan 2017 Pazartesi, 09:22

Memur Sen İl Başkanı Ali Deniz:

“Eğitim Politikaları Çoğulcu Katılımla Belirlenmeli”

 

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz, okullarda bitişik eğik el yazısı uygulamasının kaldırılması kararına dair açıklamalarda bulundu.  Kararın, uygun veya isabetli olup olmaması bir yana, eğitim sisteminde istişare ve fikir teatisi usulüne göre şekillenmeyen işleyişin bir kez daha gündeme geldiğini söyleyen Deniz, “öğrencileri farklı formlarda yazmaya zorlayan yaklaşım, eğitimde bilgiyi ve öğrenmeyi esas alan metodu önemsizleştirir. Sadece içerik değil, eğitimin şekli unsurları da pedagojik ve psikolojik bir konudur. 12 yıl önce, 2005 yılında, bitişik eğik el yazısı uygulaması, öğrencilerin gelişimine ve estetik algılarına katkıda bulunacağı düşüncesiyle başlamış, ‘ne kadar zor öğrenirseniz bazı şeyleri o kadar kıymetli ve o kadar kalıcı olur’ sözleriyle devam ettirilmiştir. Zaman içerisinde öğrenmenin kalıcılığı ve sağlayacağı estetik, yük olarak algılandığından, tekrar başa dönülmüştür.”

Eğitime ilişkin belirlenen tüm politikaların aynı kadere sahip olduğunu hatırlatan Ali Deniz, eğitim alanındaki yeniliklerin, paydaşlar ve uygulayıcılarla istişare edilmeden karara bağlandığını, bir süre devam ettirildikten sonra ilk günkü gerekçeler unutularak, yeni gerekçeler üretilerek eğitim öğretimin akamete uğratıldığını belirtti.

“Belirlenen politikalar uzun soluklu uygulanamadığı için, eğitim, milletin hafızasında yazboz tahtası olarak yer almaktadır” şeklinde konuşan Ali Deniz, “Eğitimle ilgili kararlar alınırken, paydaşların görüşüne müracaat etme, alandaki uygulayıcıların tecrübelerinden yararlanma, uygulamayı yakından takip ederek alınan dönütlere göre düzeltmede bulunma gibi bir yöntem benimsenmediği için, bürokrasinin koridorlarında alınan kararlar bürokratik makamlarda nihayete ermektedir. Bu anlayış, ‘Millî Eğitim’de niçin başarılı olamadık’ sorusunun da cevabıdır” dedi.

Memur Sen ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Doğruyu bulma, uzun soluklu uygulama, farklı bakış açılarına fırsat verme, hassasiyetlere özen gösterme konusunda her zaman duyarlı olan Eğitim-Bir-Sen olarak, el yazısı uygulamasının kaldırılmasıyla ilgili alınan kararı yerinde buluyor, toplumun tamamını ilgilendiren eğitim gibi nüfuz derecesi yüksek bir alanın politikalarının çoğulcu katılımla olgunlaştırılarak alınmasının elzem olduğunu ifade ediyoruz. ”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz