Güncel

“Barıştan başka bir şey istemiyoruz”

Kanat Önderlerinden PKK’ya Silah Bırak Çağrısı

“Barıştan başka bir şey istemiyoruz”

 

Adıyaman’da, alevi ve Sünni kanaat önderleri ile Adıyaman’ın önde gelen STK temsilcileri son zamanlarda yaşanan terör olaylarından dolayı vatandaşların huzursuz olduğunu, barış sürecinin hemen gelmesini ve PKK’nın ise, silah bırakması gerektiğini vurguladılar.

Türkiye’de, yaşanan terör olaylarından dolayı oldukça rahatsız olduğunu belirten Adıyaman’ın alevi ve Sünni kanaat önderleri ile STK temsilcileri, silahla hiçbir yere varılamayacağını barışın biran önce gelmesi gerektiğini ve aynı zamanda PKK’nın da, silah bırakması için çağrılarda bulunduklarını vurguladılar.

Birlik ve beraberlik mesajları veren Molla Ahmet Derneği Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Abdurahman Gürbüzcan, “Adıyaman’da, herkes birlik ve beraberlik içerisinde her zaman yan yanalar. Herkes burada bir birinden kız alıp verir ve akraba olurlar bir bağ oluştururlar kendi aralarında. Bugüne kadar hiçbir kimse arasında hiçbir sıkıntı olmadı bundan sonra da umarız ki sıkıntı olmaz. Bizler istiyoruz ki, PKK silah bıraksın. Artık silah devri bitti. Millet birlik ve beraberlik seviyor” dedi.

Daha sonra konuşan Adıyaman Alevi Kanaat Önderi Ali Büyükşahin, “Türkiye ve Adıyaman olarak hepimiz bu terör olaylarından dolayı hepimiz huzursuz durumdayız. Sünni, Alevi, Kürt, Türk ve diğer mezhep gurupları hepsi huzursuz çünkü kan dökülüyor. Asker ölüyor, vatandaş ölüyor. Bizler bu huzursuzluğun biran önce bitmesini istiyoruz. Bizler hepimiz abi ve kardeşiz. Hepimiz Hz. Adem ve Hz. Havva’dan, geldik. Biz istiyoruz ki barış her zaman olsun, hoş görü olsun ve bizler her zaman bir birimizi sevelim.Baristan-Baska-Bir-Sey-Istemiyoruz5 Ateşkes meselesi ise, çok önemli bizler isteriz ki, her iki tarafta ateşkes yapsın ve kimse ölmesin. Türkiye hepimizin, memleket hepimizindir. Bizler Türkiye içerisinde bulunan bütün kardeşlerimizle bir araya gelip birlik ve beraberlik içerisinde olmamız lazım. Bizler, Suriye, Irak, Lübnan ve Mısır gibi olmamalıyız. Bizler barış içerisinde kardeşlik içerisinde bulunmalı yan yana olmalıyız” dedi.

İzol-Der Başkanı Ramazan Işık ise, barışın biran önce gelmesini istediklerini ve barışın yer alması için İzol-Der olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söyleyerek, “İnsanlar ölüyor, evler yıkılıyor herkesin canı yanıyor ve bizlerinde içi gidiyor. Huzur kalmıyor, ekonomi gittikçe kötüye gidiyor. Bizler çözüm sürecinin yeniden gelmesini ve PKK’nın silah bırakmasını istiyoruz. Kürt halkının haklarını silahla değil siyasetle, konuşarak elde edilmesi gerektiğini düşünüyorum. Silahla bu işler yürümez” diye konuştu.

Daha sonra konuşan Ziraat Odası Adıyaman Şube Başkanı Salih Şahan, “Bu silahlardan bu mermiler çıkmaya devam ettikçe bizler ne gelişiriz neden bir yerlere gelebiliriz. İnsanlarımız vatandaşlarımız huzur ve barış ortamının gelmesini istiyor. Bu nedenler her iki tarafta bizim tarafımız. Her iki tarafında bu konuyla alakalı olarak çözüm bulması gerekmektedir. Bu işler artık silahla, mermiyle olmaz” dedi.

Barış sürecinin hemen gelmesi gerektiğini dile getiren Mazlum- Der Adıyaman Şube Başkanı Hidayet Aktoprak ise, “Ülkemize biran önce hemen barış gelmesi lazım. İnsanlar ölüyor. Öldürülen PKK’lıların polis, asker gibi yakınları var. Asker ve polislerinde yakınlarında PKK’lı var. Her iki tarafın bir şekilde mutlaka bir biriyle bağlantısı var. İnsanlarımız bir birini öldürüyor. Birkaç gün önce HDP Genel Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın basında, biz razıyız ki, PKK silah bıraksın. İnşallah HDP Genel Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın bu konuşmalarını dinlerler de PKK silah bırakır. Ve ondan sonrada barış olur inşallah” dedi.

İmam Hüseyin Kültür Derneği Adıyaman Şube Başkanı Mehmet Küçük de, “Bizler şuan barıştan başka bir şey istemiyoruz. Bizler şuan elinde silah bulunan herkesin biran önce ellerindeki silahları bırakmasını istiyoruz. Bu ölümler inşallah en kısa zamanda biter. Olan anne ve babalara oluyor onların yüreği ciğeri yanıyor” şeklinde konuştu. (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı