“Çin zulmüne karşı boykot çağrısı”

03 Temmuz 2015 Cuma, 09:26

Memur-Sen Adıyaman İl temsilciliği Çin’i Protesto Etti

“Çin zulmüne  karşı boykot çağrısı”

Memur-Sen Adıyaman İl Temsilciliği üyeleri, Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yaptığı zulüm nedeniyle Çin yönetimini protesto etti.

Demokrasi Parkı’nda toplanan sendika üyeleri ve vatandaşlar, ellerinde dövizler taşıyarak Çin aleyhinde sloganlar attı.

Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ali Deniz, “Doğu Türkistan’daki Müslümanlara sahip çıkmak, Çin zulmüne “Dur” demek ve Çin’e karşı boykot çağrısı yapmak için bir araya geldik” dedi.

Çin’in Uzun yılladır Müslümanlara baskı uyguladığını ve bu baskılarını son günlerde artırdığını belirten Deniz, “Türkistan’da ibadet etmek, oruç tutmak yasaklanmış durumda. Müslüman kadınlar taciz ediliyor ve keyfi bir şekilde gözaltına alınıyor. Kur’an eğitimi yasaklanmış durumda, 500 bin çocuk zorla ideolojik eğitimlere tabi tutulmaktadır” dedi.

Çin hükümetinin, farklı Türkçe lehçelerinde konuşan yerli halka, zorla Çince kullanmak zorunda bırakarak asimilasyon politikaları yürüttüğünü ifade eden Deniz, Uygur Türklerinin mal varlıklarına da keyfi bir şekilde el konulduğunu dile getirdi.

Dünyanın sesiz kalmasından dolayı Çin hükümetinin Müslümanlara kapalı devre zulümlerine devam ettiğine dikkati çeken Deniz, şöyle konuştu:

“Çin her güne yeni bir katliam ile başlamaktadır. Çin hükümetinin soykırıma dönüşen uygulamaları her yıl binlerce Müslümanın hayatını kaybetmesine yol açmaktadır. Dünya ile bağlarını keserek bu şekilde karantinaya alınması durumun vahamiyeti ile ilgili endişelerimizi artırmaktadır. Buradan Çin’e sesleniyoruz. Doğu Türkistan’a insanlık dışı baskı uygulamaktan, ümmeti yaralamaktan, insan haklarını çiğnemekten din ve vicdan hürriyetini gasp etmekten bir an önce vazgeç.”

Yapılan Konuşmanın ve sloganların ardından grup olaysız bir şekilde dağıldı.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz