Son Dakika
24 Mayıs 2018 Perşembe

“Demokrasi,darbe baskısından kurtarılmalı”

27 Temmuz 2016 Çarşamba, 07:29

Hukukçulardan darbe açıklaması

“Demokrasi,darbe baskısından kurtarılmalı”

 

Hukukçular Derneği Adıyaman İl Temsilcisi Av. Mustafa Alkayış, 15 Temmuz Darbeye Teşebbüs ile ilgili yaptığı açıklamada, “Türk demokrasisi artık darbe tehditlerinden  kurtulmalıdır” dedi.

15 Temmuz’da darbe girişiminin demokrasinin hala özgür olmadığını gösterdiğini belirten Av. Mustafa Alkayış, bu kadar badire atlatılmış olmasına, bu kadar siyasi tecrübeye rağmen ülkemizin yine darbe tehdidi ile yüz yüze kaldığını söyledi.

Mustafa Alkayış açıklamasının devamında, “Ülkemizde, Başbakanları asacak kadar ağır sonuçlar doğuran darbe eğilimleri belli ki halen aşılamamıştır. Türkiye, 100 yıllık  parlamenter tecrübesi ve 60 yıllık çok partili demokrasi tecrübesi ile birikim sahibi bir ülkedir. Ancak, ülkemizde 15 Temmuz gecesi klasik darbe hastalığı yeniden nüksetmiştir. Üstelik diğer darbeler için çeşitli kılıflar uydurulurken bu darbe için hiçbir gerekçe de bulunamamıştır. 2016 Türkiye’si korkunç bir darbe girişimine sahne olmuştur. Darbecilerin Milli iradeyi hiçe sayan eğilimleri bir türlü değişmemiştir. Ancak, Türkiye çok değişmiştir.Türkiye insanı, ekonomisi, medyası ve siyaseti çok büyük değişiklikler geçirmiştir. Bu nedenle de darbe girişimi duyulduğu andan itibaren toplumun tüm kesimleri tereddütsüz olarak dayanışma içerisine girmiştir” dedi.

Darbe baskılarından kurtulmak gerektiğini kaydeden Alkayış, “Geçmiş darbe girişimlerinde tanık olmadığımız görüntüler ortaya çıkmıştır. Hem siyasetin tüm aktörleri, hem basının tüm renkleri hem de bizatihi tüm halk darbecilerin karşısında yer almıştır. Bu durum gelecek için büyük bir umuttur. Buradan yola çıkılarak ülkemizi darbeler yeri olmaktan çıkarmalıyız. Türk demokrasisi artık darbe baskısından kurtarılmalıdır. Neredeyse gelenek haline gelen her 10 yılda bir darbe alışkanlığı terk edilmelidir. Sivil siyaseti öne çıkarak, şeffaf, hesap verebilir bir sistem dizayn edilmelidir.Halkı terbiye etmeye çalışan, baskıcı ve statükocu bu sistem bir an önce ıslah edilmelidir. Günlerdir, halkımız meydanlarda bunu haykırıyor. Halkımızın talebi çok güçlü şekilde meydandadır. Darbe girişimine karşı canını sakınmadan ortaya koyan Milletimiz bir daha böylesi bir kalkışma ile karşı karşıya gelmemelidir. Sistemi oluşturan tüm kesimlerin dünyanın en demokratik sistemini oluşturmak için el ele vermesi en büyük arzumuzdur. Bu düşüncelerle darbe girişimini kınıyor, darbeye karşı verilen mücadelede hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralananlara acil şifalar diliyoruz” ifadelerini kullandı.(İHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz
%d blogcu bunu beğendi: