Güncel

Bölgemizde teşvik heyecanı

Teşvik Paketinin Detayları Belli Oluyor

Bölgemizde teşvik heyecanı

 

Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı Doğu’ya yönelik yatırım ve teşvik paketinin ayrıntıları da belli oldu. Doğu’dan Batı’ya bütün iş dünyasına umut dağıttı. İşadamları yeni paket için, “Ayakları yere basan bir sistem” dedi.

5 bölgede 23 ilde yapılacak yatırımlar için 8 merkez il belirlendi. Cazibe merkezi illerde 6 bin 220 dükkan restore edilecek. Yeni yatırımlarla işsizlik, düşük gelişmişlik seviyesi, düşük ihracat, yüksek göç oranı, mülteci sorunu olmak üzere 5 ana sorunun çözülmesi hedefleniyor.

 

Ulaştırmaya öncelik

Edinilen bilgiye göre; 62 milyarlık devlet yatırımlarının 19.3 milyarını Ulaştırma Bakanlığı; 17.6 milyarını Tarım Bakanlığı; 10 milyarını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; 5.5 milyarını Sağlık Bakanlığı; 5.3 milyarını TOKİ; 4 milyarını Enerji Bakanlığı; 516 milyonunu Kalkınma Bakanlığı; 133 milyonunu da Aile Bakanlığı yapacak. Program kapsamında bu yatırımlarla özel sektörün yatırımlarının da yüzde 60 artması hedefleniyor. Yani 80 milyar özel sektör yatırım oranına bu yatırımlar sayesinde ulaşılması hedefleniyor.

Çalışma kapsamında Doğu ve Güneydoğu bölgeleri 5 bölgeye ayrıldı. İlk bölgede Kars merkez olmak üzere Ardahan, Iğdır, Ağrı illerinden oluştu. İkinci bölge, Van merkez olmak üzere Muş, Bitlis, Hakkari illerinden; üçüncü bölge, Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin illeri merkez olmak üzere Batman, Siirt, Şırnak olmak üzere 6 ilden oluştu. Dördüncü bölge, Erzurum merkez olmak üzere Erzincan, Gümüşhane, Bayburt illerinden beşinci bölge de, Malatya ve Elazığ merkez iller olmak üzere Adıyaman, Tunceli, Bingöl illerinden oluşacak. Bu 23 ildeki 12.6 milyon vatandaş bu yatırımlardan yararlanacak.

 

5 ana soruna neşter

Yapılacak yatırımlarla işsizlik, düşük gelişmişlik seviyesi, düşük ihracat, yüksek göç oranı, mülteci sorunu olmak üzere 5 ana sorunun çözülmesi hedefleniyor.

 

Hangi ile ne yapılacak?

– Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardbolgemizde-tesvik-heyecani-5in’in merkez olduğu illerde; yapı malzemeleri üretimi, mobilya, hayvancılık, meyvecilik, ayakkabıcılık, hazır giyim, kuru gıda ve turizm teşvik edilecek.

– Van merkezli illerde, tekstil, arıcılık, küçükbaş hayvancılık, meyvecilik, tıbbi ve aromatik bitkilere destek verilecek.

– Kars merkezli illerde lojistik, hayvancılık, et-süt ürünleri, turizm, meyvecilik teşvik edilecek.

– Malatya ve Elazığ merkezli illerde, konfeksiyon, yapı malzemesi, küçükbaş hayvancılık, arıcılık, meyvecilik desteklenecek.

– Erzurum merkezli illerde doğaltaş işleme, seracılık, kış turizmi yatırımları teşvik edilecek.

Fabrikasını taşıyana 1 milyon lira destek

İstanbul ve İzmit gibi illerden emek yoğun sektörlerdeki fabrikalarını bu cazibe merkezlerine taşıyanlara 1 milyon lira taşınma desteği verilecek. Taşınan fabrikalara da 6. bölge teşvikleri verilecek.

 

Sanayici umut dolu

Başbakan Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı yeni teşvik paketi, Doğu’dan Batı’ya bütün iş dünyasına umut dağıttı. İşadamları yeni paket için, “Ayakları yere basan bir sistem” dedi

 

Fehim Genç

İş dünyası Başbakan Binali Yıldırım’ın Diyarbakır’da açıkladığı 140 milyar liralık yeni teşvik paketiyle yatırım ve istihdamı artırmak konusunda çok olumlu bir adım atıldığını ifade etti. 23 ili kapsayan yeni teşvik paketinin bölgenin kaderini değiştirmek açısından kendilerine umut verdiğini kaydeden sanayiciler, yeraltı ve yerüstü zenginliklerinin yanısıra istihdam açısından da dinamik bir işgücüne sahip olan bölgede başarılı sonuç alınabilmesi için istikrar, güven, huzur ve barış ortamının sağlanması gerektiğini vurguladılar.

 

 

 

Başarılı olması için barış ve huzur şart

Ahmet Sayar (Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı)

“Yeni teşvik paketi kapsamındaki 23 il, daha önce açıklanan teşviklere göre 6. bölgede yer alıyordu. Yeni paketin yeni ve gerçekçi yönleri şöyle: Fabrikaları kamu yapacak. Makine alımında kredi faizini devlet karşılayacak. Üretilen ürüne alım garantisi verilecek. Fabrikasını Doğu’ya taşıyana taşıma desteği verilecek. Ve finansman imkanları kolaylaştırılacak.

Eksik ve geliştirilmesi gereken yönler ise şöyle: 23 ilin yatırım ortamı birbirine benzemiyor. Bu illerde aynı sektörlere aynı teşviklerin verilmesi bazı şehirler açısından dezavantaj oluşturur. Öte yandan, daha önce yatırım yapanların yanına yeni yatırım yapanlar teşvik edildiğinde haksız rekabet olacaktır.

Paketin amacına ulaşması için yatırım ortamının uygun hale getirilmesi, bunu sağlamak için de istikrar, güven barış ve huzur ortamının kurulması şart.”

 

İşsizliği azaltmakta çok yararlı olacak

Mustafa Uslu (Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı)

“Yeni teşvik paketi, ayakları yere basan bir teşvik sistemi. Kalkınmayı sağlama ve işsizliği azaltmada çok yararlı olacak. Fabrikaların bedelsiz, makinelerin faizsiz verilecek olması çok cazip. Önceki teşvik paketindeki gibi teşvikler kademeli olarak mı verilecek, bunları henüz bilemiyoruz. İşgücü olarak dinamik bir gençlik var. Bu gençlerin dağa çıkması yerine iş sahibi olmalarını sağlamak çok önemlidir.”

 

bolgemizde-tesvik-heyecani-4Yeni teşvik paketini sevinçle karşıladık

Mehmet Büyükekşi (Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı)

“İhracatçılar olarak paketi sevinçle karşıladık. Yapılacak yatırımlar bölgede ekonomik kalkınmayı  hızlandıracak. İstihdamda ciddi bir artış yaratacak. Terör nedeniyle 6’ncı bölge teşvikleri kapsamındaki iller bu desteklerden yeterince yararlanamadı. Teşvik belge adedi yarı yarıya azaldı, planlanan yatırım miktarı da yüzde 35 gerileyerek 1.5 milyar TL’ye düştü. Yatırım destek paketiyle bu illerin ihracatındaki kayıp telafi edilecek.”

 

GAP’taki sulamayla üretim iki kat arttı

Şemsi Bayraktar Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, sulamanın, bölgesel kalkınma programlarının tarımsal üretimine yaptığı katkının en iyi örneğinin Güneydoğu Anadolu Projesi (GAP) olduğunu  belirterek, “Henüz tamamlanmamasına rağmen, 1991-2015 döneminde tarımsal üretimde neredeyse bir patlama var. Seçilmiş 34 üründe bölge üretimi 6.7 milyon tondan  12.2 milyon tona çıktı” dedi.

Bayraktar, GAP’ın kapsadığı alan ve maliyet büyüklüğüyle, tarımdan sanayiye, sürdürülebilir insani gelişmeye kadar hemen her  alanı planlamasıyla Cumhuriyet tarihinin en büyük ve en etkin uygulanan projesi olduğunu bildirdi.

Bayraktar, GAP’ta 22 baraj, 19 hidroelektrik santrali ile 1.8 milyon hektar alanda sulama yatırımlarının yapımının planlandığını hatırlatarak, şunları kaydetti:

“Proje büyük bir entegre projedir. Ortalama üretim artışı yüzde 82.9’u bulmaktadır. GAP, kırsal ve bölgesel kalkınma için güzel bir örnek. Türkiye’de 61 dekar olan işletme arazi büyüklüğü GAP’ta 104.8 dekarı buluyor. Sulamaya açılacak 1.8 milyon hektar alandaki sulama altyapı yatırımlarını bir an önce tamamlamak zorundayız. Kaybedilen her yıl, çok büyük miktarları bulacak gelirden mahrum kalmak demektir.”

 

Paketin içeriği dolu

Ömer Cihad Vardan (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Başkanı)

“Paketin içeriği son derece dolu ve bugüne kadar hiç verilmemiş destekleri içeriyor. Yeni fabrikalar, yeni inşaatlar, sağlık ve ulaştırma alanlarında yeni yatırımlar, kadın ve gençlerin eğitim çalışmaları, meslek edindirme destekleri gibi birçok alanda gün yüzüne çıkmamış bu destekler bölgede yeni bir dönemin müjdeleyicisi olacak. Bunun sadece ekonomik bir paket olarak algılanmaması gerekiyor. Paket, bölgenin huzuru, istikrarı ve vatandaşın refahı için de çok önemli. Destek paketi, maalesef son dönemde çoğunlukla ismini terörle andığımız bu bölgelerde terörden zarar gören şehirlerin ekonomik inşasını, bununla beraber de sosyal inşasını sağlayacak. Yaralar sarılacak. Bölgede yaratılacak yeni iş imkanları ile bölgenin en önemli sorunu olan istihdam konusunda yeni bir açılım yaratılacak. Destek paketinin karşılık bulması için terör olaylarının sona ermesi ve bölge halkının paketi sahiplenmesi büyük önem taşıyor.”

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu