Güncel

“Dünya’da Mazlumların Umuduyuz”

Türkiye Dünyanın En Cömert Ülkesi

“Dünya’da Mazlumların Umuduyuz”

 

Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Kerem Kınık, insani yardım konusunda Dünya’nın en cömert ülkesinin Türkiye olduğunu söyledi. Kızılay Adıyaman Şubesi’ni ziyaret eden Genel Başkan Yardımcısı Kerem Kınık, Kızılay’ın yeni vizyonu ve projeleri konusunda açıklamalarda bulundu. Kızılay Adıyaman Şube Başkanı Bekir Uyanık ve yönetim kurulu üyeleri tarafından karşılanan Genel Başkan Yardımcısı Kerem Kınık, Türkiye’nin mazlumların umudu olduğunu vurguladı.

Kerem Kınık, ziyarette yaptığı açıklamada, “Milletimiz ve devletimiz büyürken, Kızılay’da onlarla birlikte büyüyor. Yeniden şekilleniyoruz. Kan değişimleri oluyor. Bugün 690 şubemizle, bölge kan merkezlerimizle, afet merkezlerimizle, delege yapılarımızla, Türkiye’nin en büyük sivil toplum kuruluşuyuz. En yaygın insanı yardım kuruluşuyuz. Yeni dönemde yeni yüzyıla adapte etmesi için yatırımlar var. Gençlerimizin eğitilmesi gerekiyor. Türkiye’nin bütün sınırları içerisinde, 1500 hastanede insanlara kanların ulaştırılmasıyla mükellefiz. İnşallah 2016 yılı sonu itibariyle 2,5 milyon ünite kanın Kızılay eliyle toplandığı bir yapı öngörüyoruz. Bağışçılarımızın daha etkin kazanılması, bağışçının ayağına gideceğiz. Kan bağışının öneminden bahsedeceğiz. Hacematın kan vererek de yapılabildiğini anlatacağız” dedi.

 

En Cömert Ülke

Türk milletin yardım sever olduğunu ve Türkiye Cumhuriyeti’nin en cömert ülke olduğunu kaydeden Kınık, “Milletimiz hamiyetperver yapısıyla coğrafyamıza verdiği destek itibariyle mazlum bütün coğrafyalar gözünü bize çevirmiştir. Bugün dünyanın en fazla mülteci barındıran ülkeyiz. Şuan 2 buçuk milyon Suriyeli mülteci var. Dünya insanı yardım acısından en cömert ülkesiyiz. Gayri safi milli hasılamızın yüzde 0.21’ini insani yardıma ayırıyoruz. Tutar anlamında da ABD, İngiltere, AB’den sonra Türkiye geliyor.  Birçok coğrafyada Allah’ın izni ile bölgenin kaderini değiştiriyoruz. Somali, Filistin, Pakistan gibi ülkelerde elimizden geleni yaptık. Bundan sonra faaliyetleri daha da arttıracağız. Uluslararası maddi kaynakları ülkemize getirmek için çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz strateji ile Avrupa Birliği’nden 1,5 milyar Avro kaynak sözü aldık. İlk paketi 200 milyon Avro, yıl sonuna kadar gelecek. İnşallah Kızılay milletimize yakışır bir kurum olarak hizmete devam eder” ifadelerini kullandı.

Kızılay Adıyaman Şube Başkanı Bekir Uyanık ise, toplum değerlerini teşkilatlandırma ve afet bilinci noktasında projeler gerçekleştirildiğini, bunun dışında hizmet binasını yenilediklerini, kan merkezi açtıklarını söyledi.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı