“Barajın kirliliği kuraklıktan”

09 Eylül 2016 Cuma, 09:32

ASKİM’den Barajdaki Kirlenme İddialarına Yanıt

“Barajın kirliliği kuraklıktan”

 

Atatürk Barajının kanalizasyondan dolayı kirlendiği iddialarının doğru olmadığını belirten ASKİM Müdürü Emra Özdal, kirlenmenin kuraklıktan kaynaklı su çekilmesinin neden olduğunu söyledi.

ASKİM Müdürü Emre Özdal, yaptığı açıklamada, “Barajın yeşillenmesi ile alakalı olarak kanalizasyon atıklarının sebep olduğu düşüncesinde değiliz. Yeşillenmenin kaynağı olarak bu yaz ki kuraklık susuzluktan kaynaklı olarak su seviyesinin düşmesi buna bağlı olarak canlı popülasyonun halen aynı yaşamı sürdürme çabasından kaynaklanıyor” dedi.

Özdal, şöyle devam etti:

“Şuanda biz tesisimizde bu arıtmadan çıkan sıvam dediğimiz çamurdan biz doğal gaz üretimi gerçekleştiriyoruz. Bu gazla tesisin kendi enerjisini üretmek için kullanıyoruz. Tesisimizde bu çamurun tarımsal faaliyetlerde kullanılması amacıyla proje çalışmalarımız devam etmektedir. Bu projeleri bitirdikten sonra tesisiden çıkan bütün atık yüzde yüz olarak değerlendirilmiş olacak. Kimi tesis de enerji için kullanılacak.  Geriye kalan çamur ise gübre olarak kullanılmaya başlanılacak. Tesisimiz yaklaşık 17,5 milyon euroluk bir yatırım bütçesi ile oluşturulmuş AB destekli bir proje tesisimizin kapasitesi günlük olarak 36 bin metre küplük kanalizasyon atığını arıtma kapasitesine sahip şuan tesisimizde günde 20 bin ile 21 bin metre küplük bir suyun arıtımını yüzde 98 oranında gerçekleştirip Atatürk baraj göletine serbest deşarjını sağlıyoruz. Tesisimize ilk suyu deneme olarak kasım ayında aldık. 4 ay önce tesisimizi tamamen devraldık. Yüzde yüz işlenmesine başladık. Tesisimiz bakteriyel ve biyolojik arıtma diye geçer”(PHA)

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz