Güncel

30 Kentteki etkinliğe 25 bin genç katıldı

Şehirler Ve Kültürler Projesi Sona Erdi

30 Kentteki etkinliğe 25 bin genç katıldı

 

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç:  “Proje İle Özgüven Sahibi, Gezip Görerek Öğrenen, Sosyal Barışa Kardeşlik Ve Huzura Hizmet Eden Bir Gençliğin Yetişmesine Katkı Sağlamayı Amaç Edindik”

Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bu yıl hayata geçirdiği Şehirler ve Kültürler Projesi sona erdi. Projeden 25 bin genç yararlandı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, projeye katılan gençlerin seçiminde şehit ve gazi yakınlarına öncelik verildiğini söyledi.

Şehirler ve Kültürler Projesi kapsamında 22 Temmuz’da Samsun’da başlayan etkinlikler, Adana, Adıyaman, Amasya, Ankara, Aydın, Bursa, Çanakkale, Denizli, Diyarbakır, Edirne, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Isparta, İstanbul, İzmir, Kastamonu, Kayseri, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, Mersin, Nevşehir, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’da devam etti. Proje kapsamında son etkinlik 10 Eylül’de Bolu’da gerçekleştirildi. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü yetkilileri tarafından karşılanan gençler, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlara misafir edildiler. Beş günlük gezi kapsamında gençler, “100. Yılında Çanakkale” ve “Anadolu’da Selçuklu/Osmanlı İzleri” konusunda bilgilendirildi. “Madde bağımlılığı” konusunda da eğitim alan gençler, gençlik merkezlerinde sinema gösterimlerine katıldılar. Son gün Bolu yöresi türküleri ve halkoyunları gösterilerini izleyen gençler, kokartlı rehberler eşliğinde Gölcük, Abant Gölü ve şehir gezisi ile şehre veda ettiler.

 

Bakan Kılıç: Proje Amacına Ulaştı

Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Şehirler ve Kültürler Projesi’ne 30 ilin ev sahipliği yaptığını ve bu illerdeki etkinliklerden Türkiye’nin farklı illerinden gelen 25 bin gencin yararlandığını ifade etti. Proje ile özgüven sahibi, gezip görerek öğrenen, sosyal barışa, kardeşlik ve huzura hizmet eden bir gençliğin yetişmesine katkı sağlamayı amaç edindiklerini belirten Bakan Kılıç şöyle konuştu:

“Gençler daha önce hiç gitmedikleri şehirlerde farklı kültürleri, tarihi ve doğal güzellikleri görüp tanıma fırsatı buldular. Gençlerin seçiminde şehit veya gazi yakını olanlara, anne ve/veya babası vefat edenlere, dezavantajlı ve kırsal kesimde yaşayan gençlere öncelik verdik. Gençlerimizi Yüksek Öğrenim ve Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarında misafir ettik. Gerçekleştirilen tüm etkinliklerin masrafları Bakanlığımızca karşılandı. Farklı illerden gelen gençler, program boyunca birbirlerini tanıma imkanı buldular, yeni dostluklara ve kardeşliklere yelken açtılar. Tarihi ve kültürel alanda hareketlilik faaliyetlerinin yanı sıra gençlere madde bağımlılığı, gönüllülük konusunda da eğitimler verildi. Kısacası projemiz amacına ulaştı.” (İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı