Anasayfa / Güncel / Bu nasıl bir zihniyet?

Bu nasıl bir zihniyet?

Çocuğuna şifa arıyor, doktoru ölümüne darp ediyor

Bu nasıl bir zihniyet?

 

Şanlıurfa’da Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Polikliniği’nde hasta yakını tarafından parke taşıyla darp edilen Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın, hastanın doktoru olan arkadaşını korumak isterken saldırıya uğradığı ortaya çıktı. Adıyaman Tabip Odası Başkanı Dr.M.Necip Gürlevik, önceki gün Şanlıurfa’da yaşanan doktor şiddetine tepki göstererek, şiddete uğrayan sağlıkçıların her şeyden önce bir anne, bir baba, bir evlat olduğunun düşünülmesi gerektiğini, şiddeti yapan da, şiddete uğrayan da içimizden insanlar olduğunu söyleyerek, sağlık çalışanlarının güvenliğinin mutlaka sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Tabip Odası Başkanı Dr.M.Necip Gürlevik, önceki gün Şanlıurfa’da yaşanan doktor şiddetine tepki göstererek, şiddete uğrayan sağlıkçıların her şeyden önce bir anne, bir baba, bir evlat olduğunun düşünülmesi gerektiğini, şiddeti yapan da, şiddete uğrayan da içimizden insanlar olduğunu söyleyerek, sağlık çalışanlarının güvenliğinin mutlaka sağlanması gerektiğine dikkat çekti.

Adıyaman Tabip Odası adına yapılan açıklamada, Tabip Odası Başkanı Dr.M.Necip Gürlevik, “17.07.2018 tarihinde Şanlıurfa Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Acil Servisi’nde görevli Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ın bir hasta yakını tarafından başına sert bir cisim vurularak darp edildiğini üzülerek öğrenmiş bulunuyoruz. Halen yoğun bakımda tedavi görmekte olan meslektaşımıza geçmiş olsun diyor ve bir an önce sağlığına kavuşmasını umuyoruz. Sağlı kuruluşlarında hemen hemen her gün şiddet vakası yaşanmaktadır. Bu olayların küçük bir kısmı kamuoyuna yansımasına rağmen diğerleri görmezden gelinmekte veyahut üzeri kapatılmaya çalışılmaktadır.” dedi.

Gürlevik, “Sağlıkta şiddetin elbette ki çeşitli sebepleri vardır ancak sadece hasta memnuniyeti odaklı, sağlık hizmeti verenleri ‘hizmetkâr’ olarak gören yaklaşım maalesef en temel etken olarak dikkat çekmektedir. Modernize edilen, tam donanımlı sağlık kuruluşlarında daha ‘Sağlıklı’ bir hizmet verilmesinin önündeki en büyük engel bir türlü çıkarılamayan ‘Sağlıkta Şiddeti Önleme Yasası’dır. Bu yasa çıkmadıkça şiddetin önüne geçilemeyecektir. Hizmet alan kadar hizmet veren de kendini güvende hissetmedikçe arzu edilen memnuniyet asla gerçekleşemez. Şiddet gören sağlıkçı sadece bir emekçi değil, aynı zamanda toplumun diğer bireyler gibi annedir, babadır, evlattır. Lütfen sizlerden biri olduğumuzu unutmayınız! Sağlık kuruluşlarında meslektaşlarımızın güvenliğinin sağlanması için caydırıcı ve önleyici gerçekçi önlemlerin ivedilikle hayata geçirilmesi gerektiğinin altını çiziyor birer parçası olduğumuz saygıdeğer halkımızdan biraz daha hassasiyet bekliyoruz.” dedi.

 

Doktorumuz yoğun bakımda

Hastane Yönetimi ve sağlık çalışanları adına konuşan Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Mehmet Akif Altay,  “Dün akşam saatlerinde 4 yaşında kız çocuğu ailesi tarafından ateş ve kusma şikayeti nedeniyle Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Acil polikliniğinde başvuran hastaya yapılan ilk fizik muayenesi sonrası 20.13’de tetkikleri istenmiş ve saat 20.30’da biyokimya laboratuarında tetkikleri çalışılmaya başlanmıştır. Yapılan Fizik Muayenesinde hayatı tehdit edecek menenjit gibi bir bulguya rastlanmadığı tespit edildikten sonra hastaya gerekli tıbbi müdahale, damar yolundan sıvı desteği ile antibiyotik desteği ve ateş düşürücü uygulanmaya başlanmış. Tetkik sonuçlarında hastanın enfeksiyon parametrelerinin yüksek olduğu görülmüş ve tıbbi olarak takibi müşahede salonunda devam ettirilmiştir. Hastaneye başvuru sırasında ateşi 38,2 derece olup takipleri sırasında ateşi 37.5 derece ye düşürülmüştür. Tedavisi halen devam etmekteyken hastanın babası tarafından saat 22.35 sıralarında çocuk acil polikliniği önünde Doktor Bahaüddin Ahmet Yalçın isimli hekim arkadaşımıza öncesinde sözlü olarak tehdit edilmiş sonrasında fiili olarak saldırı düzenlemiştir. 50×30 cm ebadında yaklaşık 10 kg ağırlığında olan kaldırım taşını doktorun kafasına fırlatmış olup atılan ilk taşı eliyle engelleyen hekim arkadaşımıza öldürmek maksadıyla ikinci defa taş fırlatmış olup hekim arkadaşımızın kafasında iki ayrı yerde 10 ve 13 cm boyunda kafatasına kadar derinleşen kesiye neden olmuştur. Acil Polikliniğinde müdahaleye alınan hekim arkadaşımızın tomografisinde kafatasında çatlak şüphesi derin kesikleri nedeniyle acil şartlarda ameliyata alınmış olup, sonrasında devam eden hayati tehlikesi nedeniyle yoğun bakım ünitesinde halen takip ve tedavisi devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

 

Vali Erin’den Ziyaret

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisinde görev yaptığı sırada bir hasta yakınının saldırısına uğrayarak ağır yaralanan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. Yaralanan doktora geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Erin, hem adli süreç hem de başlatılan idari soruşturmanın Valilik tarafından yakından takip edileceğini belirtti.

Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Çocuk Acil Servisinde görev yaptığı sırada bir hasta yakınının saldırısına uğrayarak ağır yaralanan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ı tedavi gördüğü hastanede ziyaret etti. İl Sağlık Müdürü Dr. Himmet Durgut ile birlikte Harran Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesine giden Vali Erin, Harran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ramazan Taşaltın ve Hastane Baştabibi Doç. Dr. Mehmet Akif Altay’dan olay hakkında bilgi aldı. Saldırıya uğrayan Dr. Bahattin Ahmet Yalçın’ı ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerini ileten Vali Erin, daha sonra başhekimlik odasında Rektör Taşaltın ve Başhekim Altay ile bir süre görüştü. Saldırıya uğrayan Doktor Yalçın’ın başından ağır şekilde yaralanmış olduğunu, tedavisinin devam ettiğini ve durumunun iyi olduğunu belirten Vali Erin, “Dün akşam yüksek ateş nedeniyle hastaneye getirilen çocuğumuza acil serviste doktor ve sağlık çalışanları tarafından gerekli müdahale yapılmış ancak hasta çocuğun yakınları ilgisizlikten şikayet ederek doktorumuza yönelik böyle talihsiz bir saldırıda bulunmuşlardır. Sağlık alanında hizmet veren çalışanlarımıza yönelik şiddet girişimleri kesinlikle kabul edilemez. Olayla ilgili olarak hemen başlatılan adli soruşturma kapsamında, olayın faili olduğu değerlendirilen şüpheli şahıs gözaltına alınmış ve ardından sevk edildiği mahkemece tutuklanmıştır. Hem adli süreç hem de başlatılan idari soruşturma valiliğimizce yakından takip edilecektir. Doktorumuza ve tüm sağlık camiamıza geçmiş olsun” diye konuştu.

 

Doktor Yoğun Bakımdan Çıktı

Şanlıurfa’da 17 Temmuz 2018’de akşam yaşanan olayda başına taşla vurulması sonucu yaralanan ve ameliyat edilen Yalçın, yoğun bakımdan normal servise alındı.

Yalçın, yaptığı açıklamada, önceki günkü olayda ölümden döndüğünü hatırlattı.

Olayın yaşandığı gece çocuk acil servisinde görevli doktor arkadaşıyla dışarıda konuşurken hasta yakının gelip arkadaşına hakaret ettiğini, kendisinin, hasta yakınını uyarması üzerine saldırıya uğradığını söyledi.

Söz konusu hastayı tanımadığını ve çocuğunu muayene etmediği belirten Yalçın, “Bazı basın yayın organlarında hasta yakınlarının ifadelerine yer verilmiş. ‘Çocuğumuza bakılmadı, siz olsaydınız ne yapardınız, bu adamı dövmez miydiniz, öldürmez miydiniz’ diye. ‘Çocuğun ateşi düşmeyince doktorun başında parke taşı parçaladı’ gibi başlıklı haberler de gerçeği yansıtmıyor. Ben arkadaşımı korumaya çalışırken saldırıya uğradım.” dedi.

Yalçın, hiçbir sağlık çalışanının saldırıyı hak etmediğini vurgulayarak, şöyle devam etti:

“Çünkü karşınızdaki sağlık çalışanı, doktor, tedavi etmek için orada bulunan bir insan. Çocuğunuzu kaçırmıyor, öldürmüyor ya da zarar vermiyor. Çocuğu ben de muayene etmedim. Hastanın annesi beni tanımaz. Hastanın babası doktor arkadaşımızı defalarca tehdit etmeseydi, benim onlarla herhangi bir konuşmam hiç olmayacaktı. Ben sadece arkadaşımı korumaya çalıştım, kesinlikle olayla başka bir irtibatım yok. Çocuk acilde nöbetçi de değildim, yenidoğan servisinde nöbetçiydim. Sadece arkadaşımı savunma amaçlı oradaydım.”

 

Arabada Silah Varmış

Yalçın, “Hasta yakını yumruk attı ama kendimi korudum. Daha sonra ben içeriye giderken arkamdan gelerek parke taşıyla vurmaya çalıştı. Kendimi korumaya çalışırken ikinci defa vurdu. Üçüncü defa vurmaya fırsat vermeden çevredekiler araya girdi. Hasta yakını daha sonra arabaya gitti, bir şeyler arıyordu. Öğrendiğime göre arabada silah varmış” dedi.

Kaynak: NTV-İHA-Güne Bakış Haber Merkezi

 

Bu Habere de Bakın

“Ezana saygısızlık yapanlar ezanı Türkçeleştirenler”

Aydın’dan ezana saygısızlık tepkisi AK Parti Disiplin Kurulu Başkanı ve Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın, Adıyaman’ın …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir