Güncel

“Bu sözleşmeyle mutabakatımız yok”

KESK’ten Toplu Sözleşmeye Tepki

“Bu sözleşmeyle mutabakatımız yok”

 

KESK Adıyaman Şubeler Platformu Memur Sen ve Hükümet imzaladığı, 2016-2017 dönemlerini kapsayan Kamu Emekçileri Toplu İş Sözleşmesi sonuçlarına tepki gösterdi. Platform adına basın metnini Büro Emekçileri Sendikası(BES) Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Aydın okudu.

Konfederasyonların genel taleplerinin hiçbirinin TİS masasında tartışılmadığını vurgulayan Mehmet Aydın, “MEMUR SEN ile geçici AKP Hükümetinin komisyon ve gizli toplantılarında satış sözleşmesinin ayrıntıları kararlaştırılmıştır. Göstermelik TİS masası, yalnızca basına ve kamuoyuna görüntü vermek amacıyla kullanılmıştır” dedi.

Memur Sen’in ilk kez TİS masasında hükümetle % 100 anlaşma sağlandığı açıklamasını eleştiren Aydın, “Sadece son bir ayda dolardaki devalüasyon %18 civarında olmasına rağmen kamu emekçilerine yapılacak zammın 2016 yılı için net  %8.6, 2017 yılı için %5.06’olmasında yüzde yüz mutabakat sağlamışlar! Yani AKP ile MEMUR SEN bütün memurların ve emeklilerin yoksulluk içerisinde yaşamasında yüzde yüz anlaşmışlardır. İşte MEMUR SEN bununla övünüyor. Kamu Emekçilerinin 2014 yılı kayıplarını yok sayıyor” dedi.

TİS’ de imzalanan kararları eleştiren Aydın, eleştirilerini şöyle sıraladı; “Bu sözleşmede; Kadın taleplerine ilişkin tek bir madde yoktur. MEMUR SEN-AKP eril, muhafazakâr ve cinsiyetçi politikaları kadın taleplerini görmezden gelmiş, aynı şekilde “4/C ve sözleşmelilerin kadroya alınması ile ilgili çalışma yapılması” da yıllardır AKP’nin tekrar ettiği bir ifade olup herhangi bir bağlayıcılığı yoktur.

“Şef, mübaşir, sivil savunma uzmanı, KİT’lerdeki mühendis ve mimar ile koruma/güvenlik görevlilerinin tazminatlarında ilave artış sağlanacağı” söylenmekte, ancak miktarın ne olacağı belirtilmemektedir. Oysa TİS mutabakatları kesin ve net olmak zorundadır…

Ülkemiz ve dünya sendikal tarihinde görüldüğü gibi sendikalar işverenle değil sendikalarla ve emekçilerle kol kola girer! Oysa Memursen AKP hükümetiyle kol kola giriyor ve birbirlerinin sırtını sıvazlıyorlar. Memur SEN TİS görüşmelerinde ilk defa yüzde yüz mutabakat sağlandığını belirtiyor. Bu mutabakat olsa olsa MEMUR Sen yönetiminin mutabakatı ve memnuniyetidir! Oysa biz biliyoruz ki Eğitimci,  Sağlıkçı,  Tarımcı, Nüfusçu,  Adliyeci,  Maliyeci, Belediyeci 4/C’ li SGK ve İŞKUR çalışanın yanı sıra bütün kamu emekçileri ve emeklilerin bu sözleşmeyle mutabakatları yok hatta bu sözleşmeyle ihtilafları var”

Aydın, “Bu mücadele aynı zamanda Ülke kaynaklarının Halkımıza eşit dağıtılması talebiyle yürütülen bir mücadeledir. KESK olarak 2016-2017 yılı için Memursen ve AKP iktidarı tarafından imzalanan satış sözleşmesini tanımıyoruz. Buna karşı mücadelemizi başta işyerleri olmak üzere her düzeyde ve yaygınlıkta yapmaya devam edeceğiz. Kamu emekçilerini bu kirli işbirliğine karşı ortak tutum almaya ve mücadele etmeye davet ediyoruz” diyerek çağrıda bulundu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı