Deprem Kendini Hatırlatıyor

07 Mart 2017 Salı, 08:05

Ne kadar göz ardı edersek edelim…

Deprem Kendini Hatırlatıyor

 

Ülke topraklarının yüzde 95’i deprem bölgesi içinde yer alırken, Çanakkale ve Adıyaman’da yaşanan son depremler, Türkiye’nin deprem kuşağında olduğunu ve depreme karşı hazırlıklı olunması gerektiğini bir kez daha göz önüne serdi.

Türkiye’de geçtiğimiz son yüzyılda büyüklüğü 6 ve üzerinde olan 56 büyük deprem yaşanırken, bu depremlerde toplam 80 binin üzerinde vatandaşımızın hayatını kaybettiği ortaya çıktı. En son büyük deprem Van’da 23 Ekim 2011’de 7.2 büyüklüğünde gerçekleşirken, Türkiye’de insanların hala  17 Ağustos 1999’da Kocaeli ve Gölcük’te meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki depremi unutamadığı gözlemlendi.

 

40 bine yakın haber çıktı

Medya Takip Ajansı Interpress’in televizyon, internet ve yazılı basını kapsayan araştırmasına göre, depremler ile ilgili son bir yılda medyada 36 bin 736 haber çıkarken, 17 Ağustos depremi hakkında da 5 bin 534 haber yer aldığı belirlendi. Depreme karşı alınması gereken önlemlere dikkat çekmek amacıyla her yıl Mart ayının ilk haftasında çeşitli etkinlikler düzenlenen Deprem Haftası hakkında ise medyaya 7 bin 536 haber yansıdığı tespit edildi.

Güne Bakış haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz