Genel

Yılın En Fazla İhracatı Ekim’de

Dış Ticaret İstatistikleri Açıklandı

Yılın En Fazla İhracatı Ekim’de

 

TÜİK Gaziantep Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada Gaziantep, Adıyaman ve Kilis illeri için Ekim ayı dış ticaret istatistikleri değerlendirildi. Adıyaman’da 2014 yılında en çok ihracat Ekim ayında gerçekleşti.

İl düzeyinde geçici dış ticaret verilerine göre Adıyaman ihracat rakamı 2014 yılı Ekim ayı için 43 milyon Dolar olarak gerçekleşirken ithalat rakamı ise 6 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Bu değerlerle Adıyaman, Ekim ayında ihracatta tüm iller içinde 24. sırada yer alırken ithalatta 42. sırada yer aldı.  Adıyaman için 2014 yılı ilk on ayın toplam ihracat rakamı 264 milyon Dolar olarak gerçekleşirken on aylık ithalat 42 milyon Dolar oldu. Adıyaman, on ay içinde en çok ihracatı Ekim ayında gerçekleştirdi.

Adıyaman’ın Ekim ayı geçici ihracat rakamlarına göre en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Romanya, Ukrayna, İtalya, Macaristan ve Almanya oldu. Romanya’ya ihracat değeri 21 milyon Dolar olarak gerçekleşirken ikinci sıradaki Ukrayna’ya ihracat değeri 8 milyon Dolar oldu. Yine aynı dönem için en çok ithalat yapılan ülkeler ise sırasıyla Romanya, Almanya, Çin, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve İspanya oldu. Romanya’dan ithalat değeri 4 milyon Dolar olurken ikinci sıradaki Almanya’dan yapılan ithalatın değeri 651 bin Dolar oldu.

 

Gaziantep Ekim ayında 577 milyon Dolar ihracat gerçekleştirdi

İl düzeyinde geçici dış ticaret verilerine göre Gaziantep ihracat rakamı 2014 yılı Ekim ayı için 577 milyon Dolar olarak gerçekleşirken ithalat rakamı 462 milyon Dolar olarak gerçekleşti. Bu değerlerle Gaziantep, Ekim ayında ihracatta da ithalatta da tüm iller içinde 6. sırada yer aldı. İhracatta ilk beşi sırasıyla İstanbul, İzmir, Kocaeli, Bursa ve Ankara alırken ithalatta ise sıralama İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli ve Bursa olarak gerçekleşti. 2014 yılı ilk on ayında Gaziantep’in toplam ihracat rakamı 5 milyar 434 milyon Dolar olarak gerçekleşirken on aylık ithalat 4 milyar 736 milyon Dolar oldu. Gaziantep, on ay içinde en çok ihracatı Eylül ayında gerçekleştirdi.

Gaziantep’in Ekim ayı geçici ihracat rakamlarına göre en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Irak, Suriye, Amerika Birleşik Devletleri (ABD), İngiltere ve Suudi Arabistan oldu. Irak’a ihracat değeri 214 milyon Dolar olarak gerçekleşirken ikinci sıradaki Suriye’ye ihracat değeri 33 milyon Dolar oldu. Yine aynı dönem için en çok ithalat yapılan ülkeler ise sırasıyla Suudi Arabistan, Almanya, Ukrayna, Çin ve Belçika oldu. Suudi Arabistan’dan yapılan ithalat değeri 63 milyon Dolar değerinde olurken ikinci sıradaki Almanya’dan yapılan ithalatın değeri 37 milyon Dolar oldu.

 

Kilis’te ihracat ve ithalat

İl düzeyinde geçici dış ticaret verilerine göre Kilis ihracat rakamı 2014 yılı Ekim ayı için 5 milyon Dolar olarak gerçekleşirken ithalat rakamı ise 690 bin Dolar olarak gerçekleşti. Bu değerlerle Kilis, Ekim ayında ihracatta tüm iller içinde 60. sırada yer alırken ithalatta 68. sırada yer aldı.  Kilis için 2014 yılı ilk on ayın toplam ihracat rakamı 39 milyon Dolar olarak gerçekleşirken on aylık ithalat 29 milyon Dolar oldu. Kilis, on ay içinde en çok ihracatı Temmuz ayında gerçekleştirdi.

Kilis’in Ekim ayı geçici ihracat rakamlarına göre en çok ihracat yapılan ülkeler sırasıyla Irak, Suriye, Romanya, Katar ve Almanya oldu. Irak’a ihracat değeri 2 milyon 76 bin Dolar olarak gerçekleşirken ikinci sıradaki Suriye’ye ihracat değeri 2 milyon 14 bin Dolar oldu. Yine aynı dönem için en çok ithalat yapılan ülkeler ise sırasıyla Irak, Vietnam, Tayvan, Brezilya ve Küba oldu. Irak’tan yapılan ithalat 199 bin Dolar değerinde olurken ikinci sıradaki Vietnam’dan yapılan ithalatın değeri 190 bin Dolar oldu.

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu