“Alevi Mahallelerine Saldıranlar Kimler”

27 Temmuz 2016 Çarşamba, 08:36

Yıldırım, Provokasyonları Sordu

“Alevi Mahallelerine Saldıranlar Kimler”

 

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminin başarılı olmamasından sonra birçok ilde Alevi vatandaşlara yönelik provokasyonları, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın cevaplaması isteğiyle soru önergesi verdi.

HDP Adıyaman Milletvekili Behçet Yıldırım, soru önergesinde, “15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hafta boyu meydanlarda olma çağrısı sonrası sokağa çıkan vatandaşların içerisinde bazı gruplar birçok yerde Alevi yurttaşlarımızı hedef almıştır. Darbe girişiminin ardından başlayan protesto eylemleri Alevilerin yaşadığı bölgelerde provokasyon tehlikesi de yaratmıştır. İstanbul’da Gazi Mahallesi, Okmeydanı, Nurtepe, Gülsuyu ve Armutlu gibi mahallelerde darbeyi protesto amacıyla bir araya gelen kitlelerden provokasyon yaratmak isteyen bazı gruplar Alevilere saldırmak istemiştir. Evinde oturan Bedriye Özdoğan isimli bir kadın nereden geldiği belli olmayan bir kurşunla bacağından yaralanmıştır. Okmeydanı’nda ise Anadolu Kahvesi ve çevresinde araçlarıyla protesto gösterilerine katılan bazı kişiler tekbir getirerek, ‘Ak Parti burada, Aleviler nerede’ şeklinde sloganlar atmıştır Malatya’da da Alevilerin ağırlıkta olduğu Paşaköşkü ve Çavuşoğlu mahallelerine giden bazı provokatör gruplar ‘AKP’liler burada Aleviler nerede?’ diye bağırıp AKP marşları çalmışlardır. Daha sonra Emeksiz Meydanı’nda toplanan ve başlarında yeşil bandana olan yaklaşık 300 kişilik grup mahalleye girmeye çalışmıştır.  Sokağa inenlerden bir grup da tekbir getirerek Malatya’da DBP ve HDP il binamızın tabelalarını söküp, kapısını kırarak içeride bulunan sandalye ve masaları da kırmışlardır. Ayrıca Malatya Protestan Kilisesini taşlayıp kilisenin camlarını kırmışlardır. Aynı sıralarda Trabzon’da 10 kişilik bir grup da Santa Maria Katolik Kilisesi’ne tekbir getirerek, kiliseye kaldırım taşları atarak camlarını kırmıştır. Aynı zamanda Adıyaman’ın Karapınar mahallesinde de bir grup motosikletlerle mahallede tur atıp Alevi yurttaşlarımızı taciz etmişlerdir.

Darbe protestosu altında, demokrasi nöbeti yerine provokasyon amacı güden bu gruplar, konvoylar halinde geçip küfür, taciz ve hakaretlerle Alevi yurttaşların yoğun yaşadığı mahalle ve caddelerde tacizlerde bulunup demokrasi ve eşitliğin teminatı olan Alevi yurttaşları yok sayma ve ötekileştirme girişimlerinde bulunmuştur.

Toplumun tüm kesimlerinin darbeye karşı çıkmasına rağmen ‘Sadece AKP kitlesi darbecilere karşı dik durdu’ algısı yaratmaya çalışılıp Kürtler ve Aleviler darbe yanlısıymış izlenimi yaratılmaya çalışılmıştır. Demokrasi ve özgürlüklerden aslında toplumun tüm kesimlerinin eşit şekilde faydalanması gerekirken, 15 Temmuz akşamı ve sonrasında yaşanan böylesi provokasyon girişimleri, bir kez daha göstermiştir ki Türkiye’de farklı inanç gruplarının hatta AKP dışındaki tüm kesimlerin demokrasi ve özgürlük bakımından hedef haline getirilmektedir.” dedi.

Yıldırım, ”

Bu bağlamda;

Alevilere saldıran Bu gruplar kimlerden oluşuyor ve Alevilere yönelik saldırılarını kimden cesaret alabiliyorlar?

Tehdit altında olan Alevi mahallerine yönelik bu grupların saldırmaması için ne gibi tedbirler aldınız?

Alevilere saldıran söz konusu gruplar hakkında herhangi bir soruşturma açılmış mıdır?

Konuyla ilgili Malatya ya da Gazi Mahallesi güvenlik birimlerine saldırılarla ilgili herhangi bir istihbarat bilgisi ulaşmış mıdır? Ulaştıysa konu ile ilgili bir işlem yapılmış mıdır?

Alevi mahallerinde Alevi yurttaşlara saldıran kişiler tespit edilmiş midir? Tespit edilmiş ise bu kişiler kimlerdir? Bu kişiler hangi amaçla bu Alevi mahallerine gitmişlerdir?

Malatya gibi Alevilerin yoğun olarak yaşadığı kent ve mahallelerde güvenlik önemeleri arttırılmış mıdır?  Çorum, Maraş, Sivas, Malatya Alevilere yönelik katliamların bir daha yaşanmaması için bakanlığınızca ne gibi tedbirler aldınız?” diye sordu.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz