Güncel

Malatya’da ‘Adıyaman’ Kavgası Tam Gaz

“Ağbaba Adıyaman Sınırında Aslan, Suriye Sınırında Kedi”

Malatya’da ‘Adıyaman’ Kavgası Tam Gaz

 

Adıyaman-Malatya sınırında bulunan tabelanın doğru yere alınması, Adıyaman’da değil ama Malatya’da partilerin kavgasına neden oldu. CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’nın “Adıyaman’ın Malatya sınırını gasp ettiğini söylemesine, AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık cevap vermiş, “Kendi ilini tanımıyor” diye suçlamıştı. Tartışma bu defa AK Parti ve CHP il başkanlıklarına sıçradı. Bilinen bir sınır, sanki sırmış gibi komşu ilimizde kavga sürüp gidiyor. BU durum, Adıyaman sınırında bulunan Nemrut Dağı’na hangi gerekçeyle sahiplendiklerini de sormayı gerektiriyor.

AK Parti İl Başkanı Hakan Kahtalı, gündeme ilişkin açıklama yaptı. Kahtalı, “Ağbaba, Malatya-Adıyaman sınırında aslan, Türkiye-Suriye sınırında kedi kesiliyor” dedi.

Gündeme ilişkin konuşan AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba’yı eleştirdi. Ülkede onca sorun varken, Ağbaba’nın karayolları ile tapu kadastro müdürlükleri arasındaki iletişimsizlikten kaynaklanan ve hiçbir yerinde siyasi etkinin söz konusu olmadığı tabela meselesini gündeme getirmesi hakkında konuşan Kahtalı, “Öncelikle şunun bilinmesi gerekir. Yerel basınımızın konuyu gündeme getirmesi ve yöredeki mahalle muhtarının durumu anlatması üzerine Milletvekilimiz Öznur Çalık’ın konudan bilgisi olmuş ve Valimiz Süleyman Kamçı ile iletişim kurmuştur. Valimiz konuya müdahil olmuş ve 24 Şubat 2016 tarihinde yazıyı kurumlara göndererek tabelanın eski Malatya il sınırına konma talimatını vermiştir. İncir çekirdeğini bile doldurmayacak bu konunun üzerine mal bulmuş mağribi gibi atılmak ciddiyetle yürütülmesi gereken siyaseti hafifletme girişimlerinden biridir. İkincisi, Milletvekilimiz Çalık, Meclis’teki konuşmasında aynen şu cümleyi kullanmıştır. ‘Tapu Kadastronun yanlışı yüzünden oraya konmuştu, biz müdahale ettik. Valiyle, Karayollarıyla görüştük, tabela oradan kalktı, eski yerine de konuyor, sen merak etme! Malatya’nın da Türkiye’nin de sahibi var.’ Ancak memleket sorunları için çözüm üretemeyen CHP’li yöneticiler gibi yerel temsilcileri CHP il başkanı da şova devam ederek, milletvekilimizin tabelanın yerine konduğunu ifade ettiğini belirtmiştir. Biz CHP’li yöneticilerin gözleri olduğu halde yapılanları göremediklerini biliyorduk, ancak yazılanları okuyamayacak kadar okur-yazar olmadıklarını bilmiyorduk. Meclis tutanaklarını okumuş olsalardı, milletvekilimizin, ‘Yeni tabela yerine Kondu’ şeklinde bir cümle kullanmadığını göreceklerdi” ifadelerini kaydetti.

Kahtalı, CHP il yönetiminin ve milletvekilinin şov yaptığını dile getirerek, Ağbaba’ya teşekkür etti. Kahtalı, “Atatürk’ün portresi ile ilgili sorunu kendi partileri içinde 50 günde çözemeyen CHP, kurumlar arasındaki iletişimsizlik sonucu ortaya çıkan tabela meselesinin 3 günde çözülmesini maalesef algılayamıyor. CHP il yönetiminin ve milletvekilinin şov siyasetinin Malatyalı hemşehrilerimiz nezdinde bir karşılığının olmadığını Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçimlerde almış olduğu sonuç çok net gösteriyor. Biz AK Parti olarak partisinin oyunu yüzde 20’den yüzde 15’e düşürmesinden dolayı Veli Ağbaba’ya minnettarız. Beklentilerimizin beyhude olacağını bilsek de bir an önce CHP İl Başkanının ve milletvekilinin şovu bırakmalarını, aklıselim ve vakur bir muhalefet ortaya koymalarını bekliyoruz. Çünkü biz biliyoruz ki bu tür şovların milletimiz ve hemşehrilerimiz nezdinde hiç bir zaman karşılığı olmamıştır, olmayacaktır. CHP teşkilatına tavsiyemiz, siyasetin ciddiyetinin ve ağırlığının farkına varsınlar, bu hafifliği bir kenara bıraksınlar. Memleket sorunlarına çözüm üretemeyen, terör örgütlerine karşı dik duramayan, gezi olayları ile darbeye kalkışanların sözcülüğünü ve gözcülüğünü yapanlar,  teröre terör diyemeyen, seçimlerin öncesi terör örgütünden medet umarak aleyhine bir tek cümleye kullanamayanlar karayolundaki tabelaya değil, önce gidip aynaya baksınlar” ifadelerini kullandı.CHP İL BAŞKANI ENVER KİRAZ'DAN KAHTALI'YA CEVAP

Malatya’nın sınırının küçülmediğini kaydeden Kahtalı, olayın tamamen kurumlar arası iletişimsizlikten kaynaklandığını söyledi. Kahtalı, “Varsa hukuku mevzuatları aşanlar bunun hukuku ve idare yönden incelemesi yapılır ve gereği neyse yerine getirilir. Ancak, ana muhalefet partisinin genel başkan yardımcılığı makamında bulunan bir kişinin çıkıp, TBMM’de, ‘Bu Malatyalılar var ya Malatyalılar, İstiklal Savaşı’nda gitmiş savaşmışlar, toprak kaybetmemişler. Kıbrıs’ta savaşmışlar, toprak kaybetmemişler. Bakın, Kore’de savaşmışlar, toprak kaybetmemişler. Bir karış toprak kaybetmemişiz’ şeklinde cümleler kullanması, aklı başında bir siyasetçinin ağzından çıkacak cümleler değildir. Yine aynı konuşmasının devamında, ‘Yunanlının, Rusun yapmadığını AKP’liler yaptı; ilk kez, savaşmadan ilk kez toprak kaybettik.’ Ağbaba’ya sormak istiyoruz, bu ifadeleri kullanırken gerçekten aklınız başınızda mıydı? Ruh sağlığınız yerinde miydi? Bu ifadeler kaybetmişliğin ezikliğidir. Ağbaba, bırak Malatya-Adıyaman sınırını da Türkiye’nin üniter bütünlüğü bozmak için terör örgütü PYD’yi destekleyen Esad’a ve Ruslara neden senin ve partinin sesi çıkmıyor? MİT TIR’larını durdurarak ülkesini terör örgütlerine destek veriyor algısıyla dünyaya jurnalleyen, devletin tepesindeki yetkili kişilerin telefonlarını dinleyen paralel ihanet çetesine tek bir kelime dahi söyleyemeyen İl Başkanı ve CHP Milletvekili, sehven konan bir tabela için şov yapıyorsun, aslan kesiliyorsun ama Türkiye’nin üniter yapısını bozmaya yönelik Rusların ve Esad’ın siyasetine karşı ise kedi misali kalıyorsun. Malatya-Adıyaman sınırında aslan kesiliyorsun, Türkiye-Suriye sınırında kedi kesiliyorsun. Aynı konuşmasında, ‘Hem AKP’li kahvelere hem MHP’li kahvelere hem CHP’li hem HDP’li kahvelere gideriz.’ Malatya’daki kahvehaneleri siyasi partilerin adresleri olarak gösteren Veli Ağbaba’ya çağrımız, artık bu kahvehane ağzını terk etmesidir. Ağbaba’nın ifade ettiği gibi AK Partililerin kahvehaneleri yoktur. Kendileri parti olarak kahvehane işletiyorsa, kendileri kahvehane particiliği yapıyorsa onu da vatandaşlarımızın takdirine bırakıyoruz. Malatya’da herkes her kahvehaneye gidecek kadar özgür ve hoşgörülüdür. Maalesef Malatya’nın bu huzur tablosundan rahatsız olduğunu gösteren Veli Ağbaba, kahvehaneleri bile siyasi partilerin adresleri olarak gösterecek kadar siyaseten tükenişini ilan etmiştir. Kendisine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz” ifadelerine yer verdi.

 

CHP İl Başkanı Enver Kiraz’dan Kahtalı’ya Cevap

CHP İl Başkanı Enver Kiraz, Malatya-Adıyaman il sınırı tabelalarının taşınmasına ilişkin AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı’nın yaptığı açıklamalara cevap verdi.

Enver Kiraz, parti binasında düzenlediği basın toplantısında, Hakan Kahtalı’nın Malatya-Adıyaman İl sınırındaki skandala ilişkin yaptığı açıklamada Malatyada-Adiyaman-Kavgasi-Tam-Gaz!-(4)bir kez daha AK Parti’nin derdinin Malatya olmadığını ispat ettiğini öne sürdü. Kahtalı’nın yaptığı açıklamaları ‘manidar’ olarak nitelendiren Kiraz, “Malatya toprağının 7 kilometre azalmasını önemli bir konu olarak görmemişsiniz. Tabelayı getirmiş burnumuzun dibinde Gündüzbey’e koymuşsunuz. Malatya’nın toprağını alıp Adıyaman’a vermişsiniz. Üstelik bunu yasadışı yollarla yapıp, kimsenin haberi olmadan yapmışsınız. Daha da üzücü olan bu değişikliğin bir taş ocağını kurtarmak için yapıldığı iddiaları var. Çıkıp bu konuyla ilgili bir cümle kullanmamışsınız, bu da çok manidar. 2 Dakikada söktüğünüz tabelayı günlerdir kurmayı beceremeyenlerin bize laf etmeleri trajikomik. Tabelayı tekrar koymak için bando bekliyor, devlet töreni yapacaklar galiba. Bir de sıkılmadan bunlar basit konular demişsiniz. Elbette sizin için basit konu bunlar” dedi.

Kiraz, “Bölge müdürlükleri gider önemsiz, adliyelerimiz, beldelerimiz kapanır önemsiz. 7 Km toprak kaybımız olur önemsiz, sen tarlandan 7 dönümü bize versene. Sizin derdiniz Malatya değil ki, Malatya’nın tümü gitse umurunuzda olmaz. En iyisi Sayın Kahtalı sen bu konulara hiç girme. Sen, hangi ihaleyi kime vereceğini, köylünün meralarını kimlere kiraya vereceğini, hangi maden ocağını, taş ocağını hangi köyün içine kuracağını, hangi hazine arazisinin kime peşkeş çekileceğini, hangi fabrikanın yerine, kimlere AVM kurduracağını, nerede, nasıl rant sağlayıp cebini dolduracağını düşün. Sınırın kurumlar arasındaki iletişimsizlikten kaynaklı değiştiğini söylemiş. Kurumlar arasında iletişimsizlik varsa, bu kurumlarla ülkeyi nasıl yönetiyorsunuz. Gerçi nasıl yönettiğiniz de ortada. Sen daha Malatya- Adıyaman sınırını koruyamıyorsun, tabi ki Suriye sınırı yol geçen hanı olur. Tüm Türkiye’nin başına bu terör örgütlerini siz bela ettiniz. Habur’da teröristlerle biz mi mahkeme kurduk, sınırdaki kucaklaşmalara biz mi göz yumduk. PYD’nin liderine Ankara’da kırmızı halılarla biz mi karşılama yaptık. Kendi partisinin yetkililerinin geçmişte söylediklerini açıp okusun sonra bize laf söylesin. Kendi söylediklerinin altında kalacaktır” diye konuştu.

Kahtalı’ya hodri meydan diyen Kiraz, “Malatya’nın en çalışkan milletvekillini ağzına alıp, eleştireceğine, gel birlikte sokağa çıkalım. Malatya için çalışan Milletvekili kimdir diye halka soralım. İkimizde cevabın ne olacağını çok iyi biliyoruz. Sayın Kahtalı,onlarca sorundan bahsetmiş. Peki, neden Malatya’nın onlarca sorunu var? 14 yıldır bu ülkeyi CHP mi yönetiyor. Yine de onlarca sorunu yarattıklarını, kendi beceriksizliklerini basın karşısında itiraf etmek onurlu bir davranıştır. Kendilerini kutluyorum” şeklinde konuştu.(İHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu