Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

“Barış içinde bir seçim süreci geçirdik”

04 Haziran 2015 Perşembe, 10:46

HDP Seçim çalışmalarını değerlendirdi

“Barış içinde bir seçim süreci geçirdik”

 

Halkların Demokratik Partisi Adıyaman İl Örgütü 7 Haziran genel seçimlerine sayılı günler kala yürüttüğü seçim çalışmalarıyla ilgili basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP PM üyesi Mehmet Doymaz, “AKP iktidarı baştaki vaatleri ve şimdiki duruşlarıyla bir biriyle çelişmiştir, muhalefet partilerde bu konuda muhalefeti yapamamıştır ve bir muhalefet arayışına girmiştir.” dedi.

Halkların Demokratik Partisi Adıyaman İl Örgütü 7 Haziran genel seçimlerine sayılı günler kala yürüttüğü seçim çalışmalarıyla ilgili HDP İl Eş Başkanları Mehmet Ali Alataş, Fahriye Akbaba ve HDP PM üyesi Mehmet Doymaz’ın katılımıyla HDP il binasında basın toplantısı düzenledi.

HDP PM Üyesi Mehmet Doymaz, “Yaklaşık üç aydır yürüttüğümüz seçim çalışmalarının sonuna geldik. Tabi ki heyecanlı bir çalışma süreciydi doğal olarak Adıyaman yerelinde de yoğun bir performans göstermeye çalıştık. Hedeflediğimiz temel çalışmalarımız elimizden geldiğince uygulamaya çalıştık. Adıyaman da ev ev toplantı şeklinde ve köy ziyaretleri gerçekleştirdik. Genel olarak seçim süreciyle ilgili bazı şeyler belirtmek istiyoruz. Biz HDP olarak eşit olmayan koşullarda seçim çalışması yürütüyoruz. Hem yeni bir partiyiz hem maddi olarak sıkıntılarla karşılaşıyoruz. En bariz şekilde Adıyaman dışındaki gelecek seçmenlerimizin maddiyatını bile karşılamakta sıkıntı çekiyoruz. Mersin ve Adana binalarımıza saldırılar oldu ve bunlar iktidar tarafından HDP nin barajı aşmaması adına yapılan sert çıkışlardan kaynaklıydı. Ancak şu önemlidir ki biz HDP olarak barış dolu bir seçim olması için elimizden geleni yaptık ve provokasyonlara gelmemek adına elimizden gelen gayreti gösterdik. Kitlelerimize hâkim olmaya çalıştık. Bu konuda vicdanen rahatız ne kadar saldırı gelirse gelsin biz soğukkanlılığımızı koruyacağız. Çünkü biliyoruz ki bu seçimler kader belirleyici bir seçimdir. Biliyoruz ki bu seçimlerde barajı geçip meclise girdiğimizde çok farklı bir hava esecek ve yeni bir Türkiye’ye merhaba diyeceğiz. Bunların bilincinde olarak çalışmalarımızı yürütüyoruz. Umarız son günlerde saldırılar provokasyonlar olmaz ve barış içinde bir seçim geçiririz” dedi.

HDP İl Eş Başkanı Mehmet Ali Alataş, “Adıyaman örgütü olarak bizim seçim sürecinde sıkıntılarımız oldu. Tüm partiler maddi yardım alırken bizim almamamız bize sıkıntı yarattı. Bunun yanında halkın duygularıyla oynayan bir Cumhurbaşkanı ile karşı karşıya geldik. Fakat bütün olumsuzluklara rağmen halkımız elinden geleni yaptı bu konuda tüm gönüllülerimize teşekkürlerimi iletiyorum. Seçimlerle ilgili il dışından gelecek kişilerin sorun yaşamaması adına da çalışmalarımız devam ediyor. Seçim günü kriz masası oluşturacağız. Gözlemci heyetimiz seçim günü çalışmalarını büyük bir dikkatle devam ettirecek. Seçim günü tüm müşahit arkadaşlardan ricamızdır. Seçim günü sandık sonuç belgesini almadan sandıkları terk etmemesi ricamızdır” dedi.

Doymaz, “Sadece Adıyaman da değil ülke genelinde partimize büyük bir sempati var. Bunun birçok nedeni var öncül sebeplerinden biri sultanvari bir liderlik isteyen cumhurbaşkanıdır. Günümüzde Ortadoğu kan ağlarken baştaki kişilerin ‘düştü düşecek’ diyerek toplumun yarasını deşmiş ve halkta bir bilinç uyandırmıştır. AKP iktidarı baştaki vaatleri ve şimdiki duruşlarıyla bir biriyle çelişmiştir, muhalefet partilerde bu konuda muhalefeti yapamamıştır ve bir muhalefet arayışına girmiştir. Adıyaman’da 19 Mayıs ta yapılan ‘Büyük İnsanlık Mitingi’ bunun kanıtıdır. Parti olarak CHP, MHP, AKP hangi partiden olursa olsun herkesin kapısını çaldık ve AKP’den ciddi anlamda rahatsız olan, tek başına iktidar olmaması gerektiğini söyleyen bir kitleyle karşı karşıya geldik. Biz halkımızın 7 Haziran’da bunların hesabını soracağımıza inanıyoruz. Tüm halkımıza çağrımız 7 Haziran’da sandıklara gidip kardeşliğe barışa oy kullanıp sandıklara sahip çıksınlar” dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz