“Zeytin Dalı, Bölgenin Huzur, Ülkenin Bekası İçindir”

22 Mart 2018 Perşembe, 09:18

TBMM Başkanvekili Aydın:

“Zeytin Dalı, Bölgenin Huzur, Ülkenin Bekası İçindir”

 

TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, “Zeytin Dalı Harekatı, Kürt kardeşlerimizin ve bölgenin huzuru ile Türkiye’nin bekası için terör ve terör unsurlarına karşı verilen bir mücadeledir. Bunu ben, Kürt Meclis Başkanvekili olarak ifade ediyorum.” dedi.

HDP, Zeytin Dalı Harekatı ile ilgili grup önerisini TBMM Genel Kuruluna taşıdı. HDP Iğdır  Milletvekili  Mehmet Emin Adıyaman, konuşmasında harekatı eleştirdi.

CHP Ardahan Milletvekili Öztürk Yılmaz, Afrin’de yerel meclisin oluşturulmasının önemli bir gelişme olduğunu söyledi.

 

Bu, PKK ağzıdır

MHP Grup Başkanvekili Erhan Usta, Afrin operasyonunun meşru bir harekat olduğunu ve kimsenin bunu başka yerlere çekmemesi gerektiğini kaydetti.

O bölgeden Türkiye’ye yönelik terör tehdidi bulunduğunu ve bu nedenle operasyonun gerçekleştirildiğini ifade eden Usta, operasyonun, sivillerin zarar görmemesi nedeniyle uzun sürdüğüne dikkati çekti.

MHP’li Usta, HDP’li Adıyaman’a yönelik, “Siz orada PKK-YPG bayrağından rahatsız olmayacaksınız, o zaman oranın devlet olduğunu unutacaksınız ama Türk Bayrağı’ndan rahatsız olacaksınız. Böyle bir şey olmaz. Bu, PKK ağzıdır; bunu kim söylerse söylesin bu, PKK ağzıdır.” dedi.

Afrin harekatının Kürtlere karşı yapılmadığını, teröristlere karşı yapıldığını söyleyen Usta, eleştirilen ÖSO içerisinde de Kürtlerin olduğunun bilindiğini anlattı. Erhan Usta, bu harekatın, Türkiye’nin uluslararası alanda elini zayıflatmayacağını belirtti.

Sataşma gerekçesiyle tekrar kürsüye gelen HDP’li Adıyaman, hangi ülke olursa olsun, egemen bir ülkenin topraklarında başka bir ülkenin bayrak dalgalandırmasının, uluslararası hukuk ve siyaset açısından sakıncalı olduğunu ifade etti.

 

10 bin kilometre öteden gelerek dalgalanan bayraklar…

TBMM Başkanvekili Aydın da Afrin harekatının, uluslararası hukuka uygun olduğunu söyledi.

“Afrin’de Kürtlere karşı bir mücadele yürütülüyor” algısının yanlış olduğunu vurgulayan Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Zeytin Dalı Harekatı, Kürt kardeşlerimizin ve bölgenin huzuru ile Türkiye’nin bekası için terör ve terör unsurlarına karşı verilen bir mücadeledir. Bunu ben, Kürt Meclis Başkanvekili olarak ifade ediyorum. Harekatı gerçekleştirenlerin tebrik edilmesi lazım. Tek bir sivilin burnu kanamadı. Adeta iğne ile kuyu kazılarak yapılan bir mücadeledir. Orada 10 bin kilometre öteden gelerek dalgalanan bayraklar var, başka ülkelerin, terör örgütlerinin bayrakları var. Emperyal bir iddia ile değil, tamamen insancıl bir yaklaşımla, hem oradan Türkiye’ye sızan teröristleri hem de saldırıları önlemek; Kürt kardeşlerimizin huzuru ve Türkiye’nin bekası için bu harekat gerekliydi.”

HDP Grup Başkanvekili  Filiz Kerestecioğlu, HDP’li milletvekillerinin sözlerine, Başkanvekili Aydın’ın değil, AK Parti Grup Başkanvekilinin cevap vermesi, Başkanvekilinin ise tarafsız olması gerektiğini belirtti.

Tarafsız olmadığına ilişkin eleştirelere yanıt veren Ahmet Aydın, “Eğer Türkiye yabancı unsurlarla, terör örgütleri ile mücadele ediyorsa, çok açık ve net bir şekilde tarafımı ortaya koyarım. Burada herkesin de aynı yönde tarafını ortaya koymasını bekleriz.” diye konuştu.

Güne Bakış Haber Merkezi

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz