GüncelManşet

Bölgenin En Başarılısı; Ahmet Aydın

ORC Araştırma en başarılı 100 milletvekilini belirledi

2009 yılında Ankara’da kurulan ve 81 ilde faaliyette bulunan ORC Araştırma Eğitim ve Danışmanlık, Türkiye’de en beğenilen 100 milletvekilini belirledi. ORC’nin anketi 81 ilde yapıldı ve her milletvekili kendi bölgesinde değerlendirildi. Araştırmaya partilerin genel başkanları değerlendirme dışı bırakılmıştır. Güneydoğu Anadolu bölgemizde en başarılı 10 milletvekilinin ilk sırasında AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın yer alıyor.

2009 yılında Ankara’da kurulan ve 81 ilde faaliyette bulunan ORC Araştırma Eğitim ve Danışmanlık, Türkiye’de en beğenilen 100 milletvekilini belirledi. Araştırma 15 Haziran – 08 Temmuz 2020 tarihleri arasında 81 İl’de 53 bin 560 kişi ile SMS link yönlendirmesi ve CATI (Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi) yöntemleriyle yapıldı.

En başarılı 100 milletvekilinin partilere göre dağılımına bakıldığında AK Parti’den 43, CHP’den 34, MHP’den 13, HDP’den 5, İYİ Parti’den 4 ve Bağımsızlardan 1 milletvekilinin listeye girdiği görülüyor.

Araştırmada “Bu Pazar Genel Seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusu da yöneltilmiş.

Buna göre bu Pazar seçim olsa, yüzde 37,3’le AK Parti ilk sırada yer alıyor. AK Partiyi yüzde 26.2’yle CHP takip ederken, MHP yüzde 13’le üçüncü sırada yer alıyor.  Sıralamada HDP yüzde 10.4’le dördüncü, İyi Parti ise yüzde 6.8’le beşinci sırada yer alıyor. Sıralamada Deva Partisi yüzde 2.6, Gelecek Partisi yüzde 1.7, Saadet Partisi yüzde 1.1 ve diğer partiler de yüzde 0.9’da kaldı.

 

En Başarılı 100

Araştırmada genel başkanlar dışında kalan her milletvekili kendi seçmen grubunda değerlendirildi. Araştırmaya katılan kişilere; son 2 yılı değerlendirdiğinizde bölgesel çalışmaları, meclis çalışmaları ve halkla iletişimine göre ‘‘Sizce ilinizin en başarılı milletvekili hangisidir?’’ sorusu yöneltildi.

Buna göre bölgemizde başarı oranına göre Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin en başarılı 10 milletvekilinin 6’sı AK Parti’de, 1’i CHP’de, 3’ü ise HDP’de yer aldı.

İllere göre dağılıma baktığımızda ise Adıyaman’da bir milletvekili, Şanlıurfa’da 2 milletvekili, Gaziantep’te 3 milletvekili, Diyarbakır’da 2 milletvekili, Mardin’de 1 milletvekili ve Batman’da 1 milletvekili olmak üzere Güneydoğu Anadolu Bölgesinde 10 milletvekili başarılı bulundu.

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görev yapan 10 milletvekilinin başarı oranına göre dağılımı şöyle oldu; Yüzde 44.9’la AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın ilk sırada yer alırken, Aydın’ı yüzde 43.6’yla Mehmet Kasım Gülpınar takip etti. Batman Milletvekili Ayşe Acar Başaran yüzde 43.1’le üçüncü sırada yer aldı. Gaziantep Milletvekili Mehmet Erdoğan yüzde 41.6’yla dördüncü sırada yer aldı. Diyarbakır Milletvekili Mehmet Mehdi Eker, yüzde 40.9’la beşinci sırada yer alırken, altıncı sırada Gaziantep Milletvekili Bayram Yılmazkaya’nın başarı oranı yüzde 39.8 oldu. 7’inci sırada yüzde 38.0’la Diyarbakır Milletvekili İmam Taşçıer, 8’inci sırada yüzde 37.6’ylaŞanlıurfa Milletvekili Mehmet Ali cevheri, 9’uncu sırada yüzde 35.9’la Mardin Milletvekili Mithat Sancar yer alırken, 10’uncu sırada yüzde 35.7’yle Gaziantep Milletvekili Ali Şahin yer aldı.

 

Türkiye Geneli Sıralaması

Her milletvekilinin kendi bölgesindeki değerlendirmesinde aldığı oy oranlarıyla ülke genelindeki sıralaması da belirlendi. Buna göre ilk onda yer alan milletvekilleri şöyle;

Listenin ilk sırasında yüzde 48.8’le AK Parti Çanakkale Milletvekili Bülent Turan yer alıyor. Listenin 2’inci sırasında yüzde 48.1’le MHP Konya Milletvekili Ahmet Erbaş yer alırken, 3’üncü sırada yüzde 46.9’la CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır yer aldı. Listenin dördüncü sırasında AK Parti Adıyaman Milletvekili Ahmet Aydın yer alıyor. Aydın’ın başarı puanı yüzde 46.7 oldu.

Listenin beşinci sırasında yüzde 46.2’yle AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak var. Kadak aynı zamanda en genç milletvekili de.

Listenin 6’ıncı sırasında yüzde 46.0’la AK Parti Bursa Milletvekili Mustafa Esgin yer alıyor. 7’inci sırada, yüzde 45.5’le MHP Ankara Milletvekili Erkan Haberal yer alıyor. 8’inci sırada yüzde 45.3’le CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, yüzde 44.1’le CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın 9’uncu sırada yer aldı. 10’uncu sırada ise yüzde 43.5’le AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır yer aldı.

Haber: Mehmet Ünsal

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu