Güncel

“Çalışanın kayıpları telafi edilmeli”

Kamu-Sen’den Toplu Sözleşme Açıklaması

“Çalışanın kayıpları telafi edilmeli”

 

Türkiye Kamu-Sen Adıyaman Temsilcisi Şemsettin Ağar, toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili yaptığı açıklamada, “Bizi unutanları biz unutmayacağız” dedi.

Türkiye Kamu-Sen Adıyaman Temsilcisi Şemsettin Ağar, kendi sendikalarının yaptığı görüşmelerde memurlar ve emekliler adına sayısız kazanıma imza attıklarını söyledi.

Şemsettin Ağar konu ile ilgili yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

“2010 yılından beri ise sarı sendika, hükümet işbirliği ile toplu pazarlık masasının ciddiyetine gölge düşürülmekte; memur ve emeklilerimizin umutlarıyla oynanarak, rakamlar çarpıtılarak, çeşitli şovlar vasıtasıyla toplu pazarlıklar, şahsi menfaat sağlama aracı haline getirilmeye çalışılmaktadır.

Bu yıl da aileleriyle birlikte 20 milyon vatandaşımızı yakından ilgilendiren toplu sözleşme görüşmeleri yetkili konfederasyon ve hükümet eliyle yine çadır tiyatrosuna dönüştürülmüştür.

Bugüne kadar hiç görülmemiş bir şekilde hükümetin teklifini basının karşısında açıklayacağını söylemesi, televizyonlar karşısında merakla bekleyen emekli ve memurlarımızı ümide sevk etmiş, geçmiş yıl kayıplarını da dikkate alarak Hükümetin  yüzde 10+10 gibi bir teklifle masaya gelebileceği izlenimi oluşmuştur.

Ancak Bakanın açıklamalarıyla memur ve emeklilerimizin umudu suya düşmüş, hayalleri yıkılmış, beklentileri boşa çıkmıştır.

Bu tutum tarafımızca, yetkilendirilmiş konfederasyonun ağa babalarına biat fotoğrafı ve  yüzde 4+4’e saygı duruşu şeklinde değerlendirilmektedir.

Bunun yanı sıra, Sayın Faruk Çelik’in tekliflerini açıkladıktan sonra Türkiye Kamu-Sen’in değerlendirmelerini almadan adeta korkarak masadan kalkmasını anlamakta zorlanıyor, bu anti demokratik tutumundan dolayı kendisini kınıyoruz.

Televizyonların karşısında memurları kahreden bu rakamları açıklama cesaretini gösteriyorsunuz ama sendikaları dinlemekten imtina ediyorsunuz. Bu tavır Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanı’na yakışmamıştır. Memur-Sen’in masayı terk ettiği ise doğru değildir. Masayı terk eden bunu kurduğu cümlelerle de anlatır.

Türkiye Kamu-Sen olarak kırmızıçizgimizi 2014 ve 2015 yılı kayıplarımızın karşılanması şeklinde belirlemiştik.

Geçtiğimiz yıllardaki kayıplarımızı dikkate almayan, böylesine sorumsuz bir hükümet anlayışını kınıyoruz. Memurların kayıplarını yok sayan sorumsuz sendikal anlayışı kınıyoruz.

2013 yılında attığı imza sebebiyle kamu çalışanlarını 123 liraya mahkûm eden ve enflasyon farkı istemeye bile cesareti olmayan konfederasyonun kendi ayıbını ortadan kaldırmak için hiçbir mücadele sergilememesini de kınıyoruz.

Memur ve emeklilerimizi masada unutan bir konfederasyonun, kayıpların telafisiyle ilgili herhangi bir talebinin olmaması, geçmiş yıl zararlarını toplu sözleşme masasına taşımaya cesaret edememesi, bütün kamu çalışanları ve emeklilerimiz tarafından dikkate alınmalıdır.

Kamu işçisine ve emeklisine bu yıl için  yüzde 11,3 zam oranı ve 500 lira iyileştirme verilirken, memura yüzde 4+4 ve yüzde 3+3 verilmesi teklifini hakaret olarak algılıyoruz. Hükümetin bu kabul edilemez teklifini reddediyoruz.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı