Son Dakika
22 Haziran 2018 Cuma

“Başarı belgesi huzur bozdu”

24 Haziran 2016 Cuma, 10:00

Eğitim Bir Sen’den Sert Açıklama:

“Başarı belgesi huzur bozdu”

 

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi geçtiğimiz günlerde eğitim camiasında 193 kişiye dağıtılan belgelerin adaletsiz ve herhangi bir kriter gözetilmeden dağıtıldığı iddiasıyla kurum içi barış ve huzurun bozulduğunu, eğitim camiasının yönetim kademesine güveninin sarsıldığına dikkatleri çeken sert bir açıklamada bulundu. Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi ve Eğitim Bir Sen Adıyaman Şube Başkanı Ali Deniz tarafından okunan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

“Valilik Makamı, gayret ve çalışmalarıyla başarı gösteren eğitim çalışanlarını zaman zaman başarı belgesi ile taltif etmektedir. Bilindiği üzere “Başarı Belgesi, olağanüstü gayret ve çalışmaları ile emsallerine göre başarılı görev yapmak suretiyle; Kamu kaynağında önemli ölçüde tasarruf sağlanmasında,Kamu zararının oluşmasının önlenmesinde veya önlenemez kamu zararlarının önemli ölçüde azaltılmasında,Kamusal fayda ve gelirlerin beklenenin üzerinde artırılmasında veya sunulan hizmetlerin etkililik ve kalitesinin yükseltilmesinde somut olaylara ve verilere dayalı olarak katkı sağladıkları denetimlerde veya disiplin amirleri ile Başarı Belgesi vermeye yetkili makamlarca tespit edilen personele verilmektedir.” Ancak geçtiğimiz günlerde, yine Valilik makamınca eğitim çalışanlarına verilen başarı belgelerinden vicdanları rahatsız eden bir sonuç ortaya çıkmıştır. Bu durum, Valilik Makamı başta olmak üzere    İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne güvenin sarsılmasına sebep olmuştur. İlgili mevzuatta  başarı belgelerinin verilmesine dair somut kriterler bulunmasına rağmen; düzenlenen son belgelerin önemli bir kısmının, mevzuatta zikredilen kriterler dikkate alınmadan düzenlenmiş olması  eğitim camiasında tepkilere  sebebiyet vermiştir.”

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı ve Memur Sen İl başkanı Ali Deniz, ” Yöneticiler tarafından ilgili mevzuat gereği kendisine belge verileceklerin okul müdürleri tarafından belirlenerek gönderilmesi istendiği ve bu talimatın gereği yerine getirildiği halde; okul müdürleri tarafından iletilen listelerin dikkate alınmayıp, teklif edilmeyenlere başarı belgesi verilmesi kurum içi barışı ve huzuru bozduğu sendikamıza iletilen şikayetler dikkate alındığında aşikardır.” dedi.

 

Belge alanların bir kısmı sendika üyemiz

Deniz, “Başarı belgesi ile taltif edilenlerin  önemli bir kısmı sendikamız üyesi olmasına rağmen; söz konusu listede bazı okullarda kriterler gözetilmeden birçok kişiye belge düzenlenirken bazı okullarda kriterlere uymasına rağmen hak edenlere Başarı Belgesi  düzenlenmemiş olması, camiada huzursuzluğa ve tepkiye neden olmuştur. Listeler incelendiğinde, belgeleri düzenleyen iradenin  duygusal davrandığı  kurum müdürleri ve çalışanları tarafından açıkça ifade edilmekte ve bu konuda sendikamıza oldukça yoğun şikayetler gelmektedir.” dedi.

Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Deniz, “Öte yandan; İl Disiplin Kurulu tarafından ceza teklifi verilen personelin  de başarı belgesi ile ödüllendirilmiş olması gelen şikayetleri doğrulamakla beraber yaman ve izah edilemez bir çelişkidir.

Eğitim Bir Sen Adıyaman Şubesi olarak; eğitim camiasında oluşan bu huzursuzluğun giderilmesi ve çalışanların motivasyonunun arttırılması için, gerek kurum müdürlerinin teklif ettiği gerekse üstün gayret gösteren diğer eğitim çalışanlarının mağduriyetlerinin giderilerek Başarı Belgesi ile ödüllendirilmesi gerektiği inancı taşımaktayız. Eğitim çalışanlarının performanslarının değerlendirilmesi sonucu verilecek ödüllerde adil, tarafsız, şeffaf ve kurum içi barış ve huzuru önceleyen somut  kriterler gözetilmesi en önemli talebimizdir.” dedi.

Güne Bakış haber Merkezsi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz