Güncel

Asgari ücret, asgaride kaldı

 

CHP’den Tepki Geldi

Asgari ücret, asgaride kaldı

 

Günün en çok merak edilen “Asgari ücret ne kadar oldu” sorusu yanıt buldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu yeni asgari ücreti açıkladı. Buna göre asgari ücret yüzde 8 artış ile brüt 1777 lira net 1404 lira olarak belirlendi. Böylece asgari ücrete 104 lira zam yapılmış oldu. CHP İl Başkanı Mehmet Yıldırım, yeni asgari ücrete tepki göstererek, açıklanan rakamın açlık sınırının altında olduğunu söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, asgari ücret düzenlemesine ilişkin olarak açıklama yaptı. Bakan Müezzdinoğlu yeni asgari ücreti brüt 1775 lira, net olarak da 1404 lira olarak açıkladı.

 

Yeni Asgari Ücret 104 TL Arttı

Asgari ücret 2017’de yüzde 8 oranında arttı. Brüt asgari ücret bin 777,50 TL olarak belirlenirken net asgari ücret ise bin 404 TL olarak belirlendi. Bu durumda 104 TL zam yapılmış oldu.

 

Tek Kademeli Artış

Asgari ücret 2017’de tek defada yani 1 Ocak itibariyle iki kademeli artış olmamasına karar verildi. İşveren ve Hükümet, 2 kademeli artış isterken Türk-İş tek kademeli artış istedi ve tek kademeli artışta karar kılındı.

 

Evli Ve Çocuklu 1500 TL Alacak

Bu zam ile evli ve 3 çocuklu bir çalışanın eline yaklaşık 1500 tl gibi net bir rakam geçecek.

Öncelikle işçi kardeşlerimizin mutlu olamadığı, işverenin de çok mutlu olamadığı, Bakan olarak benim de mutlu olamadığım ama paylaşarak sıkıntıları azaltacağımız bir yolculuk içindeyiz. Ortak karar vermeye çalıştık.

Gönlüm arzu ederdi ki Türk-İş’in de imzası olsun. İşverenin de zorluklarını da anlayarak zorluklarını paylaşarak bu zorluklarda ülke koşullarının değerlendirme çerçevesinde onlara da teşekkür ederim. Asgari ücret kararını işverenle birlikte imzaladığımız için teşekkür ederim.

 

CHP’den Tepki; Açlık Sınırının Altında

CHP Adıyaman İl Başkanı Mehmet Yıldırım, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, hükümetin işverenler ve işçi sendikaları arasında asgari ücret ile ilgili üçlü görüşmelerin devam ettiğini anımsattı.

Asgari ücret tespit komisyonu görüşmelerinde yaşananların emekçiler adına tam bir skandal olduğunu vurgulayan Yıldırım, şunları kaydetti:

“Çalışma ve sosyal güvenlik bakanı “asgari ücreti artırıp işvereni tedirgin etmeyelim” derken işveren temsilcileri ise aba altında sopa gösterip asgari ücret atarsa işçiler issiz kalır demektedir. 14 yıllık iktidarlarında bir kere bile işçiden emekçiden yana olmayanlar bir kez daha emekçinin karşısında yer almaktadır. Ülkede işsizlik kol gezerken üniversite mezunu işsizler ordusu olmuşken vatandaş yoksullukla boğuşurken, AKP’nin derdi, tek bir kişinin hevesleri için rejimi değiştirmek ve bir tek adam diktası yaratmakladır. Dolayısıyla Türkiye’de işçinin hakkını savunan ve emekçinin sorunun çözümü için çalışan tek siyasi parti CHP’dir. AKP iktidarının yarattığı düzende, birileri ayakkabı kutularına milyonlar saklarken emekçilerin ayakkabı alacak durumu yoktur. Birileri kaçak saraylarında binlerce liralık çaylar içip keyif çatarken, emekçiler evlerini ısıtacak faturaları ödeyemez durumdadır”

Emekçiler Bir Çalışma Düzenine Hapsedildi

14 yılda emekçiler az ücret çok iş eksenli bir çalışma düzenine hapsedildiğini savunan Yıldırım, “AKP iktidara geldiğinden bu yana 19 binden fazla insanımız iş cinayetlerinde hayatını kaybetmiştir. Yani Türkiye de emekçiler ölüme, güvencesizliğe taşeron denen kölelik sistemine ve sendikasızlığa mahkum edilmiştir. Bugün asgari ücret 1300 Türk lirası ise, bu cumhuriyet halk partisi sayesindedir. CHP’nin asgari ücreti 1500 liraya çıkarma sözü olmasa, emekçiler AKP iktidarı tarafından hala 1000 lira ile geçinmeye zorlanacaktır. 7 Haziran seçimlerinden hüsranla çıkan AKP aylarca kaynak nerede diye sorarken bir anda o kaynağı bulmuştur. Ve asgari ücreti zoraki de olsa 1300 lira yapmak durumunda kalmıştır. Ancak dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 1.432 lira iken, yoksulluk sınırı 4. 665 lira iken asgari ücretin 1300 lira olması çok açık bir şekilde insanlık dışı bir durumdur. Bir kişinin geçim ücretinin geçim ücretinin 1. 762 lira olduğu ülkede, asgari eerle karşılaştırıldığında yüksek olduğunu söyleyerek gerçekleri çarpıtmaktadır. Halbuki önemli olan asgari ücretin ne kadar olduğu değildi. Önemli olan asgari üretin alım gücüdür” dedi.

Türkiye Satın Almada 20. Sırada

Asgari ücretin satın alma gücüne göre bakıldığında Türkiye’nin 26 OECD ülkesi arasında 20 . sırada olduğunu hatırlatan Yıldırım, “Şiddetli kur artışları da vatandaşların alım gücünü alabildiğince düşürmüştür. Akp hükümeti ekonomideki beceriksizliğini emekçinin sırtına yükleyerek zamlarla ülkeyi yönetmektedir. Emekçiye büyük bir lütuf gibi gösterilen ve kaşıkla yapılan zam, kepçeyle geri alınmıştır. Benzinden doğalgaza, elektrikten suya, meyveden sebzeye en temel ihtiyaçlara kadar her şeye zam gelirken, asgari ücretin açlık sınırının altında tutulması kabul edilemez. CHP emek büroları asgari ücret ile ilgili önerisini belirlemiştir. Cumhuriyet halk partisi emekçilerin, insani koşullarda yaşaması için, işçilerin yoksulluğa mahkum edilmemesi için hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesi için asgari ücretin en az 1.750 tl olması gerektiğini savunmaktadır. Bugün Chp iktidarda olsaydı, asgari ücret üzerindeki vergiler kaldırılacak ve 1 Ocak’tan itibaren asgari ücret  1750 tl olacak. Sözümüzü yineliyoruz” şeklinde konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi-PHA

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu