Anasayfa / Güncel / Edebiyatın Zarif Kalemi Samiha Ayverdi Anıldı

Edebiyatın Zarif Kalemi Samiha Ayverdi Anıldı

Adana’da yapılan panele Adıyaman’dan da katılım oldu

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Edebiyat ve Sanat Dünyamızın Zarif Kalemi Samiha Ayverdi” adlı programda gençlere seslenerek, “Unutmayın ki sizler, Anadolu’ya hayat verenlersiniz. Sizler okuyacaksınız. Öncelikle kültür ve medeniyetimize can veren kendi yazarlarımızı okuyacaksınız” dedi. 

Edebiyat ve sanat dünyamızın zarif kalemi Sâmiha Ayverdi, ölümünün 26. yılında Adana’da anıldı. Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Anadolu Mektebi tarafından organize edilen program açılış paneliyle başladı.

Panele Adıyaman Valiliği ve Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce görevlendirilen Adıyaman Anadolu Mektebi İl Koordinatörü İshak İnan ve Ar-Ge EDEB komisyonu üyesi M. Akif Yücekaya ile Esentepe Anadolu Lisesi ve Adıyaman Fen Lisesi’nden öğrencileri katıldı.

 Her biri Anadolu Mektebi mensubu olan ve Yazar Sâmiha Ayverdi’nin birçok eseri yanında, hakkında yazılmış belli başlı eserleri de okuyan 28 öğrenci, 7 farklı merkezde anladıkları Sâmiha Ayverdi’yi izleyenlere yorumladılar. Düzenlenen program,10 ilden yaklaşık 80 öğrenciyi buluşturdu.

İl Milli Eğitim Müdürü Veysel Durgun’dan sonra bir konuşma gerçekleştiren Vali Demirtaş, Anadolu Mektebi’nin, kültür ve medeniyet dünyasını aydınlatan kıymetli yazarların eserlerinin okunmasını, değerlendirilmesini ve bunların paylaşılmasını esas alan kapsamlı bir sürecin adı olduğunu kaydetti.

Mehmet Akif’ten Necip Fazıl’a, Cengiz Aytmatov’dan Cemil Meriç’e, Tarık Buğra’dan Mustafa Kutlu’ya edebiyatın sembol isimlerinin eserlerinin bu süreçte okunduğunu ifade eden Vali Demirtaş, “Gençlerimizin yazarlarımızla ve onların eserleri ile tanışmaları sağlanmıştır. Bugün de bu program vesilesiyle dile hakimiyeti, derin kültürü ve mükemmel Türkçesiyle, edebiyat ve düşünce dünyamızı aydınlatan Samiha Ayverdi’yi ve eserlerini konuşacak, değerlendirecek ve daha yakından tanıma fırsatı bulacağız” dedi.

Konuşmasının devamında gençlere de seslenen Vali Demirtaş, “Unutmayın ki sizler, Anadolu’ya hayat verenlersiniz. Sizler bu mektebin, Anadolu Mektebi’nin ebedi talebelerisiniz. Akif’in, ‘Asım’ın Nesli’ olarak adlandırdığı nesil, sizsiniz. Sizler okuyacaksınız. Öncelikle kültür ve medeniyetimize can veren kendi yazarlarımızı okuyacaksınız” dedi.

Vali Demirtaş; 2012 yılında Sakarya Üniversitesinde 12 kişilik öğrenci grubuyla başlayan gönüllü bir okuma faaliyetinin, Anadolu Mektebi’ne dönüşmesine vesile olan eski Tarım ve Köyişleri Bakanı Sami Güçlü başta olmak üzere etkinliğin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Vali Demirtaş’ın konuşmalarının ardından program, Samiha Ayverdi ve eserleri hakkında düzenlenen panel ile devam etti.

Panelin değerlendirme konuşmalarında Anadolu Mektebi faaliyetlerini yakından takip etme fırsatı bulduğunu belirten Gençlik ve Spor Bakan Danışmanı Süleyman Bayraktar, “Gerçekten birçok vakfın, derneğin, STK’nin birçok güzel faaliyeti var. Fakat hemen hemen en özgün, en kalıcı, adeta hedeften vuran çalışmayı Anadolu Mektebinde gördüm. Bu programa katılan öğrenciler belki bugün fark edemeyebilirler ama ileride bu çalışmaların kendilerini nasıl geliştirdiğini mutlaka anlayacaklardır.” dedi.

Talim ve Terbiye Kurulu  Üyesi Doç. Dr. Mustafa Otrar “Sâmiha Hanım’ın anıldığı bir toplantıda konuşmak tüylerimi ürpertiyor. Anadolu bir toprak parçası değil, Anadolu bir medeniyettir. Sâmiha Hanım’ın eserlerine baktığımızda insanı aradığını görüyoruz. Kendilerini bulmak için yola çıkan Anadolu Mektebi öğrencilerini çabalarından dolayı tebrik ediyorum.” dedi.

Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü yaptığı değerlendirme konuşmasında: “Bugün Adana’da Anadolu Mektebi için güzel bir gün, Portakal çiçeği günlerinde Adana’da olmak programa ayrıca bir zenginlik kattı. Bugün okullarından konuşmacıları dinlemek için gelen öğrenciler, arkadaşlarını hayretle dinlediler. Bu arkadaşlarla aranızda tek bir fark var, Bu öğrenciler, yaklaşık 4 aydır Sâmiha Ayverdi’nin eserlerini okudular ve 12 yazar daha okuyacaklar. Bu 12 yazar, bu ülkeye can vermiş, bu topraklara katkı sunmuş insanlardır. İleride bu arkadaşlarımızın içlerinden inşallah çok değerli yazarlar, akademisyenler, düşünce insanları çıkacak. Bir yazarı okumak dünyayı tanımak gibidir. Bunun insana olan katkısını tarif edemeyiz.” dedi.

Anadolu Mektebinin amacını özetleyerek sürdürdüğü konuşmasını: “Her toplumun kendini iyi yetiştirmiş insanlara ihtiyacı vardır. Biz maraton koşucusu değiliz. Yarıştan sonra koşan atlar diye bir kavram var. Biz yarıştan sonra da koşarız. Hedef bu yolda çok verimli bir ömür geçirmektir. Bencilce bir hayat asla Anadolu Mektebi öğrencilerinin şiarı olamaz. Sâmiha Ayverdi’nin söylediği gibi başkalarını kendinden önce düşünmenizi isteriz.” diyerek tamamladı.

Üç gün devam eden programda, akademisyen ve yazarların öğrencilerle bir arada olduğu panelin yanı sıra Anadolu Mektebi yazar ve şairlerinin şiirlerinden oluşan repertuarın seslendirdiği, Şiir Dinletisi ve 10 Nisan 2019 Çarşamba günü Sanat Yönetmenliğini Nebahat Konu Yılmaz’ın yapmış olduğu Ankara Devlet Klasik Türk Müziği Korosu konseri ile yazar-okur buluşmaları ve kültür gezileri de beğeni topladı.

Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Sami Güçlü, Anadolu Mektebi, yaklaşık 35 ilde 2000’i aşkın öğrencileriyle gönüllü yazar okumaları yapan öğrencileri paneller aracılığıyla buluşturmaya devam ettiğini ifade etti.

Anadolu Mektebi Yazar Okumaları Projesi Nedir ?

Anadolu Mektebi; Prof. Dr. Sami GÜÇLÜ’nün (Eski Tarım ve Köyişleri Bakanı) 2012 yılında Sakarya Üniversitesi’nde 12 kişilik öğrenci grubu ile başlattığı gönüllü bir okuma faaliyetidir.

Türk kültür ve medeniyetinin gelişmesine katkı sunmuş yazarların, bir sıra dâhilinde tüm eserleri ve hakkında yazılmış seçkin eserlerin okunmasını, okunan her eserden sonra eser hakkında bir değerlendirme yazısının yazılmasını, eserlerin en az yarısı okunduktan sonra bir konu seçilmesini, seçilen konuda bir konuşma metninin hazırlanmasını, düzenlenen panel programlarında hazırlanan metnin sunulmasını, konuşma metninin geliştirilerek yayınlanmasını amaçlayan bir okuma faaliyetidir.

2015 yılının ikinci yarısında başlayan Mehmet Akif Ersoy okumalarına, dönemin Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Orhan Erdem’in teklifiyle lise öğrencileri de dahil edilmiştir. 2016 yılı Mart ayında dönemin Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Aksaray şehrinde düzenlenen “İstiklalden İstikbale Mehmet Akif” adlı programımıza katılmış, konuşmasında takdirlerini ifade etti. Anadolu Mektebi faaliyetinin  tüm illerde uygulanması gündeme getirildi. 2016 yılı Ekim ayında dönemin Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz imzası ile Anadolu Mektebi Yürütme Kurulu oluşturuldu, Anadolu Mektebi’nin Milli Eğitim bünyesinde çalışmasına imkân sağlandı.

Adıyaman Valiliği ve Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünce 2018-2019 Eğitim-Öğretim yılı itibariyle Anadolu Mektebi Projesine Adıyaman ilimiz de dahil edilmiş olup 24 lisemizde 172 öğrencimiz ile okuma faaliyetlerine Yazar Mustafa Kutlu ile başlanmıştır.

Güne Bakış Haber Merkezi

Bu Habere de Bakın

İtirafçı askeri lise öğrencisine 1.5 yıl hapis

Kayseri’de Fetullahçı Terör Örgütü soruşturması kapsamında askeri lisede okuduğu dönemde örgüt ile irtibatı olduğu iddiasıyla …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir