Genel

Zamanınızı nasıl kullanıyorsunuz?

2014-2015 Zaman Kullanım Araştırması

Zamanınızı nasıl kullanıyorsunuz?

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Türkiye’de 2014-2015 tarihleri arasında Zaman Kullanım Araştırması’nı başlatıldı.

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, saha çalışması başlatılan araştırma için Bölge Müdürlüğü personeli tarafından Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinde 300 hanehalkının ziyaret edileceği belirtildi.

Ülkemizin ekonomik ve sosyal yapısındaki değişimleri tespit etmek amacıyla çeşitli konularda araştırmalar düzenleyen Türkiye İstatistik Kurumu, Zaman Kullanım Araştırması ile ilgili ilk çalışmalarını 1996 yılında gerçekleştirdi. EUROSTAT’ın başlattığı uluslararası karşılaştırılabilir nitelikte zaman kullanım çalışmaları kapsamında, 1996 yılında bir pilot uygulama gerçekleştirdi.

TUİK’ten yapılan açıklamada, “Kurumumuz, ülkelere göre değişmekle birlikte 5-10 yıllık aralıklarla uygulanmakta olan Zaman Kullanım Araştırması’nı ilk kez 1 Aralık 2005-31 Aralık 2006 döneminde 13 ay süreyle Türkiye genelinde uygulamıştır. İnsanların gün içinde neler yaptıkları, zamanlarını çeşitli faaliyetlere göre nasıl değerlendirdikleri,  günlük yaşamlarının nasıl seyrettiği gibi konulara verilen önem giderek artmaktadır. Araştırma ile de bireylerin çeşitli günlük faaliyetleri içinde zamanlarını nasıl kullandıklarını ortaya koymak, çeşitli faaliyetlerde geçirilen zamanı ölçmek amaçlanmaktadır. Bu bilgiler, rastgele örnekleme ile seçilen hanehalkları ziyaret edilerek katılımcıların doldurduğu günlüklerden elde edilecektir. Hanelerde bulunan 10 ve daha yukarı yaştaki tüm fertlerin bir hafta içi ve bir de hafta sonu olmak üzere iki gün boyunca yaptığı günlük faaliyetler 10’ar dakikalık aralıklarla hazırlanan günlüklere fertler tarafından kaydedilecektir. Fertlerden gün içinde eğitim, kitlesel iletişim araçları, seyahat, hobiler, spor, aile bakımı, kişisel bakım, sosyal yaşam ve eğlence gibi günlük faaliyet gruplarına ne kadar zaman ayırdıkları bilgisi alınacaktır.” dendi.

Açıklamada, “2014-2015 Zaman Kullanım Araştırması, 1 Ağustos 2014-31 Temmuz 2015 döneminde bir çalışma ayının dört haftadan oluştuğu 13 ay boyunca uygulanacaktır. Türkiye genelinde 11 bin 440 hanehalkı ziyaret edilerek yürütülecek araştırma için TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğünce Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illerinde rastgele örneklemle seçilen toplam 300 hanehalkını ziyaret edilecektir. Araştırma kapsamında Gaziantep Bölge Müdürlüğü personeli saha çalışmasına başlamış olup, 13 ay boyunca hafta içi ve gerektiğinde hafta sonu Gaziantep, Adıyaman ve Kilis il ve ilçe merkezleri ile köylerinde hanehalkı ziyaretlerini tamamlayacaktır. Görevli personelin haneleri ziyaretinden önce hanelere bilgilendirme mektupları gönderilmiştir. Görevlendirilecek personel tarafından, beraberlerinde getirdikleri taşınabilir bilgisayarlar ve kayıt defteri ile günlüklere yapılacak bu anketlerle toplanan bilgiler 10.11.2005 tarih ve 5429 Sayılı Türkiye İstatistik Kanunu uyarınca gizli kalacak olup, istatistik dışında başka hiçbir amaçla kullanılamaz, açıklanamaz, ispat aracı yapılamaz.” dendi.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu