“Bağımsızlığımızın temeli bugün atıldı”

19 Mayıs 2017 Cuma, 09:28

Bugün 19 Mayıs

“Bağımsızlığımızın temeli bugün atıldı”

 

Bugün 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı. Gün nedeniyle TBMM Başkanvekili Av.Ahmet Aydın, Adıyaman Valisi Abdullah Erin, Adıyaman Belediye Başkanı Fehmi Hüsrev Kutlu, birer kutlama mesajı yayınladı.

AK Parti Adıyaman Milletvekili ve TBMM Başkanvekili Av.Ahmet Aydın, yayınladığı mesajda, Bağımsızlığımızın temelinin atıldığı ve milli mücadelemizin başlangıcı olan 19 Mayıs 1919 millet olarak en zor şartlarda dahi neleri başarabileceğimizin en güzel kanıtıdır. Adeta küllerinden yeniden doğan, dünyada yerini almak için sahip olduğu genç ve dinamik nüfusuyla da geleceğini her zaman güvendiği ve inandığı gençliğine emanet eden bir milletin destanıdır.

Bugün millet olarak sahip olduğumuz gençliğimiz, Cumhuriyetimizin dinamik yapısının en önemli gücüdür. Bu sebepten, gençliğimize armağan edilmiş olan bu anlamlı gün, onlara yarınlarımızı emanet ettiğimizin de en önemli göstergesidir.

Her türlü imkânsızlık ve zor şartlarda dahi gücünü yitirmeden, omuz omuza hep beraber verilen bu mücadele, başta bu kutsal vatan topraklarındaki her bir ferdi birbirine kenetlediği gibi, bölgesine ve dünyaya da tarihte eşi ender görülen büyük bir örnek teşkil etmiştir.

Milli değerlerine, tarihine, birlik ve beraberliğine, demokrasisine, en önemlisi de milletin iradesi ve gücüne sahip çıkan ve her daim sahip çıkacak olan gençlerimiz, bugün olduğu gibi yarın da milletimizin iftihar vesilesi olmaya devam edecektir.

19 Mayıs 1919’da temelleri atılan Kurtuluş mücadelemizin 98. yıldönümüne ulaşmanın kıvancını, coşkusunu ve heyecanını, aynı azim ve inançla da milletimizle kucaklaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle, güzel vatanımızın kurtuluş mücadelesinin başladığı bu anlamlı günün yıldönümünde, bütün vatandaşlarımızın ve gençlerimizin ‘19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı tebrik ediyorum. Aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi bir kez daha şükran, minnet ve saygıyla anıyorum.” dedi.

 

Vali Erin’den Mesaj

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle yayımladığı mesajında gençliğin önemine işaret etti.

Vali Abdullah Erin, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden yolda, ilk adımı oluşturan ve yüce milletimizin bağımsızlığı için kurtuluş meşalesini ateşlediği tarihin 98’inci yıl dönümünü aziz milletimizle birlikte kutlamanın onurunu yaşadıklarını vurguladı.

Vali Erin mesajında, “Gazi Mustafa Kemal’in 19 Mayıs 1919’da Samsun’da başlattığı bağımsızlık mücadelesi, tarihe gömülmek istenen bir milletin küllerinden tekrar doğuşu, özgür ve müreffeh yarınlara yürüyüşüdür. Bu anlamlı gün, sadece yüce milletimizin değil, bütün mazlum milletlerin mücadele azimlerinin de ateşlendiği bir gün olarak tarihin altın sayfalarındaki yerini almıştır. Cumhuriyet tarihimizin miladı olan bu adımla birlikte, milletimizin birliğinin, beraberliğinin ve bir arada yaşama ve ortak değerlerde kenetlenme iradesinin sergilendiği kurtuluş mücadelesi başlatılmış, vatanın bağımsızlığının sağlanması uğrunda büyük bedeller ödenmiş, güçlü bir geleceğin inşası için emsalsiz fedakarlıklar gösterilmiştir” dedi.

2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ilerleme de en büyük güvencenin gençler olduğunu vurgulayan Vali Erin, “Sevgili gençlerimizin, aziz vatanın ecdadımızdan bizlere emanet olduğunun idraki içinde, tarihimize ve değerlerimize sadakatle sahip çıkarak, büyük Türkiye idealini gerçekleştirme gayreti içinde olacağına yürekten inanıyorum

Bu duygularla, bu anlamlı günü gençliğimize emanet eden, Anadolu topraklarını yeniden Anadolu yapan başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, İstiklal Savaşımızın şehit ve gazileri ile isimsiz kahramanlarını rahmet ve minnetle yad ediyor, sevgili gençlerimizin ve aziz milletimizin Gençlik ve Spor Bayramını en içten dileklerimle kutluyorum” ifadelerini kullandı.

 

Belediye Başkanı Kutlu’dan Mesaj

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak tüm milletin ve özellikle de gençlerin bayramını kutlayan Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu, kurtuluş mücadelesinin sembolü olan 19 Mayıs’ta şehitlerimizi de unutmayarak, tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet, ailelerine ve Türk milletine başsağlığı diledi.

Başkan Kutlu mesajında 19 Mayıs’ın tarihçesinden kısa bir şekilde bahsederek, “19 Mayıs 1919 tarihi Türkiye Cumhuriyeti için bağımsızlık mücadelesinin başladığı gündür. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan bağımsızlık ateşi Erzurum, Sivas ve Amasya’ya yayılıp, buradan da tüm ülkeyi kaplamıştı. Tıpkı bugün olduğu gibi 1919’da da ülkesine ve vatanına bağlılığını canı pahasına ortaya koyan milletimiz, çok önemli bir zafere imza atmıştı” dedi.

20 Haziran 1938’de alınan karar ile ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanmaya başlayan, 19 Mayıs’ın tüm milletimize hayırlı olmasını dileyerek sözlerini sürdüren Başkan Kutlu şunları söyledi: “Bu önemli tarih daha sonra geleceğimizin teminatı olan gençlerimize atfedilmişti. Aziz şehitlerimizin kanlarıyla büyüyen ve gelişen ülkemizi daha müreffeh bir ülke haline getirmek için üzerlerinde büyük bir sorumluluk bulunan tüm gençlerimiz başta olmak üzere milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz