Güncel

Birinci Uyuşturucu İle Mücadele Şurası

Birinci Uyuşturucu İle Mücadele Şurası

 

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Uyuşturucu teröristlerinin buluşamayacağı, buluştuğunda da hızla müdahale edilebileceği sistemi güçlü bir şekilde kurguluyoruz ve inşallah yılbaşı itibariyle sistem devreye girecek. Anneye, babaya, aileye gerek bilgi edinme, gerekse destek alabilmede her türlü desteği verecek güçlü bir yapı olacak” dedi.

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu, ATO Congresium’da düzenlenen 1. Uyuşturucu ile Mücadele Şurası’nda Türkiye’de 1 milyonun üzerinde çocuk ve genç olduğunu bildirerek, ”Uyuşturucu ne yazık ki son yıllarda bireyimizi de gençlerimizi de toplumumuzu da ilgilendiren bir konu başlığına dönüştü. Toplumsal dinamiklerimiz, tarihten getirdiğimiz kültürel miraslarımız, inanç değerlerimizle bu konuda avantajlı yönlerimiz var. Bu avantajlı yönlerimizi çok hızla ve çok güçlü şekilde, daha güçlü hale getirerek biz nesillerimizi ve gençlerimizi, ailelerimizi bu beladan koruyabilmek için her türlü tedbiri çok paydaşlı olarak alabilmeliyiz. O nedenle bugün bu Şuranın çok paydaşlılık anlamında ve toplumsal sahiplenme anlamında çok büyük önemi var, çok büyük katkısı da olacağına inanıyorum. Önce insan, önce sağlık diyen bir anlayışla Sağlık Bakanlığının koordinasyonunda yaklaşık 5 aydır yoğun bir çalışmayı değerli bakanlarımızla, Sayın Başbakanımızın Bakanlar Kurulu’ndaki sunumumuzdan sonra Sayın Başbakan Yardımcımızı görevlendirmesiyle, bu dinamiklerimizi inanıyorum ki dünyaya örnek olacak çalışma boyutuna da taşıyacağız” şeklinde konuştu.

 

Önce Korunmalıyız, Sonra Önlemeliyiz, İkisini Birlikte Götürmeliyiz

Uyuşturucuyla mücadele kapsamında koruyucu, önleyici, tedavi edici, rehabilite edici olmak üzere 4 tane önemli başlık olduğunu kaydeden Müezzinoğlu, ”Önce korunmalıyız, sonra önlemeliyiz, ikisini birlikte götürmeliyiz, koruma ve önlemedeki kaçakları güçlü tedavi ve güçlü rehabilitasyonla da mutlaka toplumun her kesiminde bu anlamda güven duygusunu güçlü hale getirebilmeliyiz” ifadelerini kullandı.

 

Alo Uyuşturucuyla Mücadele Danışma Ve Destek Hattı’nı Kuruyoruz

Her anne, baba, her velinin ve yetişkinin bu anlamda mücadelenin dinamiklerine güvenmesi gerektiğini belirten Müezzinoğlu, şöyle konuştu:

“Bu güvenin gücüyle biz her noktada, her yanlış oluşan noktada müdahalelerimizi güçlü yapabilmeliyiz. Birinci kademe olarak Alo Uyuşturucuyla Mücadele Danışma ve Destek Hattı’nı kuruyoruz. Her anne, her baba, veli, her bireyin burada her türlü danışmayı ve desteği alabileceği danışma hattı, uzmanlardan oluşan sosyal destek uzmanı emniyet birimlerinden her türlü desteği alabileceği, kendisinin de acaba burada ben danışırsam veya görüşürsem başıma bir sıkıntı gelir mi demeyeceği, güven duyacağı Alo Uyuşturucu ile Mücadele Destek ve Yardım Hattı, bizim bu anlamda mücadelemizin en önemli ayaklarından biri olacak. Önleyici tedbirlerde yine İçişleri Bakanlığımızın Narkotimleri, mahalle düzeyine, sokak düzeyine kadar inerek, bizim evlatlarımızla veya insanımızla o tacirlerin veya Sayın Başbakanımızın tabiriyle uyuşturucu teröristlerinin buluşamayacağı, buluştuğunda da hızla müdahale edilebileceği sistemi güçlü bir şekilde kurguluyoruz ve inşallah yılbaşı itibariyle sistem devreye girecek. Anneye, babaya, aileye gerek bilgi edinme, gerekse destek alabilmede her türlü desteği verecek güçlü bir yapı olacak.”

Anne ve babalara da seslenen Müezzinoğlu, ”Uyuşturucu konusunu bir suçlu muamelesi göstermeden, hastalık zafiyeti gibi görerek onu o hastalıktan, yanlış adresten kurtarabilmek için onu suçlayan, cezalı duruma düşüren değil tam aksine tedavi eden, onu meşru ve doğal zemine çekebilecek bir anlayışı da biz Sağlık Bakanlığı olarak önceliklendiriyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

 

İlk Andan İtibaren Güçlü Bağımlılığa Dönmeden Onları Koruyucu Ve Kurtarıcı Tedavileri Yapmalarını Hedefliyoruz

Sigara poliklinikleri gibi artık bağımlılık polikliniklerinin de kendilerinin güçlü ayakları olacağının bilgisini veren Müezzinoğlu, ”Çünkü sigaraya bağımlılık, alkol bağımlılığı, uyuşturucu bağımlılığı ve korkarım ki önümüzdeki süreçte hepimize teknoloji bağımlılığı gibi bir problemi de gelmek üzere. Dolayısıyla bağımlılık poliklinikleri güçlü bir hale taşıyabilecek sonra da psikiyatri servisi olan tüm hastanelerimizde diğer hastalıklarımızda nasıl tedaviyi hemen servislerde yapabiliyorsak, buralarda da onları ilk andan itibaren güçlü bağımlılığa dönmeden onları koruyucu ve kurtarıcı tedavileri yapmalarını hedefliyoruz. Bütün hedefimiz AMATEM ve ÇAMATEM sürecine gelmeden kitleleri veya bu anlamdaki insanımızı erken yakalayabilmek ve bu beladan kurtarabilmek” dedi.

TBMM Sağlık, Aile Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı Necdet Ünüvar da uyuşturucu madde kullanımının toplumun huzurunu, güvenliğini bozan çok önemli bir sorun olduğunu söyleyerek, uyuşturucuyla mücadele konusunun çok boyutlu yürütülmesi gerektiğini, hükümetin de uyuşturucuyla mücadeleyi çok önemsediğini ifade etti.

Türkiye’nin iki açıdan risk altında olduğuna değinen Ünüvar, uyuşturucu kullanan kişilerin çoğunluğunu 30 yaş altındaki insanların oluşturduğunu ve ülkelerarası geçiş anlamında Balkan rotasının Türkiye üzerinden geçtiğini kaydetti.

Ünüvar, 2 gün sürecek ve 2 bine yakın katılımcının olduğu Şurada, yaklaşık 600 katılımcının yer aldığı 15 ayrı çalıştay yapılacağını bildirdi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu