Güncel

Adıyaman’a 300, Gaziantep’e 5 bin 200

İstanbul’dan sonra Aslan Payı Gaziantep’in

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın koordinesi, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın destekleriyle “Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi” kapsamında aslan payı Gaziantep’e düştü. Projeyle kentin yeni yaşam alanı olacak Kuzey Şehir’de 5 bin 200 sosyal konutun yapılması düşünülüyor.   Adıyaman’a düşen konut sayısı ise sadece 300 oldu.

Yatay mimari anlayışla, mahalle ve komşuluk kültürüne uygun 2+1 ve 3+1 planında inşa edilecek 100 bin sosyal konut için yarın başlayacak talep toplama süresi, 15 Ocak 2020’de sona erecek. Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca 100 Bin Sosyal Konut Projesi çerçevesinde inşa ettirilecek konutlar için, Ziraat Bankası AŞ’nin Proje ilinde bulunan yetkili şubeleri aracılığıyla başvurular kabul edilecek. Başvurusu toplanacak konutların ihalesi yapıldıktan sonra şerefiyeli satış fiyatları belirlenecek, başvuru sahipleri arasında “Hak Sahibi Belirleme” kurası çekilecek. Satışa sunulan konutlar için kura çekilişi yapılması halinde kura yeri ve saati TOKİ’nin web sayfasında duyurulacak. Satışa sunulan konut sayısından daha az başvuru olması durumunda, başvuruda bulunanlarca satın alınacak konutlar TOKİ’nin belirleyerek kullanıma açacağı bloklar arasından, noter huzurunda yapılacak kurayla belirlenecek.

 

Hangi ile kaç konut yapılacak

81 ilde toplam 100 bin konut yapılacak. Bu konutların aslan payı ise İstanbul’dan sonra Gaziantep’in oldu. İstanbul’da 10 bin konut yapılacak. Ankara’da 4 bin, İzmir’de 3 bin 500, Malatya’da bin, Şanlıurfa’da 3 bin 500, Batman’da 400, Diyarbakır’da 2 bin, Elazığ’da bin 400 ve Mardin’de bin konut yapılacak.

Güne Bakış haber Merkezi-İHA

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu