Güncel

Bölgede en az harcama eğitime

Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’te en çok kiraya pay ayrıldı

Bölgede en az harcama eğitime

 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Hanehalkı Bütçe Araştırması’nın 2012, 2013 ve 2014 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarına göre; Gaziantep, Adıyaman, Kilis illerini kapsayan bölgemizde, hanehalkı tüketim harcamalarında en yüksek payı %27,4 ile konut ve kira harcamaları aldı.

Bu değer ile Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinden oluşan bölge İstanbul ve İzmir’den sonra konut, kira harcamalarına en yüksek payı ayıran üçüncü bölge oldu.

 

Bölgede en az harcama eğitime yapıldı

TÜİK Gaziantep Bölge’nin yaptığı açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinden oluşan TRC1 bölgesinde harcamalar içinde en düşük payın eğitime ayrıldığı belirtildi.

Gaziantep, Adıyaman ve Kilis’ten oluşan TRC1 bölgesi, hanehalkı tüketim harcamalarının %27,4’ünü ilk sırada konut ve kira harcamalarına ayırdı. Bunu ikinci sırada %23,7 ile gıda ve alkolsüz içecekler izledi. Bölgede, hanehalklarının tüketim amaçlı yaptığı harcamalar içinde ulaştırma harcamasının payı  %15,1, mobilya, ev aletleri ve bakım hizmetleri harcamasının payı %6,7 oldu. Giyim ve ayakkabı harcamasının payı %5,5, çeşitli mal ve hizmetler harcamasının payı %5, lokanta ve otel harcamasının payı %4,3 oldu. Alkollü içecekler, sigara, tütün harcamasının payı %3,7, haberleşme harcamasının payı %3,5, eğlence ve kültür harcamasının payı %1,9, sağlık harcamasının payı %1,7 olurken en düşük harcama payını %1,6 ile eğitim hizmetleri harcaması aldı.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı