Anasayfa / Gerger / Gergerli’den Başbakan Yıldırım’a Ziyaret

Gergerli’den Başbakan Yıldırım’a Ziyaret

Gergerli’den Başbakan Yıldırım’a Ziyaret

 

Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü hemşerimiz İsmet Gergerli Başbakan Binali Yıldırım’ı makamında ziyaret etti.

Kredi Garanti Fonu Genel Müdürü İsmet Gergerli, Başbakan Binali Yıldırım’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret kapsamında KGF kefaletli kredilerde gelinen son nokta ile ilgili detaylı bilgi paylaşımında bulunuldu.

KOSGEB kapsamında esnafa dönük yapılan desteklerde önemli rolü olan Kredi Garanti Fonu, KOSGEB’in onayladığı, bankalardan alınacak kredilerde, şartları uyan esnaflara kefil oluyor.

Bu kapsamda KGF, teminat yetersizliği nedeniyle kredi alamayan KOBİ’lere ve KOBİ dışı işletmelere kefil olur. KGF, KOBİ’lerin ve KOBİ dışı işletmelerin finansmana erişimine destek olur.

 

80 bin KOBİ’ye 50 milyar TL kredi

Hazine destekli kefalette yeni döneme geçen Kredi Garanti Fonu, geçtiğimiz yıl KOBİ desteklerinin başlamasıyla 3 haftada 80 bin firmaya 50 milyar TL’lik kredi verilmesini sağladı. KGF Genel Müdürü hemşerimiz İsmet Gergerli, kadın ve genç girişimciye öncelik verdiklerini söyledi

Kredi Garanti Fonu (KGF) Genel Müdürü İsmet Gergerli, son üç haftada 80 bin firma için 50 milyar Türk Lirası (TL) kefalet vererek 50 milyar TL’lik krediye ulaşmalarını sağladıklarını söyledi.

Hazine Destekli KGF Kefaletinde yeni dönemin başladığını ve bunun etkisinin çok hızlı olduğunu ifade eden Gergerli, KGF’nin 25 yılda 24 bin şirkete kredi sağladığını bildirdi.

KGF’de gerçekleştirdikleri altyapı yenileme çalışmasının tamamlanmasıyla kredi onaylanma süreçlerinin çok hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağladıklarını belirten Gergerli, “2015 yılı sonunda 1.8 milyar TL olan kredi kefalet büyüklüğümüz 2016 sonunda 5 milyar TL oldu. Kefalet büyüklüğümüz Mart 2017 sonu itibariyle 91.2 milyar TL’ye çıktı. Sayıştay, Hazine ve iki bağımsız denetim şirketi tarafından denetleniyoruz. Açık, şeffaf ve hesap verebilir bir yapıyla çalışıyoruz” dedi.

 

Üretene destek…

Kasım 2015’te KGF’de göreve geldikten sonra durum tespiti yaptıklarını ve 70 merkezde olmak üzere toplam 174 personelleri olduğunu belirten KGF Genel Müdürü İsmet Gergerli, “Güçlü bir yazılım programını başlatarak bankalarla entegre bir yapıya geçtik. Hazine destekli yeni dönemde Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Başbakanımız Binali Yıldırım’ın, Bakanımız Mehmet Şimşek’in ve Hazine Müsteşarımız Osman Çelik’in büyük desteğini gördük” dedi.

Geçtiğimiz yıl Bakanları Kurulu kararıyla fon desteğinin 25 milyar TL’ye, kefalet hacminin 250 milyar TL’ye çıkarıldığını hatırlatan Gergerli, kredi sağlanmasında kefaletlerini üstlendikleri firmaların, ihracat, turizm gibi döviz sağlayan, tekstil, savunma sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren, istihdam yaratan ve üretim gerçekleştiren şirketler olduğunu belirtti.”

Güne Bakış Haber Merkezi

Bu Habere de Bakın

Askeri helikopterle hasta kurtarma operasyonu

Gerger ilçesine bağlı Demirtaş köyünde kar ve yoldaki heyelan nedeniyle köye ulaşamayan 112 acil ekiplerinin …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir