Güncel

“Dünya Turizmi İzmir’de Buluştu”

Travel Turkey Değerlendirmesi:

“Dünya Turizmi İzmir’de Buluştu”

 

4-7 Aralık 2014 tarihleri arasında düzenlenen 8. Turizm Fuar ve Konferansı başarıyla sona erdi. 902 firmanın katıldığı fuarı, Türkiye’nin 52 ilinden ve 67 ülkeden toplam 28 bin 73 kişi ziyaret etti.

Ziyaretçi sayısındaki artış ve yeni iş bağlantıları ile Travel Turkey İzmir sektörün yüzünü güldürdü. Fuar, turizm endüstrisinden tam not aldı. Travel Turkey İzmir, turizm sektörünü İzmir’de buluşturdu. Katılımcılar; dört gün boyunca 2015 yılı turizm sezonu için profesyonel ziyaretçilerle görüşerek önemli iş bağlantıları kurdu.

Etkinlik bu yıl da bir rekora imza attı: Bu yıl ülke sayısında geçtiğimiz yıllara oranla büyük bir artış gözlendi. Geçtiğimiz yıl 22 ülkenin katıldığı Turizm Fuar & Konferansı’nda, bu yıl 30 ülke hizmet ve ürünlerini sunmak için yer aldı. Gelecek sezonun turizm trendleri Travel Turkey İzmir’le start aldı. Fuar, yeni iş bağlantıları kurmak için muhteşem bir platform oluşturdu. Partner ülke İtalya ve Partner il Adıyaman fuarda, ziyaretçilere ve katılımcılara kendilerini tanıtma fırsatı buldular.

Bu yıl fuara katılan ülkeler; Almanya, Arjantin, Avusturya, Bulgaristan, Cibuti, Endonezya, Etiyopya, Gambiya, Gürcistan, Güney Afrika, Güney Kore, Güney Sudan, Hindistan, İran, İtalya, Kenya, Macaristan, Makedonya, Malezya, Moğolistan, Namibya, Nijerya, Portekiz, Ruanda, Uganda, Ürdün, Tanzanya, Tunus, Türkiye ve Yunanistan’dı.

Fuar’da; Adıyaman, Adana, Afyonkarahisar, Amasya, Artvin, Aydın, Batman, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Giresun, Iğdır, İzmir, Kahramanmaraş, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Rize, Şanlıurfa, Tokat, Trabzon, Van, Zonguldak ve Bergama, Bodrum, Bornova, Didim, Edremit, Eğirdir, Fethiye, Kapadokya, Karaburun, Kuşadası, Marmaris, Menderes destinasyonları yer aldı.

4 gün boyunca süren turizm fuarını; 28 bin 73 kişi, 67 ülkeden ve Türkiye’nin 52 şehrinden gelen ziyaretçiler gelecekteki turizm potansiyelini planlamak ve değerlendirmek üzere İzmir’e geldiler. Geçtiğimiz yıl fuarı, 34 ülkeden 26 bin 487 kişi ziyaret etmişti.

Fuarı ziyaret eden ülkeler: ABD, Afganistan, Almanya, Angola, Arjantin, Arnavutluk, Avusturya, Avustralya, Azerbaycan, BAE, Belarus, Belçika, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Brezilya, Cezayir, Cibuti, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Finlandiya, Fransa, Gana, Güney Afrika, Gürcistan, Hırvatistan, Hindistan, Hollanda, Irak, İngiltere, İran, İspanya, İsrail, İsveç, İsviçre, İtalya, Jamaika, Japonya, Kanada, Karadağ, Katar, Kenya, Kıbrıs, Kırgızistan, KKTC, Kore, Kuveyt, Letonya, Lübnan, Macaristan, Makedonya, Mısır, Nijerya, Portekiz, Romanya, Ruanda, Rusya, Sırbistan, Slovenya, Suudi Arabistan, Tacikistan, Tanzanya, Tayvan, Togo, Tunus, Yunanistan, Zambiya.

Fuarı ziyaret eden iller: Adana, Adıyaman, Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Batman, Bolu, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denizli, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hatay, Isparta, İstanbul, İzmir, Karabük, Karaman, Kastamonu, Kayseri, Kilis, Kocaeli, Konya, Kütahya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Nevşehir, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat, Trabzon, Uşak, Van, Yalova.

THY’nin ulaşım sponsorluğunu üstlendiği 21 ülkeden; Güney Afrika, Nijerya, İngiltere, Azerbaycan, Hırvatistan, Slovenya, Karadağ, Macaristan, Almanya, Arjantin, İspanya, Bosna Hersek, Cibuti, Fransa, İran, İtalya, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Rusya, Kenya özel davetli, yabancı sektör temsilcileri fuarı ziyaret ederek katılımcı olan turizmcilerle görüştü. Alım heyetleri fuarın ilk iki günü katılımcılarla 1/A holünde yüz yüze görüştü. Uluslararası satın almacılar İzmir Agora, Efes ve Meryem Ana turu kapsamında tarihi bölgeleri ziyaret etme ve İzmir’i tanıma olanağı da buldu.

Organizasyon kapsamında “Yarının Turizmine İzmir Yaklaşımı” konulu konferans, 7 sunum ve 3 farklı sergi düzenlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri Tic. A.Ş. (İZFAŞ), Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ve Hannover Fairs Turkey Fuarcılık A.Ş. işbirliğinde organize edilen Travel Turkey İzmir – 8’nci Turizm Fuar & Konferansı; T.C. Kültür Ve Turizm Bakanlığı himayesinde düzenlendi. 2015 yılında Fuar İzmir’de düzenlenecek Travel Turkey İzmir – Turizm & Konferansı, yerli ve yabancı turizm profesyonellerini İzmir’de tekrar biraraya getirecek.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu