Güncel

Darbe En Çok Turizmi Vurdu

Turizm haberleri tavan yaptı …

 Darbe En Çok Turizmi Vurdu

 

Türkiye’nin ekonomi gündeminde Temmuz ayında turizm haberleri tavan yaparken, özellikle Rusya ile yaşanan kriz ve terör olaylarından sonra meydana gelen darbe girişiminin de turizmi kötü yönde etkilediği belirlendi.

Yaşanan bu gelişmeler medyada da sıkça yer bulurken, Medya Takip Ajansı Interpress’in Temmuz ayında ekonomi sayfalarını kapsayan incelemesine göre, turizm ile ilgili geçen ay yazılı basında 17 binden fazla haber çıktığı tespit edildi. Sektör içinde yer alan otelcilik hakkında da yazılı basına 3 binin üzerinde haber yansıdığı saptandı. Ekonomi gündeminin ikinci sırasında son zamanlarda artış gösteren inşaat sektörü yer alırken geçen ay yazılı medyada 12 bini aşkın inşaat haberi yayınlandığı belirlendi.

Finans sektöründe yaşanan gelişmeler geçen ay yazılı basına 11 binden fazla haberle yansırken, bankacılık sektörü ile ilgili de 9 bine yakın haber yayınlandığı görüldü. Özellikle faiz indirimi haberleri ile öne çıkan Merkez Bankası hakkında ise yazılı basında 4 binin üzerinde haber yer aldığı tespit edildi. Ekonomi gündeminde yer alan bir diğer başlık ihracat olurken, verilerde yaşanan artış geçen ay yazılı basında 9 bini aşkın haberle gündeme geldi.

Interpres’in, üç bine yakın ulusal, bölgesel ve yerel gazete ile derginin ekonomi sayfalarını kapsayan araştırmasına göre, Temmuz ayında otomotivde ihracat ve üretimde artış yaşanırken, binek, hafif ticari ve ağır vasıta segmentleri de dahil olmak üzere otomotiv sektörü ile ilgili yazılı basında 7 bine yakın haber çıktığı belirlendi. Borsada darbe girişimi sonrası düşüş yaşanırken, gelişmelerin yazılı basına 6 bine yakın haberle yansıdığı saptandı. Geçen ay enflasyon ile ilgili ise yazılı basında 2 binin üzerinde haber çıkarken, işsizlik rakamlarında yaşanan düşüşte, ekonomi sayfalarında 2 bine yakın haberle yer buldu.

Temmuz ayında ekonomi gündeminde öne çıkan diğer başlıklar ise uluslararası derecelendirme kuruluşlarının darbe girişimi sonrası Türkiye’nin notunu düşürmesi, taşeron işçi yasası, konut satışı, cari açık, dış borç rakamları ile sanayi üretimi olarak  tespit edildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu