Son Dakika
23 Mayıs 2018 Çarşamba

Ayıp Ettin Gözüm

23 Temmuz 2015 Perşembe, 11:02

Habertürk’ten Sorumsuz Bir manşet

Ayıp Ettin Gözüm

 

Habertürk, dün faşist bir manşete imza atarak, tüm Adıyamanlıların ortak tepkisini çekti. Adıyaman’ı tanıtmak, huzur ve barış kenti olduğunu yaymak için verilen bütün mücadeleleri, sorumsuz bir habercilik anlayışıyla bir anda yerle bir etti.

Adıyaman, Güneydoğu Anadolu’da, farklı kültür ve farklı inançların bir arada yaşadığı ve en azgın terör olayları olduğunda bile barış ve sükûnetini koruduğu bir kent. Kobani olayları ve son Suruç’taki hain saldırıyı bahane ederek sokakları savaş alanına çevirenler dışında gözle görülür, kayda değer ciddi olayların yaşanmadığı bir kent.

Çözüm sürecine örnek gösterilen, barış ve huzurun başkenti olarak lanse edilen, Sahabe Safvan Bin Muattal, Nemrut, Perre Antik Kenti gibi bir birinden farklı kültürlerin yaşadığı bir kent olan Adıyaman’a Haber’türk Gazetesi, affedilmeyecek bir hakarete imza attı.

Gazetenin dünkü manşetinde, Suruç’ta meydana gelen canlı bomba saldırısında, canlı bombanın kimliğinin tespit edildiğini belirterek, “Yine Adıyaman” gibi sorumsuz, hedef gösterici, yaralayıcı, dışlayıcı ve topyekûn bir kenti “terörist” gösteren yayına imza attı.

Oysa HaberTürk’ün yayın yaptığı İstanbul başta olmak üzere terör saldırıları ve teröristler her yerde var. Her partili, her ilde olduğu gibi Adıyaman’da da var. Bu kent AK Partili, CHP’li,  MHP’li, HDP’li, SP’li insanlarla dolu.. Bu kentte siyasetçi olan da var, siyaseti sevmeyen de.

Bu kent, yoksul ve yoksun insanların yaşadığı bir kent ama buna rağmen çözümü kavgada değil, kardeşlikte arayan bir kent. Her kent gibi Adıyaman’da da terörist ve terör sevdalısı var ve olacaktır. Bu, bir kenti terörist göstermek veya teröre yataklık ediyor gibi lanse ettirmeyi gerektirmez.

Bu kentte Habertürk gazetesi okuyan da var, Zaman gazetesi okuyan da. Bu kentte Hürriyet’te satılıyor, Birgün gazetesi de.

Oturduğu yerden, sorumsuzca bir haber hazırlayanlara, bir canlı bombayı veya iki canlı bombayı bahane ederek, koca bir kenti ve orada yaşayan insanları yaralama hakkını vermez.

Üstelik bu haber, faşist bir kafa yapısının ürünü. İnsanları dışlayıcı, hedef gösterici bir yayın olmasının dışında yalan ve iftiralarla doludur.

Habertürk’te biliyor ki, “İl il Çocuk Suçları” sıralamasında İstanbul birinci sırada yer alırken, Adıyaman, 81’inci sırada yer alıyor.

İŞİD terör örgütüne Adıyaman’dan katılan varsa İngiltere’den katılan da var, farklı ülke veya kentlerden de. Bir yerden katılımın olması, o yerde yaşayanların terörist olduğu fikrini akla getirmez.

İster İŞİD olsun, ister PKK, isterse Hizbullah gibi tüm terör örgütlerine mensup veya sempatizanı, sadece Adıyaman’da değil, Türkiye’nin bütün vilayetlerinde vardır. Eğer Adıyaman’a bir katkınız olsun istiyorsanız, bu kentte yaşayan insanların çaresizliğine çözüm arayın, terör örgütlerinin kucağına düşenler için de “aydınlatıcı”, “uyarıcı” çalışmayı, hep birlikte yapalım, gençlerimiz bir hiç yerine ölüp gitmesin.

 

Habertürk Ne demişti?

Habertürk Gazetesi, dün “Yine Adıyaman” manşetiyle çıktı. Hüseyin Şentürk ve Şefik Dinç imzasıyla yayınlanan haberin içeriği ise şöyle;

“Suruç’ta 32 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırının detayları ortaya çıkıyor

Suruç’ta bombalı saldırı, Terör şüphelisi Adıyamanlı genç.

Sosyalist Gençlik Dernekleri Federasyonu’nun (SGDF) çağrısıyla “Kobani’yi Beraber Savunduk, Beraber İnşa Ediyoruz” projesi çerçevesinde Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne giden çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu gruba yönelik önceki gün gerçekleştirilen ve 32 kişinin ölümüne neden olan bombalı saldırının detayları ortaya çıkıyor. Bombacının telefon görüşmesi yapmadığı, eylem talimatını yüz yüze görüşmeyle aldığı, bombayı Suruç’ta bir evde hazırlayıp sırt çantasına yerleştirdiği belirtiliyor.

 

Korkunç katliamın şüphelisi olarak Şeyh Abdurrahman Alagöz adı gündeme geldi. Bombacının parçalanmış cesedinin yanında Şeyh Abdurrahman Alagöz’e ait kimlik bulundu. Alagöz, Adıyaman Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği öğrencisi. 20 yaşında ve Adıyaman nüfusuna kayıtlı. 1’i kız 4 kardeş. Anne babası boşandıktan sonra annesiyle yaşamaya başlayan Alagöz 6.5 ay önce evi terk etti. Harran Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 1. sınıf öğrencisi ağabeyi Yunus Emre Alagöz ise kardeşinden 20 gün önce evden gitti. Alagöz, 2 ay önce Adıyaman Merkez’deki annesinin evine döndü. Alagöz, annesine Gaziantep’te bir Kuran Kursu’nda eğitim aldığını, geçimini boyacılık yaparak sağladığını anlattı. Annesinin evinde 10 gün kalan Alagöz, 2. kez evi terk etti.

 

Ortak Nokta Çok

Alagöz ve HDP mitingini bombalayan Orhan Gönder’in ortak noktaları da ortaya çıktı. Alagöz ve Gönder de Adıyamanlı. Ayrıca ikilinin yolu Habertürk’ün Adıyaman’daki IŞİD yapılanmasını anlattığı yazı dizisinde dikkat çektiği “İslam Çayevi”nde de kesişmiş.

Haber-Yorum: Naif Karabatak

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz