Güncel

ATSO Başkanı Uslu’nun Avusturya Ziyareti

ATSO Başkanı Uslu’nun Avusturya Ziyareti

 

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından düzenlenen Avusturya programına katıldı. Avusturya Ekonomi Odası’nın TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’na “altın ödül” verdiği program Viyana’da gerçekleşti.

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı, TOBB Strateji Geliştirme Yüksek Kurulu üyesi Mustafa Uslu, TOBB’un programı dâhilinde gittiği Avusturya’da heyetle birlikte bir dizi temaslarda bulundu. İş gezisine katılan oda ve borsa başkanları arasında yer alan Uslu,  gezinin oldukça verimli geçtiğine dikkat çekti.

Ziyareti değerlendiren Uslu, Türkiye olarak, Avusturya ile ilişkilere büyük önem verdiklerini ifade etti. Uslu daha sonra şunları söyledi; “Biz her zaman şunu söylüyoruz. Ticaretin kırmızıçizgisi olmaz. Bu nedenle sınır tanımadan dünyayı karış karış gezerek ikili ilişkileri arttırma çabasındayız. Avusturyalı yatırımcılar, Türkiye’nin potansiyelini, dinamik yapısını biliyorlar. İstatistiklere baktığımızda Türkiye’ye en çok yatırım yapan ülkelerin başında Avusturya gelmekte. Son 5 yılda Türkiye’ye 50 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye yatırımı gelmiş olup, Avusturyalı şirketler 7,2 milyar dolar ile en büyük paya sahipler. Bu yatırım ilişkisini karşılıklı olarak daha da geliştirmek arzusundayız”.

 

Hisarcıklıoğlu’na Ödül

“TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) Altın Ödülü’ne layık görüldü. Viyana’da ödülünü alan Hisarcıklıoğlu, bu ödülü almaktan gurur duyduğunu ve Avusturya’nın Türkiye’nin en yakın yatırım ortaklarından birisi olduğunu hatırlattı. AB ile ABD arasındaki TTIP görüşmelerine değinen Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin de bu anlaşmanın içerisinde olmasını istediklerini belirtti ve Avusturya iş dünyasından bu sürece ilişkin destek istedi. Hisarcıklıoğlu, TOBB olarak her zaman serbest ticaretten yana olduklarını vurguladı.

Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) Altın Ödülü, Viyana’da Avusturya Ekonomi Odası (WKÖ) Julius Raab Salonu’nda düzenlenen törenle, TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’na verildi. Viyana Ticaret Odası Başkanı DI. Walter Ruk’un açılış konuşmasıyla başlayan törene Avusturya Odası Başkanı Christoph Leitl, TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Halim Mete, TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, TOBB Yönetim Kurulu üyeleri Salih Zeki Murzioğlu, Şahin Bilgiç, Necdet Özer, Cengiz Günay ve Ebubekir Bal, bazı oda/borsa başkanları ile iki ülkeden çok sayıda iş adamı katıldı.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu