Son Dakika
21 Haziran 2018 Perşembe

Çalışan gazetecilere tebrik yağdı

11 Ocak 2017 Çarşamba, 08:38

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü Kutlandı

Çalışan gazetecilere tebrik yağdı

 

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla TBMM Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Av.Ahmet Aydın,  AK parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel, Eğitim Bir-Sen il Temsilcisi Ali Deniz, Emniyet Müdürü Metin Alper ve Sağlık-Der Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan birer mesaj yayımladı.

TBMM Başkanvekili ve AK Parti Adıyaman Milletvekili Av. Ahmet Aydın, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayınladığı mesajda, “Haber peşinde insanları aydınlatmak, doğruyu ve gerçeği tüm açıklığıyla aktarmak için hiç bir zorluktan kaçınmayarak her an ve her yerde görev yapan gazeteciler mesleklerini icra ederken kamuya en büyük hizmetlerden birini vermektedirler.

Dünyanın, bölgemizin ve ülkemizin özellikle son yıllarda yaşadığı sıcak gelişmeler, anbean değişen gündem konuları gazetecilik mesleğinin bu manada ne kadar büyük önem arz ettiğini bizlere göstermektedir.

Böylece şunu bugün çok daha iyi anlıyoruz ki, mesafelerin ve uzaklıkların kalmadığı dünyada herhangi bir zaman ve yerde meydana gelen bir hadisenin an itibariyle avucumuzun içine saniyeler içinde ulaşması ne kadar önemli bir gelişmeyse, gazetecilerin o hadiseyi takipleri ve ardındaki zorlu süreci yaşamaları ve bize nakletmede gösterdikleri gayrette bir o kadar önemlidir.

Her zaman kamuoyunu bilgilendirmek ve aydınlatmak için görevlerinin başında olan değerli basın mensuplarının Dünya Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kendilerine,  ailelerine sağlık ve başarılar temenni ediyorum.” dedi.

 

Milletvekili Salih Fırat Gazeteciler Gününü kutladı

AK Parti Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak bir mesaj yayımladı.

Çalışan Gazetecilerin gününü kutlayarak bir mesaj yayımlayan Milletvekili Fırat, “Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından ve temel taşlarından olan basın, her zaman ve her yerde doğru, tarafsız, ilkeli haber vererek, objektif davranarak haber alma özgürlüğümüzü sağlayan en etkili araçtır.

Sürekli kendini yenileyerek daha kaliteli hizmet anlayışı doğrultusunda çalışan, kamuoyu ve kamu arasında köprü kuran, kamuoyunun nabzını tutan, ülkemizin gelişen ve güçlenen demokrasisine önemli katkıları olan basınımız görevini büyük gayretler sarf ederek yerine getirmektedir.

Bu önemli görevi icra eden başta yerelde çalışan gazetecilerimiz olmak üzere tüm gazetecilerimizin bu özel gününde yanında olduğumuzu belirtir 10 Ocak Gazeteciler Gününü en içten dileklerimle kutlarım” ifadelerini kullandı.

 

CHP İlçe Başkanı Çavuş’tan Tebrik

CHP Adıyaman Merkez İlçe Başkanı Hanifi Çavuş, 10 Ocak Gazeteciler Günü nedeniyle bir mesaj yayımladı.

Çavuş, mesajında, “Hayattaki en zor mesleklerden biridir gazetecilik haber peşinde ömürleri geçer, siyasi haber yaparken uğradıkları baskının hadi hesabı yoktur. Çoğunun eline ancak asgari ücret geçer. Haberi gönül esasına dayalı yapar, mesleğini severek yapar, yaptığı birçok haberde ismi bile geçmez ama haber peşinde koşarken yaşadıkları kendi iç dünyasında ayrı bir yer tutar. Gazetesi vardır, radyosu vardır, televizyonu vardır, karşıdan çok kolay bir meslek gibi durur ama o gazetesini, tv’sini, radyosunu yaşatmak ve senin haber alman için öyle çaba içerisine girer ki sen ben bunun farkında olmayız bile. Reklam ister rüşvet diyenler çıkar, ilan der farklı algılayan çıkar, dürüsttür, gazeteci tek bir amacı vardır; haber sana ulaşsın diye çabalar. Çoğu da isimsiz kahramanlardır ama biliriz ki sesimiz, kulağımız, gözlerimiz olurlar. Sen konuşmaya cesaret edemezken, onlar sen ben bu ülke ve dünya için yazarlar. Birçoğu yanı başımızda ekmek kavgasında, bazısı ekranlarımızın içinde, evimizin, odamızın misafiri emeği ile saygınlığı ile takdire şayan en güzel mesleği en zor şartlarda icra eden gazeteci dostlarımın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününü kutluyorum” dedi.

 

Rektör Gönüllü’den Kutlama

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlayarak bir mesaj yayımlayan Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Talha Gönüllü, “Tarafsız ve özgür basın halkımızın doğru haber alma hakkının en önemli teminatıdır. Bu sebeple basın, yapmış olduğu sorumlu yayıncılık ile toplumun hızlı ve doğru bilgilendirilmesinin yanında kamu çıkarlarının korunması, eğitim ve aydınlatma çalışmalarına da katkı sağlamaktadır.

Böylesine ulvi bir görevi yerine getiren basın mensuplarımızın, hukukun üstünlüğü, insan hak ve hürriyetleri ile özel hayata saygı çerçevesinde görev yapmaları çok önemlidir.

Bu vesileyle, hem ilimizin hem de ilimizin göz bebeği Adıyaman Üniversitemizin tanıtımına destek olan, özveri ile çalışan değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, aileleri ile birlikte sağlıklı günler diliyorum” dedi.

 

 

Emniyet Müdürü Alper’den Tebrik

Adıyaman İl Emniyet Müdürü Metin Alper ise mesajında, “ Kamuoyunu bilgilendirmek için ilkeli, doğru, tarafsız yayıncılık anlayışı ile fedakarca görev yaparak toplumun gözü kulağı olan basınımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, çalışmalarında başarılar diliyorum” cümlelerini kullandı.

 

Kent Konseyi Başkanı Temel’den tebrik

Adıyaman Kent Konseyi Başkanı Sinan Temel ise mesajında, “Çalışan gazetecilerin çalışma şartlarının iyileştirilmesi ve sosyal haklar edinmeleri amacıyla 10 Ocak 1961 tarihinde yapılan düzenlemelerle basın mensuplarının önemli kazanımlar elde etmişlerdir. Bu düzenlemeye dair 212 sayılı yasanın yürürlüğe girdiği 10 Ocak günü “Çalışan Gazeteciler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır.

Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından olan basın, bu bağlamda haber verme, denetim ve eleştiri görevlerini ifa ederken kamuoyunun sesini duyurma gibi önemli bir işlevi de ifa etmektedir. Bu özelliği ile aynı zamanda kamuoyu ile devlet arasında köprü olmak gibi hassas ve önemli bir görevi de yerine getirmektedir.

15 Temmuz 2016 tarihinde ülkemizin birlik, beraberlik ve bütünlüğüne, Milli İrademize, demokrasi ve özgürlüğümüze kasteden hainlerin darbe ve iç savaş çıkarma girişimlerinin boşa çıkmasında çok önemli bir etkisi olan basınımızın demokrasinin ve milli iradenin korunmasındaki önemi bir kez daha anlaşılmıştır. Bu mana da ayrıca teşekkürlerimi ifade etmek isterim.

Böylesi önemli bir çalışma içerisinde olan basın çalışanlarımız, yaygın ismi ile gazetecilerimiz, özellikle de yerel basın çalışanlarımız, görevlerinin önem ve zorluklarına mukabil çalışma şartları olarak maalesef istenilen düzeyde değillerdir. Bu anlamda halkımızın yerel basınımıza daha fazla sahip çıkarak destek olmalarını önemsiyorum.

Halkımızın gören gözü, işiten kulağı ve konuşan dili olan basınımızın ve basın çalışanlarımızın, özgür, ilkeli, tarafsız ve basın ahlak kuralları çerçevesinde faaliyetlerini sürdürürken, üstlendikleri göreve yaraşır daha iyi hak ve şartlara kavuşmalarını temenni ediyorum.

Bu vesile ile yerel basın çalışanlarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler günlerini şahsım ve Adıyaman Kent Konseyi adına kutluyor, çalışmalarında başarı ve kolaylıklar diliyorum.” ifadelerini kullandı.

 

Eğitim Bir Sen’den Tebrik

Eğitim Bir-Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz ise mesajında, “Basın çalışanları, çok önemli ve güç bir görevi, karşılaştıkları onca zorluğa rağmen fedakarlıkla sürdürmektedir. Mesleğin yıpratıcı ve çetin şartlarına karşın dünyanın farklı bölgelerinde, çatışmalarda, savaşlarda, can güvenliklerini de tehlikeye atarak haber peşinde koşan gazeteciler gerçekten saygıyı ve takdiri fazlasıyla hak eden bir anlayışla görevlerini yerine getirmektedir.

Basın meslek ilkelerine bağlı hareket ederek, mesleki ve toplumsal hassasiyet içinde çalışmalarını sürdüren gazetecilerin gününü kutluyor, basın mensuplarının tekrar bayram yapmasını sağlayacak düzenlemelerin bir an önce yapılmasını temenni ediyor, görevlerini yaparken hayatını kaybeden basın çalışanlarına Allah’tan rahmet diliyoruz” dedi.

 

Sağlık Derneğinden Tebrik

Sağlık-Der Adıyaman Şube Başkanı Abdulkadir Bozan ise mesajında, ” Gazeteciler, toplumun tarafsız ve doğru bilgilendirilmesinde, ülkenin demokratikleşmesi ve özgürlüklerin geliştirilmesi açısından tartışılmaz öneme haizdir. Gazetecilerimizin ve basının özgürce çalıştığı ve haber yapabildiği, toplumun doğru, tarafsız ve özgürce haber alabildiği ülkelerde, demokratik gelişmelerle birlikte sosyal gelişmelerin de sağlandığını görürüz. Dolayısıyla gazetecilerin en temel ihtiyacı özgür ve hür bir şekilde haber yapabilme şartlarının sağlanması ve özlük haklarının da güvence altına alınmasıdır.

Halkı doğru bilgilendirmek ve aydınlatmak için görevlerinin başında fedakarca çalışan tüm basın mensuplarımızın 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Gününü kutluyor, sağlık ve başarılar diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz