Güncel

Belediyeyle Sendika Anlaşamadı

Belediyeyle Sendika Anlaşamadı

 

Adıyaman Belediyesi ile Hizmet-İş Sendikası tarafında ki toplu sözleşme görüşmeleri olumlu sonuçlanmayınca, anlaşma yüksek hakeme kaldı.

Hizmet-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Doğan, 2016 ve 2017 yıllarını kapsayan toplu sözleşme görüşmelerinin sonuçlanmadığını kaydetti. Hizmet-İş sendikası ile Adıyaman Belediyesi arasında yaklaşık 2 aydan beri süren görüşmelerde 66 maddenin 28’inde anlaşma sağlanamadı. Adıyaman Belediyesi’nde çalışan 370 işçiyi ilgilendiren toplu görüşmeye sendikadan 4 kişi, belediyeden 5 kişi katılıyor.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Hizmet-İş Sendikası Adıyaman Şube Başkanı Mahmut Doğan, “2016-2017 yıllarını kapsayan toplu görüşmelerde, 66 madde bulunuyor. İki aylık süreçte 28 maddede anlaşamadık. Sadece ücretleri kapsamıyor. İşçinin sosyal haklarıyla alakalı maddeler var. Ücret olarak 2016 yılında ilk 6 ayda yüzde 8, ikinci 6 ayda yüzde 8 oran istedik. Yıllık bazda hesaplandığında bu rakam yüzde 11’e tekabül ediyor. 2017 yılı içinde aynı oranları talep ettik. Yüzde 11’i yönetim ilk başta kabul etti ancak başka maddelerde kısıtlamaya gittiler. Daha sonra onlar bize ortalama yıllık yüzde 6,5 gibi bir oran teklif etti.

İşçilerimiz ile toplantı yaparak görüşmenin detaylarını anlattık. İşçimizin tamamı belediyenin teklifini kabul etmediler. Şuan arabulucu süreci yaşıyoruz. Yaklaşık 30-40 gün sürüyor. Bu süreç sonuçlanmaz ise Yüksek Hakeme gidecek. Yüksek Hakem süreci 2 aydır. Yaklaşık 3,5 ay gibi sürede bu iş sonuçlanır.

İşçinin en çok rahatsız olduğu madde 25. Maddedir. Bu maddede iş feshi konusudur. İş feshinde disiplin kurulu ibaresi var. İşveren bu maddede disiplin kurulu ibaresini kaldırmak istiyor” diye konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu