Gölbaşı

Hurma Hasadı Başladı

150 ton ürün bekleniyor

Hurma Hasadı Başladı

 

Adıyaman’da markalaşma yolunda olan yaş hurma hasadına başlandı. Gölbaşı ilçesinde yetiştirilen Yaş Hurma Türkiye’nin dörtbir yanında ki tezgahlarda yerini alıyor. Bir marka haline gelen Gölbaşı Hurması, çevre illerden ilgi görürken yok satmaya başlıyor.

1991 yılından beridir Yaş Hurma yetiştiriciliği yapan İbrahim Taymur, yaptığı açıklamada, “Esas bu işi Adıyaman’da yapan benim kardeşim. 1991 yılında bu hurma ağacını getirdik. Hatay’dan buraya diktik, 3-5 sene zaten verim vermedi, ondan sonra artarak hızla yükselmeye başladı. Şuanda da gördüğünüz gibi meyvemiz süper zaten. Bu meyve Gölbaşı ilçesine has bir meyve, Malatya taraflarında pek verimli olmuyor. Genelde Kış ayarları don vuruyor, oralara ve verimli olmuyor” dedi.

 

Göller Sayesinde Hurmalar Verimli Oluyor

Göller sayesinde hurmanın verimli olduğuna işaret eden Taymur, şöyle devam etti:

“Gölbaşı’nda üç göl var, bu göllerin çok faydası var bize. Havaların sertliğini buradaki göl biraz alıyor. Bizim bir sıkıntımız var, meyveyi dar diktik, buralara 5’e 5 şimdi, bu 7’ye 7 olsa bu ağaç 150 kilogram veriyorsa, 300 kilogram ürün verirdi ama şimdi biraz ağaçları keselim diyoruz ama elimiz varmıyor. Onun için elimizden geldiği kadar ağacı çok buduyoruz, o zamanda bize de zararı var, ne kadar budarsak meyve o kadar az olur, işte durum böyle. Bu saatten sonra cevizi görüyoruz, bademi görüyoruz, ceviz bir sene meyve verir, 1 sene vermez, badem aynı şekilde ama Hurma her sene meyvesini verir, tabi doğal bir afet olur o ayrı bir konu” .

 

Bizim Bu Yörenin İnsanı Tembel

Bu yörenin insanının tembel olduğunu belirten Taymur, “Ha yeri varsa eğer yok ama bizim buranın insanı tembel. 26 yaşında bu ağaç, hemen hemen şimdiye bu memleketin kapanması lazımdı ama zor diyorlar, işçiliği zor diyorlar, kış ayında meyve veriyor, bu da bizi yoruyor diyorlar, laf üretip duruyorlar, yoksa bunun başka da bir zorluğu yok” ifadelerini kullandı.

 

Ürünlerimizin Tamamı Organik

Ağaçlara ilaç yerine hayvan gübresi kullandıklarını aktaran Taymur, bu ürünlerin tamamının organik olduğunu dile getirdi.

 

Göle Lağım Suyu Bırakılması Bizi Mahvetti

Gölbaşı Gölünde Akdeniz sineğinin oluştuğuna dikkat çeken Taymur, şunları söyledi:

“Sadece burada  5 yıldır bir Akdeniz sineği denilen bir sinek oluştu. Ondan dolayı bir ilaç kullandık ve arada bir ilaçlama yapıyoruz. O da bir tarafını yapıyoruz, diğer tarafını yapmıyoruz. Daha önceden bu sinekler yoktu ama Gölbaşı’nın lağım sularını göllere verince bu sulardan dolayı bu sinekler oluştu. Sağ olsun 40 yıllık bir belediye balkanımız var. Gölbaşı’nda tuttu 50 bin nüfuslu bir ilçenin malzemesini bu göllere bıraktı. Bu göllerdeki güzelim balıklar o kuşlar yok oldu. Şimdi göremezsin bir tane, önceden sevilirdi bu göl, işte Akdeniz sineği de bu gölden oluştu”

 

150 Tonun Üzerinde Beklentimiz Var

Verimin iyi olduğunu anlatan Taymur, “Bugün başladık, bu sene iyi görüyoruz. 150 tonun üzerinde geleceğini tahmin ediyoruz, satımı da iyi. Bu genelde Mersin’e gidiyor, Mersin’deki  depolardan tüm Türkiye’ye veriyoruz. ama ben 5 yıldır Şanlıurfa’ya daha çok veriyorum. Orada Suriyelilerin olmasından dolayı oradaki talep daha fazla satma işinde sıkıntımız yok” dedi.

 

Hurmanın Sağlık Açısından Yararı Oldukça Fazla

Hurmanın faydalarına da değinen Taymur, “Bu Hurma’da günde 3 adet yedin mi idrara çok çıkarıyor. Ben hiçbir malzemede görmedim, böyle faydalı birşeyi. Yani çok faydalı vücuda. Bağırsağı iyi çalıştırıyor. Vatandaşın bunu yemesini tavsiye ederim” şeklinde konuştu .(PHA)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu