GölbaşıManşet

Karantinada son durum

Kahta, Gölbaşı ve Besni’de yeni vakıalar

Gölbaşı ilçesinde tedavi gördüğü hastanede korona virüs kaptığı belirtilen hasta ve ailesi karantina altına alındı.  581 kişinin yaşadığı Yeşilova köyü korona virüs salgını nedeniyle karantina altına alındı. Karantina altına alınan Besni Uzunkuyu köyünde vaka sayısı 19’a yükseldi.  Kahta Kaymakamlığı da ilçede vakaların yoğun yaşandığı bölgelerde karantina uygulamalarına devam ediyor.

Edinilen bilgiye göre, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde mide ağrısı nedeniyle tedavi gören Kadir A. hastanede yapılan tedavinin ardından Gölbaşı ilçesinde kalan ailesinin yanına döndü. Bir süre ailesiyle beraber kalan Kadir A. yeniden rahatsızlanınca Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine gitti. Burada kontrolleri yapılan hastanın korona virüs testi pozitif çıktı. Hastanede tedavi altına alınan hastanın Gölbaşı ilçesinde kalan ailesi de karantina altına alınarak kendilerinden numuneler alındı.

 

Bir köy karantinaya alındı 

Gölbaşı ilçesinde 581 kişinin yaşadığı Yeşilova köyü korona virüs salgını nedeniyle karantina altına alındı.

Edinilen bilgiye göre, Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesinde mide ağrısı nedeniyle tedavi gören K.A. hastanede yapılan tedavinin ardından Gölbaşı ilçesinde kalan ailesinin yanına döndü. Bir süre ailesiyle beraber kalan K.A. yeniden rahatsızlanınca Adıyaman Eğitim ve Araştırma Hastanesine gitti. Burada kontrolleri yapılan hastanın korona virüs testi pozitif çıktı.

Testi pozitif çıkan hastanın ailesi karantina altına alınarak numuneler alındı. Beş kişilik aileden K.A.’nın eşi E.A. ve oğlu A.A.’nın testleri pozitif çıktı. Aile üyelerinden A.A. Yeşilova köyünde yaşayan akrabalarından 9 aileyi ziyaret etti. Burada bir müddet kalan A.A. Gölbaşı ilçesi Fatih Mahallesi’nde bulunan evine döndü.

Yaşanan bu olayın ardından İlçe Hıfzıssıhha Kurulu tarafından Yeşilova köyü karantina altına alındı. Karantina süresince köye giriş ve çıkışlara izin verilmeyecek.

 

Test yapılan 33 kişiden 19’u pozitif çıktı 

Karantina altına alınan Adıyaman’ın Besni ilçesinde Uzunkuyu köyünde vaka sayısı 19’a yükseldi.

Gaziantep’te tekstil fabrikasında çalışan F.B. bağ bahçe işinde çalışmak için Besni ilçesine bağlı Uzunkuyu köyüne geldi. Fabrikada ki işçilerde korona virüs (Covid-19) rastlanınca F.B’de test yaptırdı. F.B. ile birlikte ailesinden 5 kişinin daha test sonucu pozitif çıktı. Besni ilçesinin en büyük köylerinden birisi olan 800’ün üzerinde nüfusa sahip Uzunkuyu köyünde 6 kişide korona virüs (Covid-19) testi pozitif çıkınca Besni İlçe Hıfzıssıhha Kurulu üyeleri karar ile köy karantina aldı.  Köye giriş ve çıkışlara güvenlik güçleri izin vermiyor. F.B.’nin köyde temas ettiği düşünülen 27 kişiye daha numune örnekleri alınarak test yapıldı. Yapılan test sonucunda 27 kişi içerisinden 13’ünde test sonucu pozitif çıktı. Köydeki vaka sayısı 19’a yükseldi.  Besni ilçesinde 19’u Uzunkuyu köyü olmak üzere toplam vaka sayısı 24’e yükseldi.

 

Kahta Cumhuriyet mahallesinde karantina 

Kahta Kaymakamlığı ilçede vakaların yoğun yaşandığı bölgelerde karantina uygulamalarına devam ediyor.

Korona virüs tedbirleri kapsamında Turgut Özal Mahallesi ve Girne Mahallesinden sonra bugün de Cumhuriyet mahallesinde bazı sokaklarda İlçe Hıfzı Kurulunun kararı ile 14 gün süreyle karantina tedbirlerinin uygulanmasına karar verildi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Kahta Kaymakamı Saadettin Doğan, “Korona virüs (Covid-19) vakaları konusunda alınan tedbirler kapsamında son dönemde ilçemizde görülen vakaların yoğunlaştığı Cumhuriyet Mahallesi 1305. Sokak’ın 1302.Sokak ile 1303.Sokak arasında kalan kısmında 01.05.2020 tarihi saat 00:01 itibari ile 14 (on dört) gün süre ile karantina tedbirlerinin uygulanmasına 2020/23 sayılı İlçe Hıfzıssıhha Kurul Kararı ile karar verilmiştir.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı