Afrinlilere Zeytin Dalı elden teslim

20 Mart 2018 Salı, 09:16

58 Günlük harekât zaferle sonuçlandı

Afrinlilere Zeytin Dalı elden teslim

 

Çanakkale Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünde, TSK ve ÖSO Afrin’i kontrol altına aldı. Kent merkezine Türk bayrağı çekildi. ÖSO telsizlerinden ‘Afrin dosttur’ anonsu yapıldı

Zeytin Dalı Harekâtı’nda müjdeli haber, 18 Mart Çanakkale Deniz Zaferi’nin 103’üncü yıldönümünde geldi. 20 Ocak’ta başlayan operasyonların 58’inci gününde Afrin şehir merkezi teröristlerden arındırıldı, TSK ve ÖSO kent merkezine girdi. Bölge halkı, Mehmetçik’i sevinçle karşılarken, sözde Afrin kanton yönetimi binasında ay yıldızlı bayrak göndere çekildi.

Şehir merkezine yönelik dün gece operasyon başlatıldı. Özel Kuvvetler’in öncü olarak gece girdiği Afrin merkezinde teröristlere ağır kayıplar verdirildi. Jetler ve topçu birlikleri de gece boyu belirlenen hedefleri bombaladı. Şafak sökmeden karadan ÖSO unsurları ile şehre giren Mehmetçik, ilçe merkezinin kontrolünü dün sabah saat 08.30 itibariyle sağladı.

Şehirde kontrolün sağlanmasının ardından ÖSO telsizlerinden, “Afrin dosttur” anonsu yapıldı. Şehir merkezinden kutlamalar yapan ÖSO’cular havaya ateş etti ve şükür secdesine durdu.

 

Patlayıcı Ve Mayın Temizliği

Harekâtla Genelkurmay Başkanlığı ilk olarak şu duyuruyu yaptı: “Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu tarafından Afrin şehir merkezi kontrol altına alınmıştır. Mayın ve el yapımı patlayıcı arama çalışmaları devam etmektedir. Şehitlerimizin ruhu şad olsun.”

Afrin’in ele geçirilmesinin ardından kent meydanındaki Demirci Kawa heykeli indirildi. Afrin merkezinde bulunan terör örgütünün sözde kanton yönetim binası ile kentin her yerinden görülen hâkim noktaya Mehmetçik tarafından Türk bayrağı asıldı. Mehmetçik, öperek göndere çektiği bayrağa karşı selam durdu. Bir Türk askeri, binanın balkonuna elinde bayrakla çıkarak, “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’nde Türk milletine ve yüce şehitlerimize armağanıdır” dedikten sonra Mehmetçik ve ÖSO unsurları, havaya ateş açarak kutlama yaptı.

TSK’dan gelen bir diğer açıklamada da harekâtta bugüne kadar 46 askerin şehit olduğu, 225 askerin de yaralandığı belirtildi. Açıklamada, “Sivil/masum kişilerin hayatı, çevre, tarihi eserler ve dini/kültürel yapılar TSK için dokunulmazdır” denildi.

Afrin’e giren kahraman Mehmetçikler, SABAH’a şunları anlattı: “Bugün 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin yıldönümü. 57 gün süren şanlı yürüyüşümüzü Çanakkale’de tüm personeli şehit olan 57’nci Alay’a armağan ediyoruz. 18 Mart 2018 yeni bir Çanakkale Zaferi’dir.”

 

6 Yıldır Neredeydiniz?

Siviller de birlikleri ellerinde beyaz bayraklar ve zılgıtlarla karşıladı. Türk askerlerine ve ÖSO üyelerine koşan sivillerden Cemal Hemo, “6 yıldır neredeydiniz. Bizi neden yalnız bıraktınız. Bugünümüze şükür kurtulduk” diyerek sevincini dile getirdi.

Harekâtta etkisiz hale getirilen terörist sayısı dün 3 bin 603’e yükseldi. 29 köyün daha ele geçirilmesiyle birlikte Afrin ilçe merkezinin kuzey, doğu ve batı bölgeleri tamamen temizlendi.

Bu arada Gaziantep’te yapılan Afrin Kurtuluş Kongresi’nde de Afrin’i yönetecek 30 kişilik Kent Yerel Meclisi oluşturuldu.

 

Camilerde Fetih Suresi Okundu

Mehmetçik Afrin’e girdiği sırada Suriye sınırındaki camilerde de sabah namazı öncesi sala verildi ve Fetih Suresi okundu. Kilis’te ise belediye hoparlöründen kahramanlık türküleri çalındı. İstanbul Bahçelievler’deki Siyavuşpaşa İlkokulu öğrencileri de kendi el yazıları ile yazdıkları mektupları Gaziantep 5. Zırhlı Tugay Komutanlığı’na gönderdi.

 

Afrin’de Komando Andı

Komandolar Afrin’de komando andı okuyup hilal oluşturdu. O anlar SİHA’lar tarafından da böyle görüntülendi.

 

Afrin’de Hükümet Binasına girildi!

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO bugün Afrin merkezde kontrolü sağladı. İlçe merkezindeki hükümet binasında da arama faaliyetleri yapıldı. Sözde kanton binası da arandı.

Zeytindalı Harekatı’nın 57. gününde Türk Silahlı Kuvvetleri ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) birlikleri Afrin merkezini kuşattı ve bugün sabah saatlerinde ilçe ele geçirildi. Yapılan operasyonlar sonrasında bölge halkı TSK ve ÖSO’yu sevgi gösterileri ile karşıladı. Birlikler teröristlerden geri kalan izleri temizliyor. Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO bugün Afrin merkezde kontrolü sağladı. İlçe merkezindeki hükümet binasında da arama faaliyetleri yapıldı. Sözde kanton binası da arandı.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve ÖSO bugün Afrin merkezde kontrolü sağladı. İlçe merkezindeki hükümet binasında da arama faaliyetleri yapıldı. Sözde kanton binası da arandı.

 

TSK’nın Sivil Hassasiyeti

Operasyonun başladığı ilk günden beri titiz bir şekilde operasyonu gerçekleştiren Türk askeri, sivillere ve sivillerin mallarına zarar vermeden başarılı bir şekilde Afrin merkezini ele geçirdi. Hiçbir hastaneye, okula zarar vermeden ilerleyen Mehmetçiği gören halk ise seviçten gözyaşlarına boğuldu..

 

TSK Ve ÖSO Afrin Şehir Merkezinin Kontrolünü Ele Geçirdi

Sabah erken saatlerde üç ayrı koldan Afrin merkezine giren TSK ve Özgür Suriye Ordusu güçleri kısa sürede tüm şehrin kontrolünü ele geçirdi. Kent merkezinde bulunan Kava Meydanı’na ulaşan ÖSO güçleri burada uzun süre havaya silahlarıyla ateş açarak zaferi kutladı. Mehmetçik ise bölgede önemli noktalarda Türk Bayrağı’nı göndere çekerek zaferi dünyaya bu karelerle ilan etti.

 

Bazı Bölgelerde Hala Teröristlerin Tuzakladıkları Düzenekler Aktif Halde, Halk Uyarıldı

Özgür Suriye Ordusu güçlerinin sokaklarını dolaşarak terörist olup olmadığını kontrol ettiği Afrin’in bazı noktalarında ise terör örgütü tarafından daha önce tuzaklanan bazı patlayıcılar infilak etti. Büyük gürültüyle meydana gelen patlamanın ardından gökyüzüne yoğun şekilde dumanlar yükselirken, kentte bulunan siviller arasındaki çocuklar gözyaşına boğularak büyük tedirginlik yaşadı.

Yaşanan bu gelişmenin ardından ÖSO askerlerinin daha dikkatli olmaları ve güvenli olmayan bölgelere tedbirsiz yaklaşmamaları uyarısında bulunuldu.

Afrin kent merkezinin teröristlerden arındırıldığının ilan edilmesi bu şehre en yakın noktadaki Azez’de de sevinçle karşılandı. Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’in özgürleştiğinin duyulmasının ardından Azez’in birçok noktasından uzun namlulu silahlarla havaya ateş açılarak kutlama yapıldı.

 

Terör örgütü PKK’nın 40 yıllık planı çöktü

Afrin sürecinin Türkiye lehine tamamlanması, hiç kuşkusuz Suriye – Irak – Türkiye ve İran’da konfederatif bir yapı kurmayı hedefleyen çatı yapı PKK’nın zor bir döneme girmesine neden olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Müşterek Görev Gücü (MGG) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı başarıya ulaştı.

 

Terör örgütü YPG/PKK’ya ağır darbe

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin’in kırsalında yapılan arama tarama faaliyetleri sırasında terör örgütü YPG/PKK’nın devasa yer altı mühimmat deposu tespit edildi.

AA Gündem Haberleri

Giriş Tarihi: 18.3.2018  20:36 Güncelleme Tarihi: 19.3.2018  01:56

Terör örgütü YPG/PKK’ya ağır darbe

Zeytin Dalı Harekatı kapsamında Afrin kırsalında arama tarama faaliyetleri sırasında terör örgütü YPG/PKK’ya ait 12 odalı devasa yer altı mühimmat deposu bulundu.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK), Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) desteğiyle 20 Ocak’ta başlattığı harekat başarıyla icra ediliyor. Teknolojinin tüm imkanları kullanıldığı harekat sırasında TSK birlikleri, hava araçlarıyla bölgede keşif çalışmalarını sürdürüyor.

Bu kapsamda Afrin’in kuzey batısındaki Cuveyk köyünde savaş uçakları ve top atışlarından korunmak amacıyla yer altında betonarme duvarlarla inşa edilmiş ve üzeri toprakla gizlenmiş 150 metre uzunluğunda mühimmat deposu tespit edildi.

Mehmetçik, normal koşullarda ateş destek vasıtalarıyla imha edilebilecek depoyu, köy halkı ve çevredeki sivillerin zarar görmemesi için imha etmedi.

Gerekli güvenlik şartları sağlandıktan sonra ÖSO birlikleriyle mühimmat deposuna giren Mehmetçik, tünel içindeki 12 odada ABD ve Rus menşeli binlerce uçaksavar ve doçka mermisi, anti tank roketi, top mermisi, çok namlulu roketatar, çeşitli ebatlarda tank mühimmatı ve TOW roketi ele geçirdi.

Askeri kaynaklar, terör örgütü YPG/PKK’nın devasa cephaneliğe sahip olmasının büyük sevkiyatlar için hazırlık yapıldığının göstergesi olduğunu vurguladı. Kaynaklar, TSK’nin söz konusu depoyu risk almadan kolaylıkla imha edebilecek kabiliyete sahip olduğunu ancak sivillere yönelik hassasiyet dolayısıyla bunu gerçekleştirmediğini belirtti.

Öte yandan TSK ve ÖSO tarafından ele geçirilen Telef köyünde ise terör örgütünün “siyasi eğitim kampı” bulundu.

Üç katlı, bahçe ve havuza sahip binada, terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan’a ait kitapların yanı sıra çok sayıda örgütsel doküman ve afiş ele geçirildi.

Duvarlarına, örgütü simgeleyen renkler ve öldürülen bazı teröristlerin fotoğraflarının asıldığı binanın teröristlere örgütsel eğitimlerin verildiği alan olduğu öğrenildi.

 

Afrin zaferi dünyada yankılandı

TSK ve ÖSO’nun Afrin merkezini kontrol altına alması, yabancı medyada da yankı buldu. Haberlerde, “Erdoğan iki hedefine ulaşmayı başardı” denilerek TSK’nın görüntülerine yer verildi

Türkiye’nin Afrin kent merkezini teröristlerden alması uluslararası ajans ve medya organlarının ana gündemine yerleşti. Fransız haber ajansı AFP, harekâtın iki ay sürdüğüne dikkat çekerek YPG’nin kentten çekildiğini ve Türk askerlerinin şehir merkezinde kontrolü sağladığını vurguladı. İngiliz yayın kuruluşu BBC News, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki hedefine ulaşmaya başardı. Bir yandan kilit bir bölgeyi YPG’nin kontrolünden çıkardı, diğer yandan Türklerin çoğunu, başkomutanlarının arkasında birleştirdi” yorumunu yaptı. Türkiye’nin Afrin’i, terör grubu olarak gördüğü bir örgütten temizlediği belirtilen haberde BBC News şöyle devam ediyor: “Şimdi mesele, Türkiye’nin, özellikle, Türk güçlerini, YPG’yi müttefik olarak gören ABD askerleriyle doğrudan karşı karşıya getirebilecek, Menbiç başta olmak üzere YPG’nin elindeki diğer bölgelere doğru ilerleyip ilerlemeyeceğidir.” Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin’in merkezinin kontrolünün ele alınmasına ilişkin açıklamalarını yansıtan El Cezire İngilizce de haberinde, Türk Silahlı Kuvvetler’in (TSK) ve Özgür Suriye Ordusu’nun (ÖSO) paylaştığı görüntülere dikkat çekti.

 

ABD Krize Yol Açtı

Haberde ABD’nin terör örgütü YPG’nin yan oluşumu Suriye Demokratik Güçleri’ne (SDG) desteğinin Türkiye’yi öfkelendirdiği ve iki NATO müttefiki arasında hâlen devam eden diplomatik krize yol açtığı da kaydedildi. Rus Sputnik İngilizce ise “TSK ve silahlı muhafelet grubu ÖSO, Suriye’nin kuzeyinde YPG’nin elinde olan Afrin kentinin kontrolünü ele geçirdi” dedi. Nihai taarruzun “pazar sabahı başlatıldığına” işaret edilen haberde Moskova’nın Afrin’in düşmesiyle ilgili olarak “Suriye’nin toprak bütünlüğüne” vurgu yapmasına yer verildi.

 

AB Afrin’i Konuşacak

Avrupa Birliği liderlerinin 22-23 Mart günlerinde Brüksel’de yapacağı zirve öncesi bugün AB Dışişleri Bakanları bir araya geliyor. Toplantıda İngiltere’de eski bir Rus ajanının zehirlenmesi olayı ile başta Afrin ve Doğu Guta olmak üzere Suriye’deki durumun ağırlıklı konular olması bekleniyor. Brüksel’deki buluşmanın ağırlıklı maddelerinden birini Suriye’deki durum oluşturacak. AB tarafından yayımlanan gündemde, “Dışişleri Bakanları, Suriye’deki son gelişmeleri BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura ile görüşecek. Bakanlar ayrıca Afrin ve Doğu Guta’daki insani durumu da ele alacak. Bakanların taraflardan BM Güvenlik Konseyi’nin 2401 nolu kararını uygulamalarını istemeleri bekleniyor” denildi.

 

Terör örgütü PKK’nın 40 yıllık planı çöktü

Afrin sürecinin Türkiye lehine tamamlanması, hiç kuşkusuz Suriye – Irak – Türkiye ve İran’da konfederatif bir yapı kurmayı hedefleyen çatı yapı PKK’nın zor bir döneme girmesine neden olacak. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK), Müşterek Görev Gücü (MGG) ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatı başarıya ulaştı.

Harekatın ilk günlerinde, Afrin bölgesine girişte dağlık alanlarda çatışmalar yaşandı. Örgüt, Kandil’den kaydırdığı ve “kadrolu” olarak adlandırdığı kuvvetleriyle Mehmetçik ve ÖSO’ya karşı koymaya çalıştı. Düz ovada ilerleyiş daha sağlam ve kolay oldu. Örgütün özellikle Racu ve Cinderes’te yaptığı çatışma hazırlıkları boş çıktı. Kuzey ve doğu hattındaki dağlık bölgelerin alınmasıyla birlikte, örgüt kadrolarının konuşlandıkları alanlar ve yerleşim bölgelerini hızla terk etmesi, TSK, Müşterek Görev Gücü (MGG) ve ÖSO’nun işini kolaylaştırdı.

Harekatın 58. gününde sabaha karşı Afrin’e girildi. Daha önce dış mahallelere yanaşan ÖSO, dün sabah 05.00’ten itibaren kentin güneydoğu bölgesinden merkeze yönelik giriş yaptı. Örgütün direnecek gücünün olmadığını anlayarak çekilmesiyle 9 mahalleli kentte kısa sürede kontrol sağlandı.

Harekatın ilk günlerinde, Afrin bölgesine girişte dağlık alanlarda çatışmalar yaşandı. Örgüt, Kandil’den kaydırdığı ve “kadrolu” olarak adlandırdığı kuvvetleriyle Mehmetçik ve ÖSO’ya karşı koymaya çalıştı. Düz ovada ilerleyiş daha sağlam ve kolay oldu. Örgütün özellikle Racu ve Cinderes’te yaptığı çatışma hazırlıkları boş çıktı. Kuzey ve doğu hattındaki dağlık bölgelerin alınmasıyla birlikte, örgüt kadrolarının konuşlandıkları alanlar ve yerleşim bölgelerini hızla terk etmesi, TSK, Müşterek Görev Gücü (MGG) ve ÖSO’nun işini kolaylaştırdı.

Harekatın 58. gününde sabaha karşı Afrin’e girildi. Daha önce dış mahallelere yanaşan ÖSO, dün sabah 05.00’ten itibaren kentin güneydoğu bölgesinden merkeze yönelik giriş yaptı. Örgütün direnecek gücünün olmadığını anlayarak çekilmesiyle 9 mahalleli kentte kısa sürede kontrol sağlandı.

  1. Afrin’i kaybetmesi sonrasında, PKK’nın Suriye ve Irak’ta kazandığı “biz alternatifiz” algısı yıkılma noktasına gelecek. Fırat’ın doğusunda bile varlığını korumak bu kapsamda yeterli olmayacak.
  2. PKK’nın Afrin bölgesindeki varlığı stratejik olarak Türkiye’nin çevrelenmesi üzerineydi. Amanoslar – İskenderun hattının Suriye bölümünü kontrolü altında tutan PKK, Lazkiye’ye dolayısıyla Akdeniz’e ulaşmayı hedefliyordu. Şimdi bu alanı kaybetmesi, kendi vizyonunda kırılmaya neden olacak. Yanısıra, Akdeniz’e ulaşması da zorlaşacak. Bu durum, ileriki planlanan kazanımları derinden etkileyecek.
  3. Afrin’i kaybetmesiyle birlikte PKK, Suriye alanındaki diğer mezhepsel ve etnik grupların “hamisi” olma şansını yitirecek.
  4. PKK, Rusya ve Suriye rejiminin varlığı sebebiyle bölgedeki faaliyetlerini sınırlama noktasına gelecek. Daha önce her ne kadar Rusya ve Şam rejiminin varlığı olsa da PKK, PYD sayesinde bölgede istediği gibi hareket edip strateji geliştirebiliyordu. Örgüt, PYD üzerinden Fırat’ın doğusunda ABD, Suriye’nin batısında Şam yönetimi ve Rusya ile irtibatı kurup, temaslarını yürütüyordu. Afrin’i yitirmesiyle doğuya çekilmesiyle birlikte bu hareket kabiliyetini kaybetme noktasına gelecek. Fırat’ın doğusunda varlığını göstermek için ABD’ye daha çok bağlanacak, ABD politikalarına göre hareket etmek zorunda kalacak.

İşte bu gerekçeler nedeniyle Afrin basit bir toprak olarak görülmemeli. Afrin’in PKK ve bağlantılı yapılarından arındırılması, örgüte hiç beklemediği bir süreci yaşatacaktır.

 

Avrupa’ya Algı Harekâtı

Zeytin Dalı Harekatı böyle devam ederken Kandil’deki PKK yönetimi, süreci yeni boyuta taşımaya gayret ediyor.

İşte bu gerekçeler nedeniyle Afrin basit bir toprak olarak görülmemeli. Afrin’in PKK ve bağlantılı yapılarından arındırılması, örgüte hiç beklemediği bir süreci yaşatacaktır.

Zeytin Dalı Harekatı böyle devam ederken Kandil’deki PKK yönetimi, süreci yeni boyuta taşımaya gayret ediyor.

Örgüt, Avrupa’nın önde gelen ülkelerinde Türklere karşı yeni bir eylemsellik süreci başlattı. Barındığı ülkelerin kamu güvenliğine zarar veriyor geçmişte olduğu gibi. Bu durumu Milliyet’i ziyaret eden AB’nin Ankara Büyükelçisi Christian Berger’e sordum. Büyükelçi Berger, AB ülkelerinde başlayan PKK saldırılarına tepki gösterdi. Berger, “Bu saldırılar nereye yapılırsa yapılsın dini kurumlar veya başka bir yer olabilir. Bunlara göz yummak söz konusu değil. Üye ülkelerdeki kolluk güçleri ellerinden gelenin en iyisini yapıp bu yerlere yapılan saldırıları engellemeye çalışacaktır. Kolluk güçlerinin sorumluluğu budur” yanıtını verdi.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA-Milliyet-Sabah-Hürriyet

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz