Güncel

Bakanlıktan CHP Raporuna Tepki

Bakanlıktan CHP Raporuna Tepki

 

CHP’nin Adıyaman İçin Hazırladığı İŞİD Raporunda Bahsedilen Terör Örgütü Mensuplarına Ambulans Tahsil Edildiğine Dair İddialara Sağlık Bakanlığı Tepki Gösterdi. Bakanlık, Bu İddianın Gerçeklerle Bağdaşmadığını ve Sağlık Hizmetini Sekteye Uğratmayı Amaçlandığını Bildirdi.

Yaralı Nakli Sağlayan Ambulansların Bir Terör Örgütüne Mensup Kişileri Bölgeye Nakletmek İçin Kullanıldığı İddialarına Sağlık Bakanlığı:   Gerçeklerle Bağdaşmayan Bu İddialar, Büyük Bir Başarıyla Yürütülen Sağlık Hizmetlerini Ve Büyük Fedakarlıklarla Görev Yapan Acil Sağlık Çalışanlarımızı İtibarsızlaştırmaya Yönelik Girişimlerdir. Ayrıca Acil Sağlık Hizmetlerimize Yönelik Bu Tür İddialar Ambulanslarımızı Ve Bölgedeki Gelişmeler Nedeniyle Zor Şartlar Altında Görev Yapmakta Olan 112 Personelimizin Adeta Hedef Göstermektedir”

Sağlık Bakanlığı, Suriye sınırından yaralı nakli sağlayan ambulansların bir terör örgütüne mensup kişileri bölgeye nakletmekte kullanıldığı iddialarının gerçeklerle bağdaşmadığını ve büyük bir başarıyla yürütülen sağlık hizmetlerini ve büyük fedakarlıklarla görev yapan acil sağlık çalışanlarını itibarsızlaştırmaya yönelik girişimler olduğunu bildirdi.

Bakanlık’tan “Suriye sınırından yaralı nakli sağlayan ambulansların bir terör örgütüne mensup kişileri bölgeye nakletmekte kullanıldığı” iddialarına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, söz konusu iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, “Acil sağlık yardımı gerekçesiyle geçici sığınma talebinde bulunan Suriye vatandaşlarının nakilleri Geçici Koruma Yönetmeliği ve AFAD Genelgesi çerçevesinde büyük bir titizlikle gerçekleştirilmektedir. Öncelikle acil sağlık yardımı gerekçesiyle geçici sığınma talebinde bulunanlar görevli kolluk kuvvetlerimize müracaat etmektedir. Kolluk kuvvetlerinin il ambulans servisi başhekimliği komuta kontrol merkezimizle irtibata geçmesi üzerine bölgeye ambulans ekibi görevlendirilmektedir. Acil yardıma ihtiyacı olan hastanın nakli ara bölgede buluşulması koşuluyla sedye ile sınırdan sağlanmaktadır. Hasta ile ilgili kolluk kuvvetleri tarafından belirlenen alanda üst araması ve güvenlik kontrolleri yapılmakta ve hazırlanan kayıt formu ambulansta görevli personele teslim edilmektedir” denildi.

Ambulans ekibi tarafından hastanın ilk değerlendirmesi yapılarak, acil olduğu değerlendirilen hastaların yönlendirilmesinin komuta kontrol merkezi tarafından sağlandığının bildirildiği açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Hastaneye nakli sağlanan hastaların eş zamanlı olarak İl Göç İdaresi kaydı yapılarak, vaka formu üzerine kayıt numarası işlenmektedir. Hasta transferi kolluk kuvvetlerinin belirlediği alanda gerçekleştirilmekte olup ambulanslarımız hiçbir şekilde ülkemiz sınırları dışına çıkmamaktadır. Hastanede tedavileri tamamlanan hastaların taburcu evraklarında acil vaka girişi olduğu belirtilerek hastanelerimizden taburcu edilir. Geçici kimlik kaydı yapılmak üzere ilgili kuruluşlara yönlendirilir.  Taburcu edilen hastalar için istisnai durumlar haricinde herhangi bir ambulans tahsisi yapılmamaktadır. Bugüne kadar ambulanslarla 15 bin 695’i Hatay, 6 bin 525’i Kilis, 3 bin 606’sı Şanlıurfa (bin 507 Yaralı Kobani), Bin 725’i Gaziantep ve 79’u Osmaniye’ye olmak üzere toplam 27 bin 631 yaralı getirilmiştir. Suriye’den acil hasta nakilleriyle ilgili süreç incelendiğinde bu işlemlerin düzenli bir kontrol mekanizması içinde büyük bir hassasiyetle gerçekleştirildiği, hepsinin kayıt altında tutulduğu ve taburcu olan hastalar için herhangi bir ambulans tahsisi yapılmadığı görülmektedir. Buna rağmen hiçbir somut delile dayandırılmadan acil sağlık hizmetlerine yönelik böyle bir ithamda bulunulmasını kamuoyumuzun takdirine bırakıyoruz. Gerçeklerle bağdaşmayan bu iddialar, büyük bir başarıyla yürütülen sağlık hizmetlerini ve büyük fedakarlıklarla görev yapan acil sağlık çalışanlarımızı itibarsızlaştırmaya yönelik girişimlerdir. Ayrıca, acil sağlık hizmetlerimize yönelik bu tür iddialar ambulanslarımızı ve bölgedeki gelişmeler nedeniyle zor şartlar altında görev yapmakta olan 112 personelimizin adeta hedef göstermektedir.” (İHA)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı