Anasayfa / Genel / “Varlığımızı birilerinin lütfuna borçlu değiliz!” 
CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: "HUKUK NAMINA HUKUKSUZLUKLARI BİZE KİMSE DAYATAMAZ" CUMHURBAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN: "ADLARI, SANLARI, CÜSSELERİ, KENDİLERİNE BİÇTİKLERİ ROL NE OLURSA OLSUN, KÜRESEL SİSTEMİN KABADAYILARI, BEDELİ KANLA ÖDENMİŞ KAZANIMLARIMIZA HOYRATÇA, DESTURSUZCA EL UZATAMAZ. HELE HELE SÖZÜM ONA HUKUK NAMINA HUKUKSUZLUKLARI BİZE KİMSE DAYATAMAZ" "BURADA ASIL MESELE TÜRKİYE'Yİ İDDİALARINDAN, HEDEFLERİNDEN VE ISRARLA DİLE GETİRDİĞİ HAK VE ADALET ARAYIŞINDAN VAZ EÇİRMEKTİR"

“Varlığımızı birilerinin lütfuna borçlu değiliz!” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Amerika’ya sert çıkış

“Varlığımızı birilerinin lütfuna borçlu değiliz!”

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan:  “Adları, sanları, cüsseleri, kendilerine biçtikleri rol ne olursa olsun, küresel sistemin kabadayıları, bedeli kanla ödenmiş kazanımlarımıza hoyratça, destursuzca el uzatamaz. Hele hele sözüm ona hukuk namına hukuksuzlukları bize kimse dayatamaz. Burada asıl mesele Türkiye’yi iddialarından, hedeflerinden ve ısrarla dile getirdiği hak ve adalet arayışından vazgeçirmektir”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Adları, sanları, cüsseleri, kendilerine biçtikleri rol ne olursa olsun, küresel sistemin kabadayıları, bedeli kanla ödenmiş kazanımlarımıza hoyratça, destursuzca el uzatamaz. Hele hele sözüm ona hukuk namına hukuksuzlukları bize kimse dayatamaz” dedi.

  1. Büyükelçiler Konferansına katılan büyükelçilerle öğle yemeğinde Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, son günlerde yapılan operasyonların asıl hedefinin Türkiye’yi iddialarından, hedeflerinden, hak ve adalet arayışından vazgeçirmek olduğunu söyledi.

 

Burada asıl mesele Türkiye’yi iddialarından vazgeçirmektir

Türkiye’ye karşı yapılan operasyonun asıl hedefinin ne olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Türkiye’yi kendi vatandaşları ile beraber yüz milyonlarca insanın umudu haline biz getirdik. Göreve geldiğimizde Türkiye’nin durumu neydi biliyorsunuz, bugün geldiğimiz durum nedir o da ortada. Ülkemize yönelik son yıllarda artan saldırıların hedefi asla şahıslar, partiler, kurumlar değildir. NATO müttefiki olarak ciddi bedeller ödemiş bir devlete karşı her alanda böylesine düşmanca bir tavır içine girilmesinin hiçbir makul gerekçesi yoktur. Burada amaç üzüm yemek değil, bağcıyı dövmek, hatta mümkünse bağcının dişlerini dökmek, ciğerini sökmektir. Bunların yapmak istediği bu. Burada asıl mesele Türkiye’yi iddialarından, hedeflerinden ve ısrarla dile getirdiği hak ve adalet arayışından vaz geçirmektir. Maruz kaldığımız oyunların gayesi ülkemizi tekrar boyunduruk altına sokarak, cüssesi büyük ama içi boş bir kağıttan kaplana dönüştürmektir, dertleri bu. Hangi bahane ile yapılırsa yapılsın, hangi cafcaflı kavramlarla süslenirse süslensin operasyonun gerçek hedefi budur. Bu saldırılardan alnımızın akı ile çıkmamız milletimizin birliği, beraberliği ve desteği ile mümkündür. Büyükelçilerimizin de görev yaptığı her yerde bu çabaya vereceği katkı kritik öneme sahiptir” diye konuştu.

 

Hukuk namına hukuksuzlukları bize kimse dayatamaz

“Millet olarak bu coğrafyadaki varlığımızı birilerinin ihsanına, lütfuna, ikramına borçlu değiliz. Her zaferimizin ardında milletimizin fedakarlığı, alın teri, kanı, canı, mücadelesi vardır” ifadelerini kullanan Erdoğan, “Adları, sanları, cüsseleri, kendilerine biçtikleri rol ne olursa olsun, küresel sistemin kabadayıları, bedeli kanla ödenmiş kazanımlarımıza hoyratça, destursuzca el uzatamaz. Hele hele sözüm ona hukuk namına hukuksuzlukları bize kimse dayatamaz. Türkiye’nin dış politika paradigması ve kırmızıçizgileri bellidir” dedi.

 

Irkçılığın, yabancı düşmanlığının ve İslam karşıtı söylemlerin Avrupa siyasetini rehin aldığını görüyoruz

Devletlerin başarısının sırrının, şayet barış istiyorlarsa daima savaşa hazır olmalarında yattığını belirten ve “Biz hazırız, her şeyimizle hazırız” diyen Erdoğan, Avrupa ülkelerine yönelik eleştirilerini ise şöyle sıraladı:

“Avrupa ülkelerinin yıllardır savuna geldikleri prensipleri hiçe sayarak insanları dikenli tellere mahkum ettikleri mülteci krizinde biz elimizi taşın altına kolduk. 2011’den beri kapımıza gelen sığınmacıların diline, dinine, etnik kimliğine bakmadan ev sahipliği yapıyoruz, insan onuruna uygun bir şekilde onları ağırlıyoruz. Bu insanlar için kendi bütçemizden BM hesaplamalarına göre harcadığımız rakam 32 milyar doları buldu. Yük paylaşımı konusunda AB verdiği sözün çok çok gerisinde bulunuyor. Buna karşılık ırkçılığın, yabancı düşmanlığının ve İslam karşıtı söylemlerin giderek Avrupa siyasetini rehin aldığını görüyoruz. Irkçı ve yabancı düşmanı akımların her seçimde oylarını artırıp yönetime ortak olması, Avrupa ülkelerinde yaşayan 6 milyon vatandaşımızla beraber tüm dünya için de büyük bir tehdittir.”(İHA)

Bu Habere de Bakın

Besni’nin ilk kadın muhtarı mazbata aldı

Eşinin bıraktığı yerden hizmete devam edecek Besni İlçesi Yeni Besni Mahallesinde 2 Haziran’da yenilenen muhtarlık …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir