Genel

Yeni döneme ‘Bakan’ Gerek

Yeni dönem bugün başlıyor

Yeni döneme ‘Bakan’ Gerek

 

Türkiye, bugünden itibaren Parlamenter sistemden Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine Geçiyor. Başbakan Binali Yıldırım’ın görevi, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yemin etmesiyle birlikte sonlanıyor. Bakanlar Kurulunun da görevi bugün sona eriyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, meclis içinden veya meclis dışından belirleyeceği isimlerle bakanlar kurulu oluşturulacak. Tarihinde hiç bakan çıkarmamış il olan Adıyaman’ı yine bir bakanlık beklentisi sardı. Adıyamanlılar, bu defa hayallerinin suya düşmemesini istiyor, bekliyor.

YSK’nın açıkladığı cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 52,59, Muharrem İnce yüzde 30,64, Selahattin Demirtaş yüzde 8,4, Meral Akşener yüzde 7,29, Temel Karamollaoğlu yüzde 0,89, Doğu Perinçek yüzde 0,20 oy aldı. Meclis’te AK Parti 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43 milletvekili ile temsil edilecek.

Seçimde Recep Tayyip Erdoğan 26.330.823, Muharrem İnce 15.340.321, Selahattin Demirtaş 4.205.794, Meral Akşener 3.649.030, Temel Karamollaoğlu 443.704 Doğu Perinçek 98.955 adet oy almayı başardı.

YSK Başkanı Sadi Güven ve YSK üyelerinin imzaladığı, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiğine dair belge.

YSK Başkanı Sadi Güven ve YSK üyelerinin imzaladığı, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçildiğine dair belge.

 

Partilerin Oy Oranları

Milletvekilliği kesin seçim sonuçlarına göre; AK Parti yüzde 42.56, Cumhuriyet Halk Partisi yüzde 22,65, Milliyetçi Hareket Partisi yüzde 11.10, İYİ Parti yüzde 9.96, HDP yüzde 11.70, Saadet Partisi yüzde 1.34, Vatan Partisi yüzde 0.23 oy aldı.

 

Milletvekili Sayıları

Bu sonuçlara göre, Meclis’te AK Parti 295, CHP 146, HDP 67, MHP 49, İYİ Parti 43 milletvekili ile temsil edilecek.

 

Yeni sistem bugün başlıyor

Türkiye’nin yönetim sistemi bugün günü değişiyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bugün meclis’te yemin edecek. Böylelikle Türkiye, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçmiş olacak. Akşam saatlerinde de Erdoğan yeni kabinesini açıklayacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Pazartesi günü Meclis’te yemin edecek. Türkiye o andan itibaren, ‘Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçecek. Türkiye’nin yeni yönetim modeline geçişinde takvim netleşti.

Meclis’ten sonra Beştepe’de, yeni sisteme geçiş töreni yapılacak. Beş-altı binlik bir davetli listesi hazırlandı. O toplantıya 81 ilden davetlilerin yanı sıra, yabancı devlet başkanları, yabancı misyon şefleri ve siyasi parti temsilcileri de katılacak. Aynı gün saat 21’de yeni kabine açıklanacak.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Erdoğan’ın yemin töreni ile kabinenin açıklanacağı zaman aralığında, ilk cumhurbaşkanlığı kararnamesinin açıklanacağını söyledi. O kararname ile bakanlıklar yeniden yapılandırılacak.

Türkiye Büyük Millet Meclisi de yeni başkanını seçecek. Adayların ortaya çıkmasının ardından 12 Temmuz’da seçim yapılması bekleniyor. AK Parti’nin adayı Binali Yıldırım oldu.

Güne Bakış Haber Merkezi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu