Son Dakika
19 Temmuz 2018 Perşembe

“İstismarın üstü örtülmedi, anında, işlem yapıldı”

10 Kasım 2016 Perşembe, 08:25

Vali Erin’den Okulda Cinsel İstismar Açıklaması

“İstismarın üstü örtülmedi, anında, işlem yapıldı”

 

Adıyaman Valisi Abdullah Erin, yayın yasağına rağmen, sosyal medya ve asında çıkan haberlerin yanlış olması nedeniyle Gerger İlçesi İmam Hatip Lisesinde eğitim gören 30 öğrenciye cinsel istismar iddiasıyla ilgili açıklamada bulunarak, istismarın gizlenmesinin söz konusu olmadığı, duyulduğu ilk anda işlem başlatıldığını ve istismarcının tutuklandığını söyleyerek, detaylı bilgi verdi.

Gerger ilçesinde İmam Hatip lisesinde öğrenim gören 30 öğrenciye cinsel istismar yapıldığı gerekçesiyle okulda görevli 1 hademe tutuklanması ve 3 idarecinin görev yerinin değiştirilmesiyle ilgili Adıyaman Valisi Abdullah Erin, yazılı açıklamada bulundu.

Vali Erin, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“İlimizde meydana gelen ve önceki yıllara dayandığı anlaşılan cinsel istismar olayı ile ilgili olarak Gerger Sulh Ceza Mahkemesince alınan 24.10.2016 tarih ve 2016/91 sayılı gizlilik kararı ve akabinde aynı mahkemece verilen yayın yasağı kararına rağmen kamuoyuna yansıyan yanlış ve yanıltıcı bilgiler nedeniyle bu açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur. Söz konusu olayın öğrenildiği andan itibaren ilgili tüm kamu kurumlarınca ilk müdahaleler süratli bir şekilde gerçekleştirilmiş ve adli makamlar bilgilendirilmiştir. Aynı gün adli soruşturma başlatılarak şüphelinin tutuklanması sağlanmıştır. Ayrıca görevlendirilen kurum müfettişleri marifetiyle idari sorumluluk ve ihmalin tespitine yönelik idari soruşturma başlatılmış ve bu kapsamda ihtiyati tedbir olarak ihmali olduğu değerlendirilen bazı kamu görevlileri görevden uzaklaştırılmıştır. Basına yansıyan açıklamalarda maalesef eksik bilgiler ve maddi hatalar söz konusudur. Ayrıca olayın üstünün örtülmesine yönelik bir çaba içerisine girildiği iddiası da bu eksik bilgiler çerçevesindedir. Tam aksine olayın öğrenilmesinden itibaren, konunun bütün yönleri ile ortaya çıkarılması ve sorumlulukların tespiti amacıyla adli ve idari bütün merkezi ve taşra kuruluşları tam bir işbirliği içinde çalışmaya başlamış ve bu anlamda bütün devlet mekanizmaları ivedi bir şekilde harekete geçirilmiştir. Ancak, olayın hassasiyeti göz önünde bulundurularak, gerekli tedbirler hızlı bir şekilde alınırken, aynı zamanda olayın mağduru olanların yaşayabileceği ilave mağduriyetlerin önüne geçmek için adli ve idari süreçlerin büyük bir titizlik içinde ve mahremiyete riayet edilerek yönetilmeye çalışıldığına itibar ve itimat etmek gerekmektedir”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz