Güncel

“Bize düşen, mirasa sahip çıkmaktır”

Vali Demirtaş’tan İstiklal Marşı Mesajı

“Bize düşen, mirasa sahip çıkmaktır”

 

Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş, 12 Mart 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisinde edilen İstiklal Marşı’nın Milli Marş olarak kabul edilişinin 94. yıl dönümü nedeniyle mesaj yayınladı.

İstiklal Marşı’nın aziz milletin bağımsızlık ve özgürlük savaşını ölümsüzleştiren, her mısrasıyla milletin ortak duygu dünyasına seslenen eşsiz bir eser olduğunu vurgulayan Vali Mahmut Demirtaş, “Milletimizin milli ve manevi değerlerini yeni nesillere aktaran abide şahsiyetlerinden biri olan Mehmet Akif Ersoy, Kurtuluş Savaşı’nın zor zamanlarında ecdadımıza umut ışığı olmuştur. O dönemin zor koşullarını düşünerek umudunu ve inancını kaybetmeyen Mehmet Akif, Milli Mücadele’nin heyecanını dizelere aktarırken tarihi bir şahlanışın müjdecisi olmuştur. Bugün bize düşen o mirasa sahip çıkmak, vatan ve bayrak sevgisini daima diri tutmaktır. Bundan sonra da İstiklal Marşı’nda en güzel ifadesini bulan ortak değerlerimiz etrafında milletimizle beraber aynı azim ve şuurla geleceğimizi inşa etmek için çalışacak ve ecdadımızın emaneti olan bu vatana ilelebet sahip çıkacağız.

Bu duygu ve düşüncelerle, Milli Mücadele günlerinin heyecanını ve coşkusunu içinde taşıyan İstiklal Marşımızın, TBMM tarafından kabul edilişinin 94. Yıldönümünü kutluyor, Milli Mücadeleyi destanlaştıran büyük şair Mehmet Akif Ersoy’un aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyor, başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu cennet vatanı bizlere armağan eden tüm şehitlerimizi rahmetle, saygıyla ve şükranla anıyorum” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu