‘Peygamber Üzümü’ Görücüye Çıkıyor

23 Eylül 2016 Cuma, 10:29

‘Peygamber Üzümü’ Görücüye Çıkıyor

 

Gölbaşı ilçesinde üretilen ve kış aylarında tüketilen şifa kaynağı “Peygamber üzümü”nde satış hazırlıkları tamamlanıyor.

Gölbaşı ilçesi ağırlıklı olmak üzere Besni ilçesinde de yetiştirilen Peygamber üzümü, kış aylarının vazgeçilmez ürünü olarak yerini alıyor.

Türkiye’de en fazla Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinde üretildiği bilinen Peygamber üzümü, iç piyasaya sunulmaya hazırlanıyor.

Ağustos ayı sonlarında başlayan üzüm hasadı, açılan sergenlerde tanelendikten sonra kurutuluyor.

Zeytinyağı ile yağlanarak kurutulan Peygamber üzümü, bir süre güneşte bekledikten sonra paketlenerek satışa hazır hale getiriliyor.

Gölbaşı Kaymakamı Murat Zadeleroğlu ve Gıda, Tarım, Hayvancılık Müdürü Adil Alan, Mutalip Dağ’ın paketleme tesisini inceledi.

Gıda, Tarım, Hayvancılık Müdürü Adil Alan, burada yaptığı konuşmada, Adıyaman’da 109 bin dekar üzerinde üzüm yetiştiriciliği yapıldığını bildirdi.

Gölbaşı ilçesinde 40 bin dekarlık alanda bağcılık yapıldığını anımsatan Alan, bunun 25 bin dekarında Gölbaşı Peygamber üzümü cinsinin üretildiğini aktardı.

Üzümlerin burada paketlenerek iç piyasaya sürüldüğünü belirten Alan, şu bilgileri verdi:

“Türkiye genelinde üzüm yetiştiriciliğinde 12. sıradayız ama Peygamber üzümü türünde Türkiye birincisiyiz. Bizim üreticilerimizin de yaptığı tesislerde paketlenerek pazarlanıyor. Barajlarımızın bitimiyle beraber meyvecilikte Güneydoğu’nun deposu haline geleceğiz. 27 adet bağ tesisinin telli terbiye sistemine dönüşü gerçekleşti. Sergen yerlerinin daha modern yerlerde yapılmasıyla ilgili GAP İdaresine sunulan proje ile desteklendi. Bundan sonrada desteklerimiz devam edecek”

Gölbaşı Kaymakamı Murat Zadeleroğlu ise bereketli topraklar üzerinde Peygamber üzümünün çok daha güzel olduğunu vurguladı.

Ağırlıklı olarak Belören Beldesi’nde ve Harmanlı Beldesi’nde bu üzümlerin üretildiğini kaydeden Zadeleroğlu, “Türkiye’de bilinen bir markadır. Adıyaman bozkır kent değildir. Bereketli bir bölgedir. Sadece turunçgiller yetişmiyor. Diğer ürünler de yetişiyor. Her yıl Gölbaşı Peygamber üzümü festivali yapıyoruz. Bundan sonra da yapacağız. Peygamber Üzümü Adıyaman’ın markasıdır” şeklinde konuştu.(PHA)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz