Güncel

Başkent’te Hain Saldırı

37 kişi hayatını kaybetti 125 yaralandı

Başkent’te Hain Saldırı

 

Ankara Kızılay’da, bomba yüklü araçla gerçekleştirilen saldırıda yaşamını yitirenlerin sayısı 37’ye yükseldi. 15’i yoğun bakımda olmak üzere 71 kişinin tedavisi ise devam ediyor.

Ankara’da bombalı saldırı. Ankara’da 5 ay içinde 3. Saldırı. Kızılay’daki bombalı saldırıda 37 kişi hayatını kaybetti, 125 kişi de yaralandı. Ölenlerden bir veya ikisinin intihar saldırısını gerçekleştiren kişiler olabileceği belirtiliyor. Yaralananlar arasında 7 polisin de bulunduğu öğrenildi.

Kızılay’da saat 18.45 sıralarında, seyir halindeki bomba yüklü bir araç, Güven Park’taki otobüs duraklarının olduğu bölgede patlatıldı.

Patlama bölgesine yakın birçok işyeri ve araçta maddi hasar oluştu. Saldırı sonrası olay yerine çok sayıda ambulans ve itfaiye ekibi sevk edildi. Yaralılar olay yerine gelen 54 ambulans ile 24 farklı hastaneye kaldırıldı. Hastane personeli de acil çağrı ile göreve çağrıldı. Yakınlarından haber alamayanlar hastane girişlerine asılan yaralı listelerini takip etti.

Patlamanın nedenine ilişkin resmi açıklama, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında düzenlenen güvenlik zirvesinin ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala’dan geldi.

 

Bakan Ala: Ciddi Emarelere Ulaşıldı

Saldırının bomba yüklü araçla gerçekleştirildiğini söyleyen Ala, saldırıyı gerçekleştiren örgüte ilişkin ciddi bilgilere ulaşıldığını ancak açıklamanın bilgilerin kesinleştirilmesinin ardından yapılacağını söyledi.

Bakan Ala saldırıya ilişkin şu bilgileri verdi:

“Otobüs durağında bekleyen sivil vatandaşlarımıza seyir halinde patlayıcı yüklü bir araçla terörist saldırı düzenlendi. Bu saldırıyı milletçe lanetliyoruz. Bunu yapanların amaçlarına ulaşamayacağını söylüyoruz. Bu millet çok problemlerin üstesinden gelmiştir. Bu saldırılar milletin azim ve kararlılığını ortadan kaldıramayacaktır.

Ciddi emarelere ulaşıldı. Kesin olarak yapan örgüt sonuçlar tamamen elde edilip soruşturma bu yönüyle tamamlanınca açıklanacaktır. Yarın bu araştırmalar neticelenir. Kesin kanaate varıldıktan sonra açıklanır. Elbette biz terörist saldırılarla şu anda yürüttüğümüz milletin huzuru için ülkemizin birliği için yaptığımız terörle mücadele sekteye uğramayacaktır. Türkiye bu sorunun da üstesinden gelecektir. Terörle mücadelede kararlılığımız bu tür saldırılarla engellenemeyecektir. Bu ülke ayağındaki prangayı etkili bir mücadeleyle ayağından söküp atacaktır.”

Ölü sayısına ilişkin ilk bilgiyi ise Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu akşam saatlerinde verdi. Bakan Müezzinoğlu, saldırıda 34 kişinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

 

Ölü Sayısı 37’ye Yükseldi

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, sabah saatlerinde yaptığı açıklamada hayatını kaybedenlerin sayısının 37’ye yükseldiğini söyledi.

Terörü kınayan ve lanetleyen Müezzinoğlu, “Bu insanlık dışı, masum insanları katletmeyi göze alan, bunu organize eden zihniyeti lanetliyorum. Dün akşam itibarıyla olay yerinde 30 kaybımız var ama bu 30 kayıptan birinin kesin, ikincisi şüpheli, terörist olması söz konusu. Hastanelerimizde dün akşam itibarıyla dört vatandaşımızı kaybetmiştik. Bu sabah itibarıyla biri Hacettepe’de, biri Numune’de, biri de Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanemizde olmak üzere üç vatandaşımızı kaybettik. Dolayısıyla hastanelerimizde kaybettiğimiz vatandaş sayımız yedi oldu şeklinde konuştu.

Müezzinoğlu, hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır dileyerek, “Hastanelerimizde 71 yaralımız var. Bunlardan 14’ü acil servislerde müşahede altında, 15’i yoğun bakımda ciddiyeti olan vakalarımız. 41 vakamızın da servislerde tedavileri yapılıyor. Onlara da şifa diliyorum. Terörü lanetliyorum. Asla başarılı olamayacaklar ve bu millet bunları kazdıkları çukurlara, insanlık dışı hain emellerine ulaşamayacak şekide gömecektir” dedi.

 

Araçla İlgili Bilgilere Ulaşıldı

Öte yandan, yapılan incelemeler sonucu intihar saldırısında kullanılan bomba yüklü aracın markası, modeli ve şase numarasının belirlendiği de kaydedildi.

Bu arada, Sağlık Bakanlığı, patlamada yaralananların sağlık durumuna ilişkin Sağlık Bakanlığı İletişim Merkezi ALO 184 hattından bilgi alınabileceğini duyurdu.

Olay Yerindeki ÇalışmalarBaskentte-Hain-Saldiri-(2)

Polis ekiplerince olay yeri yakınına yaya ve araç girişine izin verilmezken, bölgeye girmeye çalışan vatandaşlar da uzaklaştırıldı.

Polis helikopterinin devriye uçuşu yaptığı bölgede, olay yeri inceleme ekipleri çalışma yaptı. Bölgede yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Saldırıda hayatını kaybedenlerin cenazeleri, kimlik tespiti ve otopsi işlemleri için Keçiören’deki Adli Tıp Kurumu’na getirildi.

 

Cenazelerden 24’ü Ailelerine Teslim Edildi

Saat 11.00 itibarıyla kimlikleri belirlenen 24 cenaze ailelerine teslim edildi. Kimlik tespiti yapılamayan 3 kişi için ise DNA testi yapılacak.

Öte yandan, saldırının ardından Keçiören’deki Adli Tıp Kurumu önünde polis ekipleri güvenlik önlemi aldı.

Keçiören Belediyesinin çadır kurduğu Adli Tıp Kurumu bahçesinde Sağlık Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ekipleri de yakınlarını bulmak için gelen vatandaşlara yardımcı olabilmek için hazır bekletildi.

 

Erdoğan İçişleri Bakanı’ndan Bilgi Aldı

Bu arada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da patlamaya ilişkin İçişler Bakanı Efkan Ala’dan bilgi aldı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun da Ankara’daki terör saldırısı nedeniyle salı günü gerçekleştireceği Ürdün ziyaretini ertelediği bildirildi.

 

Ankara saldırısında hayatını kaybedenler açıklandı

Ankara’da 37 kişinin ölümü 19’u ağır 125 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısı sonrasında polisin çalışmaları sabaha kadar devam etti.

Olayda hayatını kaybedenler de Keçören’deki Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı. Adli Tıp’ta otopsi işlemleri gece boyunca devam etti.  Yetkililer, işlemleri tamamlanan 23 cenazenin yakınlarına teslim edildiğini söylediler.

Kızılay tarafından cenazelerini bekleyenlere battaniye dağıtıldı, sıcak çorba ve çay ikram edildi. Cenazelerini gördükten sonra dışarı çıkanlar gözyaşlarına boğuldu.

Olayda yakınını kaybeden bir kadın da Adli Tıp Kurumu’ndan çıkan cenaze aracına koşarak, “Ne olur göreyim. Ablam hadi gel” diyerek feryat etti. Adli Tıp önünde bazı ailelerin bekleyişi ise devam ediyor.

 

Baskentte-Hain-Saldiri-(3)Kimlikleri Belli Oldu

Ankara’daki saldırıda hayatını kaybeden 37 kişiden 31’nin kimlikleri belli oldu.

 

İşte Kahreden Liste

Muharrem Çermik Malatya (Kuluncak), Bağdat Çermik Malatya (Kuluncak), Mehmet Yursever Çorum (Alaca), Ayşe Bilgilioğlu Sivas (Şarkışla), Taner Kılıç (Kırıkkale), Feyza Acısu Çankırı, Oğuzhan Dura Isparta, Destina Periparlak Konya, Ferah Önder Gümüşhane (Kelkit), Nevzat Alagöz (Iğdır), Yaşar Durakoğlu Kastamonu, Kerim Sağlam Tokat (Turhal), Ozancan Akkuş (Gaziantep), Kemal Kalıç Kırıkkale (Hasandede), Hamide Sibel Çetinkaya (Ankara), Turgay Bulut Ankara (Haymana), Cemal Özdiker (Ankara), Atakan Eray Özyel (Ankara), Nurettin Can Çalkınsın (Ankara), Elvin Buğra Aslan (Ankara), Berkay Baş Ankara (Polatlı), Perihan Çermik (Ankara), Fehmi Çetinkaya, Murat Gül, Erdem Soydan, Sevinç Gökay, Sümeyra Çakmak, Kemal Bulut, Elif Gizem Akkaya, Zeynep Başak Gülsoy, Elvin Buğra Arslan, Mehmet Alan.

 

Ankara’daki büyük tahribat güneş doğunca ortaya çıktı!

Önceki gece Ankara Kızılay’da gerçekleştirilen bombalı saldırı sonrası 37 vatandaşımız hayatını kaybetti, 125 kişi de yaralandı. Şu an hastanelerde 71 kişi tedavi görüyor.

 

Ankara saldırısına Şanlıurfa’da 4 gözaltı

Şanlıurfa’da, Ankara’daki terör saldırısında kullanılan bombalı araçla ilgili 4 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi ekipleri, Ankara’daki patlamada kullanılan aracın, Şanlıurfa’da galeriden satın alındığı bilgisine ulaştı.

Bunun üzerine Cumhuriyet Caddesi’ndeki iş yerine düzenlenen operasyonda M.A.D, N.B, İ.D. ve A.D. gözaltına alındı. İl Emniyet Müdürlüğünde ifadeleri alınan şüpheliler, işlemlerinin ardından Ankara’ya götürülecek.

 

Canlı bomba, Cumhuriyet gazetesinde çalıştı iddiası

Ankara’nın kalbi Kızılay’da dünkü bombalı saldırıyı gerçekleştiren kişinin, Balıkesir Üniversitesi öğrencisi Seher Demir olduğu iddia edildi. Canlı bombanın Cumhuriyet gazetesinde çalıştığı ve gazetenin otoparkında gizlendiği iddia edildi.

37 kişinin hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştiren kişinin, ilk bulgulara göre, Balıkesir Üniversitesi’nde Turizm Otelcilik bölümünde okuyan Seher Çağla Demir olduğu belirlendi.

 

PKK Üyeliğinden Yargılandı

Balıkesir Üniversitesi öğrencisi olan Demir, 4 kadın arkadaşı ile birlikte Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde, PKK terör örgütü üyeliği ve propagandası suçundan da yargılanıyordu.

Demir ile birlikte Hamide Saklı, Kader Saklı, Süreyya Saklı isimli üç kardeş ve Yeşim Akyürekli adlı üniversite öğrencisinin son duruşması Aralık 2015′te yapılmış ve dava karar için ertelenmişti. Davada Demir’in avukatlığını HDP’li Hüseyin Boğatekin yapmıştı.

 

Cumhuriyet Gazetesinin Otoparkında Gizlendi İddiası

Sosyal medyada Seher Çağla Demir’in, terör suçundan serbest kaldığı dönemde Cumhuriyet gazetesi için serbest muhabirlik yaptığı iddia edildi.

Canlı bombanın Cumhuriyet gazetesinin otoparkında saklandığı ve aramalarda yine Cumhuriyet gazetesinin basın kartı ile sıyrıldığı iddia edildi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu