‘Koruyamıyoruz’ ama tarih fışkırıyor

20 Haziran 2017 Salı, 10:30

Çiftçiler tarlada tarihi mozaik buldu

‘Koruyamıyoruz’ ama tarih fışkırıyor

 

Yerden tarih fışkırıyor ama Adıyaman bu tarihi sergilemede, turizme kazandırmada, yerli ve yabancı turistlere servis etmede sorun yaşıyor.  Bir birinden farklı ve tarihi estetiği yansıtan mozaikler, Perre Antik Kentinde daha önce bulunmuş, “koruyamayız” diye üzeri örtülmüştü. Aynı tarihlerde Gaziantep’te bulunan Zeugma, Gaziantep’i dünyaya tanıttı, Adıyaman halen durduğu yerde. Yeni bir mozaik daha bulundu, yine tarihi güzellik ve tüm estetğiyle.

Gölbaşı ilçesinde tarla düzenlemesi yapan çiftçiler bin 600 yıllık yaklaşık 100 metrekarelik mozaik buldu.

Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesi Harmanlı beldesi Çakmak Mahallesi’nde bulunan tarlalarında çalışan Mehmet ve Kemal Aldanmış kardeşler tarlada kazma kürek ile düzenleme yaparken, mozaik buldu. Mozaiği fark eden çiftçiler biraz daha kazdıklarında mozaiğin büyük olduğunu fark ederek jandarma ekiplerine bilgi verdi.

Jandarma ekipleri ile Adıyaman Müze Müdürlüğü yetkilileri olay yerine gelerek incelemede bulundu. Yaklaşık 100 metrekarelik ve Roma Dönemine ait olduğu tahmin edilen mozaiğin üzeri yeniden kapatıldı.

Mozaiğin durumu ile ilgili Koruma Kuruluna başvurulacağı ve çıkacak karar sonrasında mozaiğin yerinde mi korunacağı, yoksa taşınarak müzeye mi götürüleceğine karar verilecek.(İHA)

2009 yılındaki kazıda ortaya çıkan 150 metrekare büyüklüğündeki mozaik de korunmadığı için üzeri kapatılarak muhafaza altına alınmıştı.

Yine geçtiğimiz yıllarda Kommagene medeniyetinin önemli yerleşim merkezinden olan Perre Antik Kentinde yapılan kazılarda ortaya çıkarılan 13 metre genişliğindeki mozaikli yapıya da koruma evi yapılmıştı.

Perre Antik Kentinde yapılan kazılar sonucunda 12 metre x 13 metre genişliğinde tabanı figürlü (opus vermicilatum) türü mozaikle kaplı bir yapı ortaya çıkarılmış. Bu yapının tabanında kaidesi anakayaya bağlı olarak yapılmış dokuz tane pylon yer almaktadır. Bazilika olduğu düşünülen bu yapının zemininde av,  kümes ve evcil hayvanlardan oluşan mozaik bulunmuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi-İHA

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz