Güncel

“Demokrasi Sınavından Geçiyoruz”

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı Uluğ:

“Demokrasi Sınavından Geçiyoruz”

 

CHP Gölbaşı İlçe Başkanı İlhami Uluğ, Türkiye’nin demokrasi sınavından geçtiğini söyledi.

Uluğ, yaptığı açıklamada, Türkiye’nin zor bir dönemden geçtiğini ve çevresinde de hiçbir tane dost ülkenin kalmadığını ifade etti.

İş birliği içerisinde beraber hareket edilebilecek bir ülke kalmadığını vurgulayan Uluğ, “Bu 14 yıldır iktidarın getirdiği temel sıkıntılardan bir tanesi, uzun dönemdir Türkiye’yi bir iç savaşa götürmeye çalışan bir güçler var. Tıp ki Irak gibi, Suriye gibi çevre ülkeler gibi. 15 Temmuz darbe girişiminde belki bu ayakların bir tanesiydi. Fetö’cülerle yani bizim daha önce biraz sonra değineceğim Cumhuriyet Gazetesi’nin F tipi örgütlenme diye nitelendirdiği örgütlenme 2004 yılında Recep Tayyip Erdoğan’ın Başbakanlığı döneminde zaten Milli güvenlik kontrolünde belge olarak sunulmuştu. Onu Genel Başkanımız Kahramanmaraş il başkanları toplantısında o belgeyi de açıkladı. Tabi ona çok değinmeyeceğim. Fetö’den sonra F tipi örgütlemeden sonra özellikle toplumdaki birçok muhalif kesim bu yapı altında, bu çatı altında veya bu bahane edilerek göz altına alındılar” dedi.

 

Akıl Tutulması Var

Türkiye’de bir akıl tutulmasının olduğunu aktaran Uluğ, şöyle devam etti:

“Cumhuriyet Gazetesi ’de bunun ayaklarından bir tanesiydi. Bakın 2 tane örnek vereyim diğer yazarlarda bunun içerisinden tabi özellikle Hikmet Kaya yazıları ile, Musa Kat da yıllarca hem PKK’ya karşı hem F tipi örgütlenmeye karşı mücadele etmiş insanlar. biz bir akıl tutulması yaşıyoruz. Bu akıl tutulmasında hiçbir insanın kabul edemeyeceği bir suçlama ile karşı karşıya. Cumhuriyet Gazetesi, evet ney ile suçlanıyor işte Fetö ve PKK adı altında her ne kadar onlarla organik bağı olmasa da yazıları ve çizgileri ile buna destek verdiği söyleniyor. Bu kabul edilemez bir şey. Bu Cumhuriyet Gazetesi Cumhuriyet ile özdeş, ta Atatürk’ün Cumhuriyeti kurmasından önce Yunus Nadi tarafından kurulan ve milli mücadeleye destek vermiş, Cumhuriyetin kazanımlarına katkıda bulunmuş bir gazete. Yani sadece bir gazete olarak adlandırılamaz. Cumhuriyet Gazetesi, her dönem antiemperyalist, onun dışında demokrasi yanında bulunan bir gazetemiz”

Cumhuriyet Gazetesine yapılan operasyonu eleştiren Uluğ, “Hangi mantıkla siz Cumhuriyet Gazetesine operasyon yapıyorsunuz, evet belki yarın kayyuma devredilecek ve adım adım Türkiye’de faşizme giden bir çizgi söz konusu. Yani bunu iyi düşünmemiz gerekiyor, iyi irdelememiz gerekiyor. Tabi ki eleştiri olacak, iktidara olacak, muhalefete olacak, sistemin yanlışlarına da eleştiri getiren olacak, bununda ayağı nedir basındır. Yani şunu hep söylüyoruz, özgür basın susturulamaz, evet beni eleştirebilir, Başbakan’ı da eleştirebilir, Cumhurbaşkanı’nı da eleştirebilir. Muhalefeti de eleştirebilir, dozunda olduğu müddetçe, hakaret etmediği müddetçe ve Cumhuriyet Gazetesi bunu hep yapmıştır. Hiçbir dönemde demokrasinin dışına çıkmamıştır, demokrasinin dışına çıkanlara da taviz vermemiştir. Böyle bir çizgi, ben bunu şiddetle kınıyorum” şeklinde konuştu.(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu