Genel

Uslu: Yapısal Reformlara İhtiyaç Var

Uslu: Yapısal Reformlara İhtiyaç Var

 

Adıyaman Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, doların yükselişinin iş dünyasını olumsuz etkilediğini ifade ederek yapısal reformlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Özel sektörün 160 milyar dolar civarında dış borcunun olduğuna dikkat çeken ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Uslu, “Bunu dolar üzerinden hesapladığınızda ciddi bir etkisi vardır. Doların yükselişinin sebepleri nelerdir ona bakmak lazım. Özellikle Türkiye’nin seçim atmosferine girmiş olması, dış güçlerin kaos yaratmak için döviz üzerinden iş dünyasını tedirgin etmek için üzerimize oynanan oyundur. Bu bizi etkiliyor mu? Elbette etkiliyor. Bunun buraya gelişinin sebebi birazda hükümetin zamanında tedbir almamış olması, Sayın Cumhurbaşkanımızın Merkez Bankası başkanıyla restleşmesinin etkisi olmuştur ama aslında temelinde o yok. Faiz eşittir enflasyon, enflasyon eşittir faiz gibi bazı söylemlerde vardır fakat ben bunlara katılmıyorum. Bir taraftan dövizin yükselmesi, diğer taraftan enflasyonun yükselmesi birbiriyle bağlantılı görünüyor ama bana göre bunlar dengeli olmalıdır. Yani ekonomi, iş dünyası, ithalat, ihracat bütün bunlar birbiriyle paraleldir. Dövizin çok yükselmesi ihracatın artacağı anlamına gelebilir ama bir taraftan da hammaddeyi dövizle aldığımızı unutuyoruz. Bütün bunların birbiriyle dengeli gitmesi gerekir. Yani faizin ve döviz kurunun paralel gitmesi lazım. Dolayısıyla artış iş dünyasını olumsuz etkiledi. Seçim sürecinde dış güçlerin spekülatif hareketleridir, bunları atlatacağız. Ancak atılması gereken adımlarda varsa zamanında atmak lazım. Haziran ayına kadar belki döviz inişli çıkışlı bir grafik çizecek ama çok fazla tedirgin edici bir olay olmayacağı kanaatini taşıyorum. Çünkü Merkez Bankası dinamik bir yapıya sahip. Eskisi gibi bir kitapçık fırlatmayla veya dövizin yükselişiyle Türkiye yatağa girecek bir ülke değil. Bizim hükümet kanadından iş dünyası olarak zamanında ve zemininde yapısal reformlar yapılmasını bekliyoruz. Ekonomi çok hassas bir şeydir. O yüzden üç ay sonra karşınıza çıkacak ekonomik bir sıkıntının tedbirini bugünden almadığınız zaman sıkıntılar yaşayabiliriz” dedi.

İş dünyasına dövizle borçlanılmaması çağrısında bulunan Uslu, sözlerini şöyle sürdürdü, “Benim iş dünyasına tavsiyem her şeyden önce paniklemeyip bu tür geçiş dönemlerinde dirayetli durmamız lazım. Tedirginlik sanayici için iyi bir şey değil. Biz günlük alım-satımlarımıza hiçbir şey olmamış gibi devam edeceğiz. Dolara çok yüklenmemiz doğru olmaz. Geçici bir süreç ancak zamanlaması manidardır. Sakin olmamızda yarar var. Benim her zaman şöyle bir öngörüm var. Dövizle geliri olanın dövizle borçlanmasının hiçbir sakıncası yok ama TL ile geliri olan bir sanayicinin dövizle borçlanması her zaman bir risktir.”

Güne Bakış Haber Merkezi

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu