Gölbaşı

“Devlet ırgatlıkta sınıfta kaldı”

HDP Adayı Bülbül’den Irgatlık Eleştirisi

“Devlet ırgatlıkta sınıfta kaldı”

 

1 Kasım seçimlerine günler kala HDP Adıyaman Milletvekili adayları Behçet Yıldırım, Kemal Bülbül, Mahmut Özdemir, Ayten Yılmaz ve Birsen Tunç seçim çalışmalarına yoğun bir şekilde devam ediyor.

Gölbaşı ilçesine bağlı köyleri gezen HDP Adıyaman milletvekili adayı Kemal Bülbül burada halkın yoğun ilgisi ile karşılaşırken, yapılan ziyaretler sırasında konuşan Kemal Bülbül, “Türkiye’nin birçok ili gibi Adıyaman da ekonomik açıdan bir üretim cennetidir. Ancak devletin ve hükümetlerin yanlış, verimsiz ekonomik politikaları sonucu yoksul kalmış, yeterince gelişmemiş bir kenttir. Geleneksel devletin ekonomi politikası küçük sanayi, ticaret, inşaat ve turizmden ibarettir. Küçük sanayinin gelişmesinde devletin çok da büyük bir katkısı yoktur. Küçük sanayi yurttaşlarımızın, dokumacılık, demircilik, bakırcılık vb. geleneksel el zanaatlarına dayalı olarak gelişmiştir. Ticaret en kadım kazanç şeklidir. İnşaat konut ihtiyacından doğan ve yoğun kentleşme ile giderek gelişen bir sektördür. Turizm ise uluslararası ölçekte önem arz etmesine rağmen devlet tarafından kendi haline bırakılmış durumdadır. Tarım, petrol, madenler, su kaynakları, güneş enerjisi, rüzgâr enerjisi gibi ekonominin ve toplumsal yaşamın can damarı olan alanlar ise neredeyse devletin unuttuğu alanlardır. Ekonominin can damarını teşkil eden insan gücü, kalifiye eleman konusunda da devletin sistematik bir eğitim politikası maalesef yoktur.

Adıyaman tarımsal üretim açısından toprağı, suyu, havası ve iklimiyle son derece verimliyken devlet ve hükümetler tarımı iğdiş etmişlerdir. Adıyaman ilimiz tütün, pamuk, fıstık, üzüm, incir gibi endüstri bitkileri açısından adeta bir cennettir. Ancak bu ürünlerin hiç biri için devletin üretimi ve üreticiyi destekleme, üretimi modernleştirme, verimli hale getirme gibi bir politikası yoktur. Tütün, pamuk, fıstık gibi ürünlerde üretici ürününü değerlendirebilmek için tüccarların insafına terk edilmiştir. Üzüm, incir, nar gibi meyveler için entegre tesisler yapılıp bu ürünler değerlendirileceği yerde üretime destek ve değer verilmediği için yurttaşlarımız bin bir zahmetle ürettiği ürününü paraya dönüştüremiyor. Hayvancılık bitmiş denecek kadar azalmış durumdadır. Yurttaşlarımızın hayvansal ürünlerini değerlendireceği bir alan yoktur.” dedi.

Adıyaman’daki kaynaklara değinen Bülbül, “Özellikle petrol bakımından eşsiz bir jeolojik yapıya sahiptir. Ancak gelin görün ki, Adıyaman’da petrolün çıkarılması, dönüştürülmesi ve değerlendirilmesi açısından kalifiye eleman yoktur. Bir petrol diyarı olan Adıyaman’da neden kalifiye eleman yetiştirilmez de Adıyaman’ın petrolünü değerlendirecek elemanlar dışarıdan gelir?

Bir turizm cenneti olan Adıyaman’da, turizm için gerekli olan tesis, donanım, eleman ve hatta düzenleme bile yoktur. Turizm alanları hayvan otlağı halinde, korumasız ve darmadağınıktır.

Küçük ölçekli sanayi, esnaf ve zanaatkâr çevre illerden farklı olarak devletin keyfi uygulamalarından bıkmış durumdadır. Adıyamanlıya ırgatlığı, mevsimlik işçiliği reva gören devlet bu konuda da sınıfta kalmıştır. Irgatlığın ve mevsimlik işçiliğin hiçbir sosyal ve sağlık güvencesi yoktur” dedi.

Bülbül, “Adıyaman’ın güzelim insan kaynağı işsizlikten kıvranırken, gençlik nitelikli eğitim alamamaktan, meslek edindirecek eğitimden yoksun kalmaktan şikâyetçidir. Kadınlarımızın iş ve meslek edinmesi yok denecek kadar azdır. ‘Ev kadınlığı’ yaşamın en güç ve zorlu işi olmasına karşın ev kadınlarımızın hiçbir hakkı ve sosyal güvencesi yoktur. Yaşamın temeli, emeğin ve değerlerimizin yaratıcısı olan kadınımız sosyal, kültürel, siyasi yaşamda da yoktur

Özellikle güneş ışığı ve ısısı açısından Adıyaman değil kendisinin, Türkiye’nin bile temel enerji ihtiyacını karşılayabilecek bir doğal kaynağa sahipken ‘Güneş enerjisiyle’ su ısıtma dışında hiçbir bilimsel çalışma yapılmamıştır”  dedi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı