Çemberlitaşlılardan Miraç Kutlaması

24 Nisan 2017 Pazartesi, 08:45
Çemberlitaşlılardan Miraç Kutlaması

Çemberlitaşlılardan Miraç Kutlaması

 

Çemberlitaşlılar Dernek Başkanı Kazım Çetinkaya, Miraç Kandilini kutladı.

Çetinkaya, “Hicret’ten 19 ay kadar önce Recep ayının 27. cuma gecesinde Peygamber Efendimiz (s.a.s) Harem-i Şerif’te Hatim mevkiinde istirahat buyururlarken Hz. Cibril’in gelip göğsünü açıp zemzemle yıkayarak iman ve hikmetle doldurmasını müteakip Burak’a bindirilerek Cibril’in refakatinde çıktığı mirac yolculuğu ümmetin hediyelerle taltif edildiği gecedir.

Hz. Peygamber’e (s.a.s) mi’racda dünyalara değiştirilmeyecek atiyyeler verildi. Beş vakit namaz, Allah’a şirk koşmayanların cehennemde kalmayacakları ve Amene’r-Resulü diye başlayan el- Bakara suresinin son iki ayeti. Bu ayetler, daveti umumi olan son peygamber’in, önceki peygamberler arasında hiç bir ayırım yapmaksızın, bütün enbiyayı, büyük yeryüzü mescidinde, önceki mü’min ümmetlerle beraber bütün mü’minleri Makam-ı Mahmud, Liva ülhamd etrafında toplamış olması hakikatını ifade etmektedir. Amene’r Resulü ayeti bu gerçeklerin Kur’an ifadesi haline gelmiş şeklidir.

Bu mübarek zaman diliminde bile islam coğrafyasında akan kan ve göz yaşının durması, ümmetin arasında durmadan körüklenen fitne ve fesat ateşinin sönmesi dua ve temennisiyle tüm insanlık aleminin Mirac kandilini tebrik eder, hayırlara vesile olmasını Yüce Mevla’dan niyaz ederiz.” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz