Son Dakika
20 Haziran 2018 Çarşamba

“Döner Sermaye sistemi adaletsiz”

23 Şubat 2018 Cuma, 09:07

Sağlık Sen Şube Başkanı Barutçu:

“Döner Sermaye sistemi adaletsiz”

 

Sağlık Sen Şube Başkanı Yasin Barutçu, sağlık çalışanlarının tamamının memnun olmadığı mevcut performans sisteminin acilen değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Sağlık Sen Şube Başkanı Yasin Barutçu, “Maksimum performans ile çalışmakta olan sağlık çalışanlarına ödenen ücret, ödenmesi gereken ücretin ancak yarısına karşılık gelmektedir. Dolayısı ile sağlık çalışanlarının hakları performans sistemi ile gasp edilerek cezalandırılmaktadır. Döner sermaye sisteminin, sağlıkta dönüşümün birinci aşamasında, artan iş yükü sebebiyle çalışanların motivasyonunu arttırmak için hayata geçtiğini fakat son dönemde artan maliyetler karşısında neredeyse hiç artmayan ve sürekli düşüş gösteren döner sermaye tutarları motivasyonu arttıran değil; bilakis motivasyonu yok eden bir uygulama halini almıştır. Sağlık çalışanlarımızın neredeyse tamamının en çok şikayet ettiği husus, adaletsiz döner sermaye sistemidir. Hekim dışındaki sağlık hizmetleri sınıfı, genel idari hizmetler sınıfı, teknik hizmetler sınıfı ve yardımcı hizmetler sınıfı çalışanlarının neredeyse tamamı, sabit üstü ek ödeme alamaz hale gelmiştir.   Tüm bu ücret adaletsizliğine hayır diyor  ve  adaletli bir döner sermaye sistemi istiyoruz.” dedi.

Barutçu, “Mesleki memnuniyetin yüksek olması isteniyorsa işe ilk olarak ücret adaletsizliğini ortadan kaldırmakla veya en azından eşitler arasında adaleti sağlamakla başlanmalıdır…!!!

Sistemde acil ve köklü önlemler alınmazsa bir süre sonra bütün sağlık çalışanları sabit ek ödemeye mahkum olacaktır. Çalışanların neredeyse tamamının memnuniyetsiz olduğu döner sermaye sisteminde ivedilikle köklü değişikliklere gidilmesini talep ediyoruz. Sağlık Bakanlığı bu haksızlığa son vermediği sürece, Sağlık-Sen olarak bu bir haksızlıktır diye haykırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz